Dzieci, kobiety i osoby w podeszłym wieku – to oni najczęściej doświadczają przemocy w rodzinie. Niestety, zjawisko to nie tylko nie zanika, ale też przybiera na sile.
Sprawami 33 osób zajmował się w ubiegłym roku Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Choczu.
– Do przewodniczącego wpłynęło 11 Niebieskich Kart, w tym po dwie karty dla dwóch rodzin. Przemocy doświadczyło 9 rodzin. Osoby doświadczające przemocy to kobiety jak i jedno dziecko praz osoby w podeszłym wieku. Obecnie wszystkie karty są zakończone na wskutek ustania przemocy w rodzinie – wyjaśnia Dorota Kasprzyk, pełniąca obowiązki kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Choczu.
Najczęściej procedurę Niebieskiej Karty wszczynała policja.
– W związku z licznymi czynnikami hamującymi pokrzywdzonych przed ujawnieniem tego typu zdarzeń – strach ofiary przed sprawcą, wstyd przed rodziną, znajomymi, obawa o los dzieci, sytuację ekonomiczną rodziny – skala zjawiska może przekraczać zdarzenia ujawnione nawet kilkakrotnie – przyznaje Dorota Kasprzyk.
– Zjawisko przemocy w rodzinie wymaga podejmowania szczególnych działań wspierających i profilaktycznych. Grupy robocze obejmują pomoc psychologiczno-pedagogiczną, prawną i socjalną skierowaną zarówno dla osób doznających przemocy, stosujących przemoc jak i dla świadków przemocy – tłumaczy szefowa chockiego GOPS-u.