reklama

Ptasia grypa. Wyznaczono strefy zagrożone i zapowietrzone. Co to oznacza?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ptasia grypa. Wyznaczono strefy zagrożone i zapowietrzone. Co to oznacza? - Zdjęcie główne

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją, wojewoda wielkopolska wydała rozporządzenie, które obejmuje obszary zapowietrzone i zagrożone w powiecie pleszewskim

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Pacanowicach w gminie Pleszew - w ostatnich dniach marca - potwierdzono pierwsze w powiecie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). W wyniku decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii zagazowano blisko 13 tysięcy kaczek rzeźnych. Wyznaczono też obszary zagrożone i zapowietrzone. Co to oznacza dla hodowców?
reklama

Na terenie gospodarstwa komercyjnego zlokalizowanego w Pacanowicach, w pobliżu Pleszewa, 30 marca, wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków.

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją, wojewoda wielkopolska wydała rozporządzenie, które obejmuje obszary zapowietrzone i zagrożone w powiecie pleszewskim. Mieszkańcy muszą zachować szczególną ostrożność i stosować się do wytycznych służb weterynaryjnych.

 

Ptasia grypa. Strefa zapowietrzona i zagrożona 

Wokół ogniska grypy ptaków wyznaczony został obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska choroby) i obszar zagrożony (o promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska choroby).

Obszar zapowietrzony ptasią grypą:

  • gmina Czermin: Skrzypnia, Mamoty, Czermin, Strzydzew, Psienie-Ostrów, Pieruchy, Wola Duchowna, Żale, Broniszewice
  • gmina Dobrzyca: Polskie Olędry
  • gmina Pleszew: Korzkwy, Piekarzew, Marszew, Kowalew, Suchorzew, Baranów, Tomaszew, Pacanowice, Prokopów, Grodzisko, Zawidowice, Pleszew, Lenartowice
Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się przede wszystkim utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu - w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie.

reklama

Należy także bez zbędnej zwłoki czyścić i odkażać środki transportu i sprzęt wykorzystywany do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, a także środki transportu wjeżdżające do gospodarstwa i z niego wyjeżdżające. Obowiązkowe jest także wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób. Z kolei paszę i ściółkę dla ptaków należy zabezpieczyć w taki sposób, aby nie miały do nich dostępu gryzonie oraz dzikie ptaki. Rygorystycznych zasad bezpieczeństwa muszą przestrzegać osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, aby wykluczyć rozprzestrzenianie się wysoce zjadliwej grypy ptaków. 

Obszar zagrożony ptasią grypą: 

reklama

  • gmina Chocz: Nowa Kaźmierka, Stara Kaźmierka, Józefów, Kwileń, Chocz, Nowy Olesiec, Stary Olesiec, Kuźnia, Brudzewek, Nowolipsk, Niniew, Piła
  • gmina Czermin: Żbiki, Żegocin, Wieczyn, Łęg, Grab, Robaków, Pieruszyce
  • gmina Dobrzyca: Koźminiec, Trzebowa, Nowy Karmin, Gustawów, Karminiec, Sośnica, Sośniczka, Izbiczno, Fabianów, Lutynia, Ruda, Strzyżew, Dobrzyca, Trzebin, Galew, Czarnuszka, Karmin, Karminek
  • gmina Gizałki: Obory
  • gmina Gołuchów: Bogusławice, Bogusław, Bielawy, Kajew, Wszołów, Przekupów, Gołuchów, Tursko, Pleszówka, Cieśle, Żychlin, Krzywosądów
  • gmina Pleszew: Baranówek, Nowa Wieś, Zielona Łąka, Dobra Nadzieja, Ludwina, Taczanów Pierwszy, Taczanów Drugi, Łaszew, Folusz, Sowina, Sowina Błotna, Kuczków, Bógwidze, Borucin, Bronów, Brzezie, Chorzew, Lubomierz, Rokutów, Zawady
Na obszarze zagrożonym nakazuje się: niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transposrtu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Oczyszczanie, odkażanie, deratyzację i dezynsekcję miejsc przybywania drobiu i innych ptaków utrzymywanych w obrębie gospodarstwa. Przechowywanie ściółki przeznaczonej dla ptaków w sposób zabezpieczający przez kontaktem ze zwierzętami, w szczególności dzikimi ptakami oraz ich odchodami. Stosowanie środków w celu odkażenia słomy (baloty i kostki) każdorazowo przed jej zastosowaniem dla zwierząt gospodarskich, a następnie bieżącego odkażenia ściółki po każdym ścieleniu. Kontrolowanie ruchu pojazdów przewożących drób, mieso drobiowe, zwłoki drobiu i jaja wylęgowe.

reklama

Ponadto nakazuje się oznakowanie obszaru zagrożonego poprzez ustawienie na zewnętrznej granicy obszaru tablic ostrzegawczych w treści: "Wysoce zjadliwa grypa ptaków - obszar zagrożony".

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo