Taka perełka i to blisko powiatu pleszewskiego. Być może ten obiekt nigdy nie wzbudzałby aż takiego zainteresowania, gdyby nie Jarosław Iwaszkiewicz, prozaik, poeta, eseista. To on uwiecznił to miejsce lokując w Wilkowyi akcję noweli "Młyn nad Lutynią". W powstałej w 1946 roku opowieści zawarł historie oparte na opowieściach zasłyszanych od okolicznych mieszkańców. Cztery lata temu budynek został zakupiony przez gminę Jarocin od prywatnego właściciela.
W zeszłym roku młyn został wielkopolskim zwycięzcą konkursu „Nasz Zabytek”, organizowanego przez Fundację „Most the Most”. Dzięki temu uzyskano dofinansowanie na jego rewaloryzację w wysokości ponad 1 miliona złotych. Projekt dostał akceptację konserwatora zabytków. Realizację przebudowy i rozbudowy młyna nad Lutynią powierzono firmie Drobud. Wykonawca został wyłoniony w zeszłym roku w przetargu. Koszt inwestycji został określony na kwotę 2.876.664 zł. Brakująca suma miała zostać pokryta z budżetu gminy Jarocin. Po uroczystym podpisaniu umowy pomiędzy gminą a wykonawcą odbyła się nawet konferencja prasowa.
Zobaczcie, jak wygląda Młyn nad Lutynią po renowacji. Zapraszamy na wirtualny spacer
Wnętrza zostały wykonane z dużym pietyzmem i dbałością o szczegóły. Zachowane zostały oryginalne elementy mechanizmu młyńskiego. Odbiór techniczny najprawdopodobniej odbędzie się pod koniec miesiąca. Kiedy można będzie korzystać z tego miejsca? Na razie jeszcze nie wiadomo. Władze gminne niedawno ogłosiły przetarg na wyposażenie. Prowadzeniem działalności placówki miało się zajmować powołane specjalnie w tym celu we wrześniu zeszłego roku Stowarzyszenie Przyjaciół Młyna nad Lutynią. Pojawiły się jednak nieoficjalne informacje, że organizacja miała się wycofać z tych deklaracji.Dalsza część artykułu pod WIDEO
O potwierdzenie ich, jak i o pozostałe szczegóły dotyczące inwestycji i prowadzonej w niej działalności, zwróciliśmy się do wiceburmitrza Radosława Żyto. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, poinformujemy o tym niezłocznie. Zanim będziecie mogli osobiście zobaczyć te wnętrza po remoncie, zapraszamy Was do wirtualnego spaceru po młynie dzięki naszym zdjęciach i wideo.
Wcześniej w wyniku przeprowadzonych wśród mieszkańców konsultacji, uzgodniono, że „młyn nad Lutynią będzie pełnił funkcję muzealno-skansenową, która ma pobudzić lokalną społeczność do działania i zachęcić do wycieczek pieszo-rowerowych”. Miały być prowadzone działania stałe oraz cykliczne we współpracy z lokalnymi organizacjami, między innymi Kołami Gospodyń Wiejskich funckjonującymi na terenie gminy Jarocin. Planowane były też warsztaty, spotkania, koncerty, zajęcia, wykłady dla różnych grup wiekowych m.in. seniorów oraz dzieci i młodzieży. Miała to być oferta skierowana zarówno do mieszkańców naszego terenu, jak i turystów odwiedzających te okolice. Przy tej okazji mieliby też możliwość skorzystania z sezonowej kawiarenki.
W ramach inwestycji w zeszłym roku powstał również nowy most, który stanowi część ścieżki rowerowej.
Otwarcie młyna nad Lutynią zaplanowano na połowę października. ZOBACZCIE te urolkiwe wnętrza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.