O remoncie pleszewskiego ratusza, którego historia sięga 1835 roku mówiło się w mieście od dawna. Plany - związane głównie z remontem dachu - były jednak przesuwane - ze względu na duże koszty.
W międzyczasie prowadzono jednak wewnątrz budynku inne prace. W 2004 roku wyremontowano ratuszowe wnętrza i powiększono salę sesyjną. W 2016 roku pobudowano nowe toalety oraz windę dla osób z niepełnosprawnościami. W 2020 roku stworzono nowe wejście do urzędu - aranżując tym samym Biuro Obsługi Interesanta, z kolei rok później miał miejsce kapitalny remont sali ślubów.
Remont pleszewskiego ratusza
W ubiegłym roku władze miasta złożyły wniosek do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków właśnie na remont centralnego obiektu w mieście. Udało się wówczas pozyskać 1,3 mln zł na ten cel.
- Najbardziej reprezentacyjny budynek w centrum wypięknieje, a co najważniejsze - przestaniemy się borykać z przeciekającym dachem... - komentował tuż po otrzymaniu dofinansowania, burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.
Prace właśnie ruszyły. Inwestycja obejmuje remont dachu budynku oraz konserwację i renowację elewacji. W projekcie zaplanowano przywrócenie koloru piaskowego (taki kolor miał budynek przed 1939 rokiem przyp. red.), ale ostateczna decyzja jest w gestii konserwatora zabytków. Całkowita planowana wartość zadania to 2.911.962.86 zł.
- Rozpoczynamy od modernizacji dachu, następnie odnowiona zostanie elewacja i otoczenie wokół (tzw. murki). Wszystko w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Nasz niemal 190-letni staruszek wypięknieje. Remont potrwa do końca roku. Urząd będzie funkcjonował bez zmian, choć zalecam uważność, bo będzie dużo rusztowań - komentuje burmistrz Arkadiusz Ptak.
Historia pleszewskiego ratusza
Pleszewski ratusz wzniesiono w 1835 roku. Został wybudowany na powiększonym rynku po wielkim pożarze Pleszewa w czerwcu roku 1806. W 1912 roku w budynku swoją siedzibę miały: biura zarządu miejskiego, areszt i siedziba policji, kasa miejska, filia banku i Sąd Okręgowy. Na poddaszu zajmował mieszkanie woźny.W latach 1919 - 1939 w budynku mieściły się biura Magistratu, Miejskiego Urzędu Policyjnego i Meldunkowego, Urzędu Podatkowego, Urzędu Stanu Cywilnego, Głównej Kasy Miejskiej i Miejskiej Kasy Oszczędności oraz Sądu Powiatowego. Na parterze siedzibę miała policja z aresztem oraz kasa miejska. Na pierwszym piętrze były biura magistratu, zaś na drugim sądu i sala posiedzeń radnych Rady Miejskiej Miasta Pleszewa.
W czasie II wojny światowej w budynku mieściła się administracja niemiecka. Po 1945 roku w Ratuszu swoją siedzibę do dnia dzisiejszego mają władze miejskie. Od 1968 roku znajduje się w rejestrze zabytków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.