reklama
reklama

Smog w Pleszewie. Miasto wdraża innowacyjny system monitorowania i poprawy jakości powietrza. „To będzie rewolucja na europejską skalę”

Opublikowano:
Autor:

Smog w Pleszewie. Miasto wdraża innowacyjny system monitorowania i poprawy jakości powietrza. „To będzie rewolucja na europejską skalę” - Zdjęcie główne

Władze Pleszewa rozpoczynają właśnie – wspólnie z firmą Brager - pilotaż programu, który ma dbać o nasze środowisko

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mobilna aplikacja dla strażników miejskich i mieszkańców, kilkadziesiąt nowych czujników smogu w mieście oraz nowoczesne analizatory do kotłów - pozwalające na precyzyjną kontrolę procesu spalania w czasie rzeczywistym. Pleszew rozpoczyna właśnie – wspólnie z przedstawicielami nauki i biznesu – wielki pilotażowy projekt, który ma jeden główny cel: poprawę jakości powietrza.
reklama

Władze Pleszewa - wspólnie z lokalną firmą Brager – wdrażają w mieście pilotażowy system monitorowania jakości powietrza. Jak zapowiadają wprost, to innowacja – nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale na skalę europejską.

Smog w Pleszewie. Będzie system monitorowania jakości powietrza

- Wspólnie z biznesem i nauką – jako samorząd – wdrażamy pilotażowy program – zapowiada burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

O co konkretnie chodzi?

– W ramach działań odnośnie poprawy jakości powietrza, podejmowaliśmy już przez ostatnie dwa lata konkretnie działania – w tym m.in. te, za które Pleszew otrzymał niedawno 3. miejsce w Polsce w organizowanym przez Polską Agencję Prasową – przypomina włodarz (pisaliśmy o tym w ostatnim wydaniu „Życia Pleszewa” – chodzi o projekt „Powietrze do remontu”, dop.red.). 

Teraz miasto idzie dalej.

– Już od jakiegoś czasu straż miejska ewidencjuje źródła ciepła w Mieście i Gminie Pleszew – rozpoczęliśmy to zresztą jako pierwsi metodą „od domu do domu”. Kontrolujemy także – po zgłoszeniach – to, czym mieszkańcy palą. I jak się okazuje ogromnym problemem jest m.in. brak świadectw jakości paliw stałych – co zresztą jest problemem systemowym w całej Polsce. U nas co trzecie gospodarstwo nie miało takiego świadectwa – przypomina Arkadiusz Ptak.

Jak dodaje, poza złej jakości paliwem oraz przypadkami palenia śmieciami, problemem jest dziś także brak dostępu wszystkich mieszkańców do ekologicznych źródeł ciepła.

– Widzimy to np. w kontekście gazu – mówi Ptak.

Smog w Pleszewie. Będzie system monitorowania jakości powietrza

I dodaje:

– Wiadomo, że – prędzej czy później – piece węglowe będą wyprowadzane w Polsce z obiegu. Może to jednak potrwać latami. Dlatego stanęliśmy przed decyzją – czy udawać, że nie widzimy problemu, czy zabezpieczyć w ciągu tego czasu maksymalnie środowisko naturalne – i wprowadzić ku temu stosowne rozwiązania. Wybraliśmy – mam nadzieję, że słusznie – to rozwiązanie, które daje możliwość poprawy jakości powietrza – przy obecnym systemie. 

O jakie działania konkretnie chodzi? 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ W NAJBLIŻSZY WTOREK W PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama