Reklama

Reklama

Sowina Błotna: 100 lat straży i 240 lat szkoły

Opublikowano: pon, 17 cze 2013 10:10
Autor:

Sowina Błotna: 100 lat straży i 240 lat szkoły   - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Tak hucznie Sowina Błotna jeszcze nie świętowała. A okazją do zorgnaizowania uroczystości były przypadające w tym roku jubileusze: 240-lecie szkoły oraz 100 rocznica założenia miejscowej OSP. Najpierw odbyła się część poświęcona strażakom, w trakcie której OSP w Sowinie Błotnej została odznaczona złotym znakiem związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej. Wyróżnienie przyznał Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP. Dekoracji zaś dokonał Zbigniew Serbiak - członek zarządu głównego związku OSP RP i prezes zarządu oddziału powiatowego OSP w Pleszewie. Odznakę honorową Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego przyznaną przez samorząd województwa dla OSP w Sowinie Błotnej odebrał jej prezes druh Czesław Chwałkowski. Następnie wręczono złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa, a osobom i instytucjom zasłużonym dla miejscowej straży także przekazano pamiątkowe statuetki.

W drugiej części rocznicowych obchodów Maciej Grzesiński dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Sowinie Błotnej przedstawił historię powstania miejscowej placówki. Podkreślił, że nie wiadomo, jak wyglądał pierwszy budynek szkolny, ponieważ nie zachowały się żadne jego ilustracje, czy nawet opisy. Znajdował się on jednak w zupełnie innym miejscu niż teraz. Szkoła utworzona została w 1773 roku przez ówczesnych osadników. Mieszkańcy i goście licznie zgromadzeni na uroczystości usłyszeli barwną opowieść o placówce, której historia splata się z ważnymi datami i wydarzeniami dla wsi. Na koniec Maciej Grzesiński poinformował, że decyzją społeczności szkolnej ZSP w Sowinie Błotnej nosić będzie imię rotmistrza Witolda Pileckiego.

Po okolicznościowych przemówieniach, podziękoawniach i gratulacjach uczniowie zaprezentowali widowisko pt. "Jak Wojtek został strażakiem". Dzieci do wystepów przygotowały: Dominika Banaszyńska i Ewa Mościpan-Falana.

(nap)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.