reklama
reklama

Spotkali się po 54 latach. Zjazd klasowy absolwentów pleszewskiej trójki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Spotkali się po 54 latach. Zjazd klasowy absolwentów pleszewskiej trójki - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości 54 lata temu opuścili mury Szkoły Podstawowej nr 3 w Pleszewie. Teraz spotkali się ponownie. To był wyjątkowy czas - pełen wzruszeń i wspomnień.
reklama

Absolwenci Szkoły Podstawowej nr 3 w Pleszewie - z rocznika 1962-1970 - są starsi o rok od pleszewskiej Tysiąclatki.  3 – ego września 1963 r.  „Trójka” zaczęła co prawda  swą oficjalną działalność, ale w związku z tym, że prace budowlane nie dobiegły jeszcze końca, zajęcia lekcyjne odbywały się w budynkach już istniejących szkół podstawowych. Tak było również w przypadku absolwentów z rocznika 1962, którzy pierwszą klasę ukończyli w SP nr 2. 

Zjazd absolwentów pleszewskiej „Trójki”

W tym roku pleszewska „Trójka” obchodziła okrągły jubileusz. Z tej okazji - 19 kwietnia - w murach „Tysiąclatki” spotkali się jej absolwenci z rocznika 1962. 

 - Dzięki uprzejmości pani dyrektor Doroty Bystrzyckiej mogliśmy wejść do swojej szkoły i zobaczyć to co zostało w naszej pamięci. O dziwo pamiętaliśmy swoje klasy, gabinety przedmiotowe. Nasz był biologiczny, teraz wypiękniał - nowy wystrój, meble w zieleni i  duży zegar na frontowej ścianie. Jako uczennica marzyłam, by usiąść za biurkiem i widzieć swoich uczniów. Tak się stało - jestem nauczycielem i czynnym dyrektorem – opowiada absolwentka pleszewskiej „Trójki” -  Elżbieta Płaczek- Matyjaszczyk.

Spotkanie po 54 latach to był dzień pełen wspomnień i wzruszeń.  Spacerując po szkole absolwenci byli zdziwieni, jak duże zmiany zaszły w budynku. Kiedy opuszczali mury szkoły w 1970 roku pamiętali szare klasy i boksy w szatniach. Dziś do dyspozycji uczniów są szafki na korytarzach, kolorowe sale i miejsca rekreacji. Nowoczesność widać na każdym kroku. 

 -  Skończyła się era fartuszków szkolnych i tarcz na rękawach. Bardzo miło spędziliśmy czas. Czas popłudniowo-wieczorny wypełniony był  wspomnieniami, do których mobilizowała wystawa naszych zabawek, książek z dedykacjami, które były naszymi nagrodami w czasie pobytu w szkole – relacjonuje pani Elżbieta. 

Ale to nie wszystko. Były też płyty z nagraniami ulubionych piosenek, temperówka na żyletkę i zabawka - pukawka. Honorowe miejsce zajmował z kolei aparat fotograficzny DRUH i magnetofon szpulowy ZK-140.

 -  Na nim nagrane były nasze marzenia o przyszłości i piosenka, którą ułożyliśmy w  1970 roku dla swojej wychowawczyni. Zaprosiliśmy także DJ Stasia z akordeonem grającego piosenki , które wspólnie śpiewaliśmy. 

Pobyt w „Trójce” absolwenci zakończyli grupowym zdjęciem przed szkołą. Dokładnie takie samo zrobili sobie 54 lata temu – na zakończenie klas ósmych.

- Tutaj pokazaliśmy, że dogoniliśmy czas i zrobiliśmy wiele  pamiątkowych zdjęć i filmików – nie aparatem Druh czy Smiena, lecz nowoczesnymi smartfonami. 

Nie zabrakło zwiedzania izby pamięci i tradycyjnego wpisu do kroniki szkolnej.

 - Czuliśmy się jak w swoim domu. Szkoła jest bardzo przyjazna, kolorowa i robi wrażenie. Byliśmy dumni, że uczyliśmy się w najnowocześniejszej  szkole - Pomniku Tysiąclecia i powróciliśmy do niej, jako nauczyciele, dyrektorzy i pracownicy wielu przedsiębiorstw pracujący w różnych miejscach w Polsce i poza granicami kraju.

Elżbieta Płaczek- Matyjaszczyk nie kryje, że ten powrót po latach to najlepszy dowód, że szkoła podstawowa i jej nauczyciele zostali z nimi na zawsze. 

 - Pamiętamy swoich wychowawców panią Danutę Jasiak- Tama, pana Kazimierza Wypuszcza i panią Urszulę  Piotrowską. Pamiętamy kierowników pana Stefana Zimmera i pana Narcyza Dąbrowskiego oraz nauczycieli np. panią Stanisławę Hain, panią Joannę Łączną, panią Janinę Kaczmarek, panią Elżbietę Gil- Blandzi , panią  Lidię, Miszke, panią Urszulę Olińską, panią Aleksandrę Borkowską- Stasiak, pana Franciszka Szczepańskiego, panią Wandę Osińską, pana Wojciecha Szymańskiego. Emocje w naszych sercach długo  jeszcze pozostaną. Życzymy całej społeczności Trójki - by była Pomnikiem dla następnych Tysiącleci - podkreśla absolwentka. 

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama