reklama

Sukces uczniów z NLO w Pleszewie. Zajęli drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sukces uczniów z NLO w Pleszewie. Zajęli drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym w Pleszewie wiedzą, jak uczyć przedsiębiorczości. Młodzież prowadzi symulacje biznesowe i miniprzedsiębiorstwo. Teraz uczniowie zostali nagrodzeni na konkursie REVAS, zajmując drugie miejsce w Polsce.
reklama

REVAS to firma tworząca branżowe symulacje biznesowe - komputerowe gry edukacyjne, kierowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów, które uczą planowania biznesu czy zarządzania firmą lub projektem. Niedawno zorganizowała ogólnopolski konkurs biznesu i zarządzania dla szkół ponadpodstawowych. Wysokie, bo drugie miejsce, zajęli w nim uczniowie trzeciej klasy NLO w Pleszewie. Zespół w składzie: Jakub Pietrzak, Tymoteusz Witkowski i Antoni Glapa, stworzył i poprowadził internetową agencję reklamową, osiągając lepszy wynik od dziesiątek innych uczniów z całej Polski. I zgarnęli cenne nagrody. 

reklama

W konkursie mogła startować szkoła, w której uczniowie w ramach zajęć uczą się na symulacjach biznesowych. Tę w NLO w Pleszewie wprowadziła we wrześniu Beata Szymura - nauczycielka przedmiotów biznes i zarządzanie oraz podstawy przedsiębiorczości. Młodzież zapoznaje się z oprogramowaniem dopiero od pół roku. Tym większa jest w placówce radość z wygranej.   

- Do konkursu przystąpiliśmy po części z ciekawości. Ponieważ nie zdążyliśmy przejść jeszcze wszystkich rund symulacji, na której pracujemy - działaliśmy trochę intuicyjnie - wyjaśnia Beata Szymura.

Co to symulacja biznesowa? Uczą się na niej w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym w Pleszewie

Młodzież w NLO na co dzień uczy się na symulacji, dzięki której praktykuje zarządzanie firmą. Kilkuosobowe grupy prowadzą swoje biura podróży. Przypomina to grę internetową. 

reklama

- Uczniowie otrzymują indywidualne kody, łączą się w dwu-, czteroosobowe zespoły, zakładają biura i rywalizują między sobą. Dokonując zakupu zasobów, muszą dostarczyć klientowi pełen zakres usług i skompletować wycieczkę - zadbać o wyżywienie, nocleg czy ubezpieczenie. Wybierają jakość produktów, od których zależy cena końcowa wycieczki i zadowolenie klienta. Muszą zatrudniać pracowników, uwzględniać ich kwalifikacje i oczekiwania rynku. Dowiadują się, czym różni się umowa o pracę od umowy-zlecenia, jakie są inne udogodnienia dla pracowników, a jakie dla klientów. Ważna jest też reklama firmy. Ostatecznie liczy się wynik działalności. Dzięki symulacjom uczą się zarządzać w sposób praktyczny. Po każdej rundzie dokładnie analizujemy wyniki - opowiada Beata Szymura.    

reklama

NLO w Pleszewie wśród najlepszych w Polsce. Współpraca doprowadziła ich do sukcesu

Konkurs REVAS składał się z dwóch etapów. Podczas pierwszego uczniowie przez sześć tygodni prowadzili wirtualne firmy w szkołach. Te z najlepszymi wynikami, spośród 340, dostały się do finału, który odbył się w sali notowań w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W finale zmierzyło się w sumie dziewięć zespołów, w tym uczniowie z NLO w Pleszewie.  

- Rywalizacja finałowa polegała na stworzeniu i poprowadzeniu wirtualnej agencji interaktywnej. Wymagała między innymi zatrudnienia pracowników, wyposażenia stanowisk pracy, wybrania oferty produktowej dla klientów, ustalenia cen, dokonania zakupu niezbędnych zasobów. Tutaj uczniowie również, tak samo jak na etapie eliminacyjnym, musieli określać popyt dla swoich firm i następnie poprowadzić symulację w ten sposób, aby sprzedaż zamieniła się w realny dochód firmy. Podczas każdej symulacji niezbędne było analizowanie księgi przychodów i rozchodów, czyli monitorowanie kosztów firmy, przychodu, wypracowanego zysku, ponieważ wszystkie te elementy wpływały na wynik skumulowany wszystkich rund. Na tym etapie poziom był wyższy, bo studencki - tłumaczy Beata Szymura.

Rozgrywka finałowa - do której poza Beatą Szymurą, młodzież przygotowywał nauczyciel Rafał Kolanowski - była dla uczniów niemałym wyzwaniem i przyniosła wiele emocji. Grupa bardzo dobrze sobie poradziła. 

- Uczniowie stanowili doskonały skład, bo świetnie się uzupełniali. Każdy z nich miał inną umiejętność, która całościowo zadecydowała o sukcesie zespołu. Jeden z chłopaków planował, bo miał perspektywiczne wizje firmy, drugi bardzo dobrze potrafił przeliczyć wartość zasobów, tak, żeby przyniosły realny dochód, z kolei trzeci działał praktycznie, wprowadzając wszystkie działania technicznie. Byli doskonale zorganizowani pod względem delegowania zadań między sobą, a także pod względem komunikacyjnym. To uczniowie, którzy nie pierwszy raz uczestniczyli ze mną w konkursie ekonomicznym, mają dużą wiedzę i potrafią ją wykorzystać - zaznacza Beata Szymura.

Chłopacy otrzymali cenne nagrody - zegarki - a dla swojej szkoły zdobyli dostęp do symulacji biznesowej na przyszły rok. 

Przedsiębiorczość to mocna strona Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie

Symulacje to nie jedyna innowacja, jaką Beata Szymura wprowadziła w NLO. Od trzech lat na dodatkowych zajęciach, młodzież ma szansę kierować miniprzedsiębiorstwem.    

- To roczny projekt, w ramach którego uczniowie realnie prowadzą swoją firmę, zarabiają pieniądze i doświadczają skutków swoich działań - zaznacza nauczycielka.

W bieżącym roku szkolnym kilka uczennic założyło miniprzedsiębiorstwo „Golden Flame” w ramach, którego produkują, a potem sprzedają własne świece zapachowe. Ponieważ jest to projekt edukacyjny Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, szkoła w tym zakresie nie ma zobowiązań w stosunku do urzędu skarbowego czy ZUS-u. Na tym polu placówka również odnosi sukcesy. Dwa lata temu znalazła się w wielkim finale w Warszawie, jako jedno z 20 najlepszych miniprzedsiębiorstw w Polsce.

"Wykorzystanie wiedzy w praktyce" - mówi dyrektor NLO w Pleszewie

Dyrektor NLO mówi, że innowacyjne zajęcia i ich efekty to zasługa nauczycielki przedsiębiorczości. 

- Treści programowe na przedmiocie to jedna sprawa. Osobną kwestią jest, czy młodzież potrafi zastosować tę wiedzę w życiu. Takie projekty czy konkursy, do których pani Beata przygotowuje uczniów, mają tę wartość dodaną, że wiedza jest sprawdzana w praktyce, dodatkowo trzeba nauczyć się ważnych umiejętności, na przykład pracy w zespole. To bardzo cenne - komentuje Marta Mandziuk, dyrektor NLO w Pleszewie. 

Z kolei Beata Szymura nie kryje satysfakcji z osiąganych przez młodzież wyników. 

- Staram się pracować z uczniami na ich umiejętnościach, zainteresowaniach, mocnych stronach i wdrażać nowe możliwości rozwoju, poprzez udział w różnych konkursach i projektach. Łączyć wiedzę, którą im przekazujemy, z praktycznym jej wykorzystaniem - zaznacza nauczycielka. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama