Gminne Święto Plonów rozpoczęło się dziękczynną mszą świętą. Po nabożeństwie, tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował zespół Zespół Folklorystyczny "Snutki". Chleb i wieniec na ręce burmistrza - Jarosława Pietrzaka i przewodniczącego miejscowej rady - Witalisa Półrolniczaka - przekazali starostowie i asystenci.
Dożynki gminne w Polskich Olędrach 2023
W tym roku funkcję starościny pełniła Magdalena Orpel, która wraz z mężem Leszkiem i trójką dzieci mieszka w Galewie. Od 2011 roku wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne, które początkowo miało 26 hektarów. Na przestrzeni lat zwiększyło areał i dziś obejmuje powierzchnię 52 ha, z czego 44 ha to grunty własne. Głównym profilem produkcji jest bydło opasowe oraz uprawy: zbóż, kukurydzy, a także buraków cukrowych. Pani Magdalena należy do KGW i OSP, zasiada również w radzie sołeckiej. Ceni sobie chwile spędzone z najbliższymi. Lubi wyzwania i dreszczyk emocji - ma na koncie choćby loty paralotnią.Rolę starosty pełnił Filip Ratajczyk, który - wraz z żoną Emilią i dwójką dzieci - mieszka w Polskich Olędrach. Od 2006 roku prowadzi gospodarstwo rolne na 90-hektarowym areale, z czego 56 ha to grunty własne. Hoduje 380 sztuk bydła, w tym 110 krów dojnych. Specjalizuje się w uprawie kukurydzy, lucerny oraz zbóż. Zasiada w radzie sołeckiej. W wolnej chwili poszerza swoją wiedzę w zakresie techniki rolnictwa i relaksuje się, oglądając filmy.
Dożynki w Polskich Olędrach. Najpiękniejsza tradycja
Za trud i ciężką pracę rolnikom z gminy Dobrzyca dziękował burmistrz Jarosław Pietrzak.
- Dożynki to nasza najpiękniejsza narodowa tradycja. Zakorzenia w nas wartości, którymi żyły pokolenia naszych przodków. To jeden z najważniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To również najlepsza okazja, aby podziękować rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony, bo przecież z dobrodziejstw pracy na roli korzystamy wszyscy - mówił burmistrz Jarosław Pietrzak.
Sobotnie popołudnie uświetniła Orkiestra Dęta Gminnego Centrum Kultury w Dobrzycy. Na scenie zaprezentował się też Zespół Folklorystyczny "BRIZECKY" ze Słowacji. Gwiazdą wieczoru była zaś "Kapela Górole". Całość prowadzili: Wojciech Maniak i Monika Cholewa.
O pyszne jedzenie zadbali mieszkańcy miejscowości Polskie Olędry, Trzebin i Galew, ale też panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. W ramach Gminnego Święta Plonów odbył się bowiem pokaz potraw, które brały udział w konkursie „Pole i las - dobre z lasu”. Współorganizatorem tej części dożynek był Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Kto przyrządził najsmaczniejszą potrawę?
- I miejsce Sośniczka
- II miejsce Lutynia
- III miejsce Karminiec
Wyróżnienia: Trzebowa, Nowa Wieś, Dobrzyca, Sośnica, Polskie Olędry, Nowy Świat, Fabianów
Kto przygotował najpiękniejsze stoisko?
- I miejsce ex aequo Lutynia i Nowa Wieś
- II miejsce Karminiec
- III miejsce Sośniczka
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.