reklama
reklama

Święto Plonów w Polskich Olędrach. Rolnicy z gminy Dobrzyca świętowali zakończenie żniw

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Święto Plonów w Polskich Olędrach. Rolnicy z gminy Dobrzyca świętowali zakończenie żniw - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
123
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Rolnicy z gminy Dobrzyca świętowali zakończenie żniw. W tym roku gospodarzem Gminnego Święta Plonów były trzy wioski - Polskie Olędry, Galew i Trzebin. Mieszkańcy tych miejscowości stanęli na wysokości zadania. Wszystko zostało perfekcyjnie przygotowane.
reklama

Gminne Święto Plonów rozpoczęło się dziękczynną mszą świętą. Po nabożeństwie, tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował zespół Zespół Folklorystyczny "Snutki".  Chleb i wieniec na ręce burmistrza - Jarosława Pietrzaka  i przewodniczącego miejscowej rady - Witalisa Półrolniczaka - przekazali starostowie i asystenci. 

Dożynki gminne w Polskich Olędrach 2023

W tym roku funkcję starościny pełniła Magdalena Orpel, która wraz z mężem Leszkiem i trójką dzieci mieszka w Galewie. Od 2011 roku wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne, które początkowo miało 26 hektarów. Na przestrzeni lat zwiększyło areał i dziś obejmuje powierzchnię 52 ha, z czego 44 ha to grunty własne. Głównym profilem produkcji jest bydło opasowe oraz uprawy: zbóż, kukurydzy, a także buraków cukrowych. Pani Magdalena należy do KGW i OSP, zasiada również w radzie sołeckiej. Ceni sobie chwile spędzone z najbliższymi. Lubi wyzwania i dreszczyk emocji - ma na koncie choćby loty paralotnią.

Rolę starosty pełnił Filip Ratajczyk, który - wraz z żoną Emilią i dwójką dzieci - mieszka w Polskich Olędrach. Od 2006 roku prowadzi gospodarstwo rolne na 90-hektarowym areale, z czego 56 ha to grunty własne. Hoduje 380 sztuk bydła, w tym 110 krów dojnych. Specjalizuje się w uprawie kukurydzy, lucerny oraz zbóż. Zasiada w radzie sołeckiej. W wolnej chwili poszerza swoją wiedzę w zakresie techniki rolnictwa i relaksuje się, oglądając filmy.

Asystentką starościny była Paulina Kryś. Mieszkanka Polskich Olędrów od 2016 roku razem z mężem Tomaszem prowadzi gospodarstwo rolne o łącznym areale 9 ha. Specjalizują się w uprawach zbóż, kukurydzy, hodowli trzody chlewnej i bydła opasowego. Małżonkowie wychowują roczną córkę. Pani Paulina jest sekretarzem w Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Wsi Polskie Olędry. Należy do KGW. Jej pasje to pielęgnacja ogrodu oraz podróże. Relaksuje się, spędzając czas z rodziną.

Bogusław Olender to tegoroczny asystent starosty dożynek. Radny Rady Miejskiej Gminy Dobrzyca - wraz z żoną Joanną i dwójką dzieci - mieszka w Trzebinie. Prowadzi gospodarstwo o powierzchni 24,7 ha. Zajmuje się hodowlą trzody chlewnej, uprawia zboża oraz buraki cukrowe. W swojej miejscowości jest prezesem Kółka Rolniczego, członkiem rady sołeckiej i KGW. Lubi - wspólnie z rodziną - oglądać vlogi podróżnicze.

Dożynki w Polskich Olędrach. Najpiękniejsza tradycja

Za trud i ciężką pracę rolnikom z gminy Dobrzyca dziękował burmistrz Jarosław Pietrzak. 

 - Dożynki to nasza najpiękniejsza narodowa tradycja. Zakorzenia w nas wartości, którymi żyły pokolenia naszych przodków. To jeden z najważniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To również najlepsza okazja, aby podziękować rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony, bo przecież z dobrodziejstw pracy na roli korzystamy wszyscy - mówił burmistrz Jarosław Pietrzak. 

Sobotnie popołudnie uświetniła Orkiestra Dęta Gminnego Centrum Kultury w Dobrzycy. Na scenie zaprezentował się też Zespół Folklorystyczny "BRIZECKY" ze Słowacji. Gwiazdą wieczoru była zaś "Kapela Górole". Całość prowadzili: Wojciech Maniak i Monika Cholewa. 

O pyszne jedzenie zadbali mieszkańcy miejscowości Polskie Olędry, Trzebin i Galew, ale też panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. W ramach Gminnego Święta Plonów odbył się bowiem pokaz potraw, które brały udział w konkursie „Pole i las - dobre z lasu”. Współorganizatorem tej części dożynek był Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. 

Kto przyrządził najsmaczniejszą potrawę? 

  • I miejsce Sośniczka
  • II miejsce Lutynia
  • III miejsce Karminiec

Wyróżnienia: Trzebowa, Nowa Wieś, Dobrzyca, Sośnica, Polskie Olędry, Nowy Świat, Fabianów


Kto przygotował najpiękniejsze stoisko?

  • I miejsce ex aequo Lutynia i Nowa Wieś
  • II miejsce Karminiec
  • III miejsce Sośniczka
 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama