reklama

Sympozjum uroginekologiczne w Pleszewskim Centrum Medycznym

Opublikowano:
Autor:

Sympozjum uroginekologiczne  w Pleszewskim Centrum Medycznym - Zdjęcie główne

Naukowa konferencja medyczna pod hasłem "Pleszewskie dni ginekologiczne .Uroginekologia", która odbyła się w Pleszewskim Centrum Medycznym

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNaukowa konferencja medyczna pod hasłem "Pleszewskie dni ginekologiczne .Uroginekologia", która odbyła się w Pleszewskim Centrum Medycznym z udziałem wybitnych specjalistów z tej dziedziny medycyny nie tylko z kraju, ale i z zagranicy cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród wielkopolskich medyków.
reklama

Na sympozjum pojawiła się setka zaproszonych gości, którzy mieli okazję nie tylko wysłuchać prelegentów, ale i też śledzić transmisję dwóch zabiegów operacyjnych poprzedzających konferencję.

Pleszewskie dni ginekologiczne. Uroginekologia

Konferencja pod hasłem "Pleszewskie dni ginekologiczne .Uroginekologia" była pierwszym  z tego cyklu spotkaniem w Pleszewskim Centrum Medycznym. I - jak zapewniają organizatorzy - nie ostatnim.

- Mamy nadzieję, że zapoczątkuje ona cykl konferencji poświęconych problemom ginekologicznym wśród kobiet. Bardzo się cieszymy, że udało nam się zaprosić do pleszewskiego szpitala tylu znakomitych gości z wybitnymi specjalistami z dziedziny uroginekologii na czele. Niezwykle budujące i dobrze rokujące na przyszłość jest ogromne zainteresowanie tematem personelu medycznego szpitala.  To była doskonała okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestniczącymi w sympozjum medykami, ale i też szansa na poszerzenie wiedzy o najnowszych zdobyczach medycyny w tej dziedzinie - podsumował  wydarzenie  Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego- organizator konferencji.

reklama

Problemy uroginekologiczne  to coraz częstszy problem wśród kobiet. Według lekarzy należy przede wszystkim zwiększyć świadomość pacjentek poprzez mówienie o skuteczności leczenia uroginekologiczego, które jest zadziwiająco wysokie i większość schorzeń można wyleczyć. 

- Uroginekologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem zaburzeń funkcji pęcherza cewki moczowej również odbytnicy i  związanego z  tym nietrzymania moczu,  nietrzymania stolca, a  także z obniżeniami narządów miednicy mniejszej czyli pęcherza, pochwy, odbytnicy, macicy. I z tymi problemami jako lekarze spotykamy się bardzo często. Szacuje się, że występują one u ponad 30% polskich kobiet. Niestety, mówienie o takich chorobach wywołuje wstyd u pacjentek, nie zgłaszają tego lekarzowi, a nawet jak zgłoszą - bywa, że dalej nic  z tym nie robią. Dlatego tak ważne jest to,  by o tym mówić głośno i organizować takie konferencja, jak ta  w szpitalu w Pleszewie - mówił profesor  Krakowskej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiegodr n. med. Paweł Szymanowski.

reklama

W ramach sympozjum pleszewscy lekarze - wśród których znalazł się pomysłodawca konferencji Andrzej Wiśniewski - przy udziale dr Pawła Szymanowskiego oraz dr n. med. Hanny Szweda,  przeprowadzili dwie operacje.

U jednej z pacjentek zabieg polegał na podwieszeniu narządu rodnego. Kobieta miała problem  z jego wypadaniem i nietrzymaniem moczu. Lekarze zakładają, że w ciągu najbliższych kilku tygodni życie pacjentki i jej samopoczucie ulegnie diametralnej poprawie.

- Drugą operacją  była operacja nadreaktywnego pęcherza. W praktyce oznacza to, że pęcherz pacjentki był bardzo aktywny, przez co odczuwała ciągłe bolesne parcia i  to znacznie pogarszało  komfort jej życia. Dlatego ściany pęcherza zostały ostrzyknięte botoksem około 20-30 razy. To zabieg nie tylko skuteczny, ale  bezpieczny i naprawdę rzadko wywołuje skutki uboczne, a  korzyści z jego przeprowadzenia są nie do przecenienia - uważa dr Ryszard Bosacki, ginekolog i zarazem dyrektor do spraw medycznych w PCM. 

reklama

 

W  sympozjum  „Pleszewskie Dni Ginekologiczne. Uroginkeologia” w Pleszewskim Centrum Medycznym prelegentami byli:

  • prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski : „Wprowadzenie w problematykę uroginekologii”,
  • prof. dr hab. n. med. Wojciech Krajewski: „Algorytmy postępowania w przypadku śródoperacyjnego uszkodzenia pęcherza moczowego i moczowodu - sugestie eksperckie”,
  • dr n. med. Michał Koszla: „Rola fizjoterapeuty w opiece okołoporodowej - wyznaczniki dobrej terapii”,
  • dr n. med. Hanna Szweda: „Leczenie OAB - co jeśli nie działają leki ?”,
  • mgr Justyna Habib: „Jak działania fizjoterapeutyczne wpływają na wyniki leczenia operacyjnego w uroginekologii? - współpraca lekarz – fizjoterapeuta”,
  • lek. Andrzej Wiśniewski: „ Zespoły bólowe miednicy mniejszej  - problem interdyscyplinarny. Współpraca lekarza i fizjoterapeuty. Część I - spojrzenie lekarza",
  • dr n. med. Bogumiła Dampc:  „Zespoły bólowe miednicy mniejszej – problem interdyscyplinarny. Współpraca lekarza i fizjoterapeuty. Część II – spojrzenie fizjoterapeuty.”
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama