reklama

Szczątki rakiety Falcon 9 spadły w Wielkopolsce? Polska Agencja Kosmiczna apeluje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KM PSP w Poznaniu

Szczątki rakiety Falcon 9 spadły w Wielkopolsce? Polska Agencja Kosmiczna apeluje - Zdjęcie główne

Wiemy, gdzie spadły fragmenty rakiety Falcon 9. Znaleziono je w kilku miejscach Wielkopolski | foto KM PSP w Poznaniu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPo wejściu w atmosferę ziemską rakiety Falcon 9, prawdopodobnie jej fragmenty zostały odnalezione w kilku miejscowościach w Wielkopolsce. Znaleziska zabezpieczyła policja i prokuratura, a Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) opublikowała nowe informacje w tej sprawie.
reklama

W nocy 19 lutego nad Wielkopolską można było zaobserwować niezwykłe zjawisko - ogniste obiekty przemierzające niebo wzbudziły sensację i rozbudziły wyobraźnię. Jednak dość szybko głos zabrali eksperci. Orzekli, że to - z dużym prawdopodobieństwem - fragmenty drugiego stopnia rakiety Falcon 9 (ID 62878), które weszły w atmosferę po deorbitacji. Teoretycznie powinny ulec spaleniu. Jednak kilka godzin po spektakularnym zjawisku, internet obiegła informacja, że na terenie prywatnej firmy w Komornikach pod Poznaniem znaleziono "tajemniczy zbiornik

Około godziny 9:20 otrzymaliśmy informację od pracowników jednej z firm w Komornikach pod Poznaniem, że po rozpoczęciu pracy zauważyli na terenie zakładu bliżej nieokreślony przedmiot, przypominający rozerwany zbiornik wykonany z materiałów kompozytowych - informowała wówczas mł. asp. Anna Klój z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

reklama

Służby, w tym strażacy i policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, natychmiast zabezpieczyli teren. O znalezisku powiadomiono również Państwową Agencję Kosmiczną. Pojawiło się podejrzenie, że może to być element rakiety Falcon 9 - a konkretnie COPV, czyli kompozytowy zbiornik ciśnieniowy służący do przechowywania helu pod wysokim ciśnieniem.

Obiekt wygląda IDENTYCZNIE jak zbiornik który spadł 2 kwietnia 2021 roku na farmę w centralnej części stanu Waszyngton. Nie ma wątpliwości że to zbiornik COPV - ta informacja podana przez Karola Wójcickiego, popularyzatora astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach", natychmiast rozniosła się po sieci. 

Potem były kolejne doniesienia. 

reklama

Gdzie dokładnie znaleziono wszystkie elementy rakiety Falcon 9?

Dotychczas w Wielkopolsce odnaleziono cztery obiekty, które mogą być częściami rakiety Falcon 9. Mogą, bo jak dotąd, nie zostało to potwierdzone ponad wszelką wątpliwość. Sama Polska Agencja Kosmiczna używa sformułowania "potencjalne elementy rakiety". Znaleziska, które zabezpieczyła policja i prokuratur, są badane.

Elementy mogące pochodzić od rakiety, jak precyzuje Polska Agencja Kosmiczna, znaleziono w: 

  • Komornikach, powiat poznański (19 luty) - obiekt spadł na teren hurtowni sprzętu elektrycznego
  • Wirach, powiat poznański (19 luty) - obiekt znaleziony w lesie
  • Śliwnie, powiat nowotomyski (19 luty) - obiekt spadł na pole
  • Szamotułach (21 luty) - obiekt odnaleziony na skraju lasu
 

reklama

Dalsza część tekstu pod mapą ↓

Miejsca w województwie wielkopolskim, gdzie spadły prawdopodobnie fragmenty rakiety Falcon 9 (ŹRÓDŁO: polsa.gov.pl)Miejsca w województwie wielkopolskim, gdzie spadły prawdopodobnie fragmenty rakiety Falcon 9 (ŹRÓDŁO: polsa.gov.pl)

Firma SpaceX zabrała głos

Po medialnych doniesieniach, głos zabrała firma SpaceX, która rakietę Falcon 9 wyniosła na orbitę. 

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od firmy SpaceX, właściciela rakiety Falcon 9, potencjalne odłamki rakiety nie stanowią zagrożenia dla ludzi, nie wykazują właściwości radioaktywnych - informuje Polska Agencja Kosmiczna

reklama

Czy wciąż można natrafić na fragmenty rakiety Falcon 9?

Polska Agencja Kosmiczna nie wyklucza, że szczątki rakiety mogą wciąż znajdować się na obszarze o szerokości około 100 km, przechodzącym przez ponad połowę kraju, w pasie trajektorii lotu - a więc na linii Berlin - Poznań - Łódź - Lublin. Dokładne określenie miejsc ich upadku jest trudne, ponieważ trajektoria lotu zależy od wielu czynników, takich jak masa, kształt, ułożenie w przestrzeni oraz warunki atmosferyczne.

Jeszcze trudniej przewidzieć, czy szczątki obiektu ulegną całkowitemu spaleniu w atmosferze, gdyż nie są dostępne dokładne informacje o materiałach, z jakich zbudowane są takie obiekty. Obecnie nie ma regulacji międzynarodowych, które obligowałyby instytucje / firmy do podawania takich danych - wskazuje Polska Agencja Kosmiczna.

POLSA apeluje, by w przypadku odnalezienia elementów mogących pochodzić z rakiety Falcon 9, powiadomić policję.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Pleszewa, gminy i powiatu pleszewskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Pleszewie. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama