Reklama

Szymanowice. Duże zaległości w opłatach za groby na cmentarzu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: ndz, 12 gru 2021 10:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na niektórych nagrobkach cmentarza parafialnego w Szymanowicach w gminie Gizałki pojawiła się informacja o konieczności uiszczenia tzw. pokładnego. Parafianie nie kryją zaskoczenia. Tymczasem ksiądz proboszcz dr Marcin Holak wyjaśnia. – Zgodnie z prawem brak ponownej opłaty po upływie 20 lat od pochówku oznacza rezygnację z miejsca na cmentarzu. Termin zapłaty to 3 miesiące od powiadomienia.

Po 20 latach użytkowania miejsca na cmentarzu trzeba wnieść tzw. opłatę prolongującą nienaruszalność grobu. W przeciwnym razie miejsce może zostać użyte do pochówku innej osoby. Mówi o tym art.7, ust.2 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 roku: 

„po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione”. 

Szymanowice. Informacje o pokładnym na nagrobkach 

O opłatach musimy pamiętać sami.

- Zarządca cmentarza nie ma obowiązku przypominania krewnym zmarłego o konieczności uiszczenia pokładnego po upływie 20 lat. Brak ponownej opłaty oznacza rezygnację z miejsca na cmentarzu – tłumaczy nam ks. proboszcz - dr Marcin Holak z parafii w Szymanowicach.

Mimo to w wielu parafiach duchowni przypominają wiernym o tym obowiązku choćby w okresie Wszystkich Świętych.

W Szymanowicach stosowne ulotki informujące o niezapłaconej prolongacie - z prośbą o kontakt - poumieszczano na nagrobkach. Poinformowano również, że „w przypadku braku opłaty pomnik zostanie usunięty, a miejsce ponownie użyte”.

- Lepiej dla rodziny, jeśli znajdzie na nagrobku informację o konieczności uiszczenia pokładnego, aniżeli miałaby przeżyć zaskoczenie związane z wykorzystaniem utraconego przez nich grobu do ponownego pochówku – tłumaczy ks. proboszcz - dr Marcin Holak.

Podkreśla przy tym, że „wszelkie opłaty pobierane przez zarządcę cmentarza są opłatami administracyjnymi i służą utrzymaniu tego miejsca i parafii”. Informacje na nagrobkach wywołały wśród parafian zaskoczenie. Zdarzały się również ostre słowa krytyki.

– Te kartki na pomnikach, to chyba tylko po to, żeby był wstyd przed ludźmi. Przecież to moja sprawa czy płacę, czy nie – mówi odwiedzająca cmentarz.

Co na to ks. Marcin Holak? Przyznaje, że w związku z przypomnieniem parafianom o obowiązku regulowania prolongaty musiał zmierzyć się z trudnymi sytuacjami i – jak mówi – bezpodstawnymi zarzutami.

– Wszystkie te doświadczenia ofiarowałem Bogu w intencji osób, które były ich przyczyną – ucina krótko proboszcz.

Szymanowice. Nie opłacono 1.905 miejsc za groby

Kartki z przypomnieniem o płatności prolongaty systematycznie znikają z nagrobków, ale chętnych do zapłaty jest mało. Według proboszcza – apel cieszy się przeciętnym zainteresowaniem parafian.

- Do tej pory dokonano 39 prolongat. Większość zainteresowanych uregulowaniem należności pochodzi spoza parafii. Nie zostało jeszcze opłaconych 1.905 miejsc – wylicza ks. Marcin Holak.

Szymanowice. Na co trafiają środki z pokładnego?

Przypomina, że środki zebrane przy tej okazji posłużą do opłacenia zobowiązań wobec kurii, seminarium duchownego oraz do spłacenia organów, które zostały zakupione do kościoła.

- Zamówiliśmy również blachę na dach kościoła. Pieniądze z pokładnego pozwolą na częściowe pokrycie kosztów – informuje ks. Marcin Holak.

A co z tymi miejscami, za które nikt nie zapłaci? Czy te groby będą likwidowane? Proboszcz zapewnia, że w najbliższym czasie nie planuje usuwania pomników. Chyba, że znajdzie się osoba zainteresowana konkretnym - nieopłaconym miejscem. Wyraża przy tym nadzieję, że do takich sytuacji nie dojdzie.

Szymanowice. Stawki i terminy "pokładnego"

Aby dowiedzieć się, czy miejsce na cmentarzu bliskiej osoby jest opłacone, należy skontaktować się z kancelarią parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach lub sprawdzić samodzielnie na stronie internetowej parafii.

Na stronie parafiaszymanowice.pl w zakładce POKŁADNE umieszczona jest poglądowa mapa cmentarza z podziałem na sektory. Miejsca w poszczególnych sektorach z nieuregulowaną płatnością są oznaczone następująco: nazwisko imię – sektor – rząd – miejsce (kwatera). np. Kowalski Jan, A, 4, 3. Jeśli zaś chodzi o wysokość opłat – to stawka obowiązująca obecnie wynosi 30 zł na rok. Trzeba ją uiścić w ciągu trzech miesięcy od powiadomienia o zaległości.

Opłat można dokonać w kancelarii parafialnej lub wpłacić na konto parafii po uprzednim skontaktowaniu się z zarządcą cmentarza. W przypadku trudnej sytuacji życiowej można kontaktować się z zarządcą cmentarza i ustalić wysokość należności indywidualnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy