Reklama

Szymanowice – gmina Gizałki. Parafia ma nowego proboszcza. Został nim ks. Marcin Holak

Opublikowano: 23 stycznia 2021 17:00
Autor: | Zdjęcie: arch. Parafii Św. Jana Chrzciciela

Szymanowice – gmina Gizałki. Parafia ma nowego proboszcza. Został nim ks. Marcin Holak - Zdjęcie główne

Ksiądz Marcin Holak został nowym proboszczem parafii w Szymanowicach | foto arch. Parafii Św. Jana Chrzciciela

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Skończył technikum o profilu lotniczym. Dostał propozycję pracy w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy i kontynuacji edukacji na studiach. Wybrał jednak inną drogę życia. Został księdzem. I właśnie objął parafię w Szymanowicach.

Reklama

Ks. Marcin Holak został nowym proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach - gmina Gizałki.

Dotychczasowego wikariusza w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Złotnikach Kujawskich – mianował prymas Polski – abp Wojciech Polak. Stosowny dekret wszedł w życie 17 stycznia. Kapłan zastąpił zmarłego 10 października ubiegłego roku – ks. Grzegorza Kulińskiego.

Kim jest nowy proboszcz parafii w Szymanowicach?

Ks. Marcin Holak ma 43 lata. Urodził się 27 stycznia 1977 roku w Bydgoszczy. Rodzice - Franciszek i Romana – są obecnie na emeryturze, zaś brat Marek - jest żołnierzem. On sam po podstawówce naukę kontynuował w technikum.

- Znalazłem się w gronie 11 szczęśliwców z ponad 30, którzy ukończyli po pięciu latach, profil lotniczy. W tej szkole zdobyłem zawód - technolog osprzętu lotniczego i urządzeń pokładowych - opowiada ks. Marcin Holak.

Po technikum otrzymał propozycję pracy w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy.

- I studiów zaocznych lub studiów dziennych z możliwością późniejszej pracy w tych zakładach – precyzuje nowy proboszcz parafii w Szymanowicach.

Ale…zdecydował inaczej.

- Wybrałem drogę powołania kapłańskiego, które zrodziło się we mnie w szkole średniej – dodaje.

Historia kapłaństwa nowego proboszcza z Szymanowic 

Po sześciu latach formacji w seminarium w Gnieźnie został wyświęcony na kapłana. Stało się to 6 czerwca 2003 roku.

- Od tego czasu byłem dziesięć lat dekanalnym duszpasterzem młodzieży. Zajmowałem się kościołem domowym, lektorami i ministrantami, prowadziłem kręgi biblijne, odnowę w Duchu  Świętym, panie miłosierdzia. Zajmowałem się kursami przedmałżeńskimi, głuchoniemymi, zespołem muzycznym Getsemani, który nagrał 4 płyty. W czasie tych lat mojej posługi uczyłem na wszystkich poziomach szkół. Wygraliśmy z młodzieżą konkurs Euroscola, dzięki czemu wyjechaliśmy do parlamentu Unii Europejskiej, który fundowali organizatorzy – wymienia swoja aktywność i działalność – nowy kapłan w Szymanowicach.

Ponadto ks. Marcin Holak prowadził rekolekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych również dla polonii w Anglii. Organizował wyjazdy z młodzieżą w góry i nad morze.

- W czasie  tych duszpasterskich działań nie zapomniałem o swojej formacji, którą podjąłem u Salwatorianów w Krakowie. I do których jeździłem przez 10 lat, odbywając cztery tygodnie rekolekcji Ignacjańskich, oraz Lectio Divina do każdej z ewangelii - opowiada ksiądz proboszcz z Szymanowic.

Nowy proboszcz z Szymanowic ma tytuł doktora

Ks. Marcin Holak rozpoczął w 2012 roku studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Tytuł licencjata uzyskałem 18 czerwca 2015r. z wynikiem ogólnym summa cum laude. 10 grudnia 2018 roku uzyskałem tytuł doktora na UKSW w Warszawie – mówi ks. Marcin Holak.

I dodaje, że w czasie swojej posługi był administratorem parafii św. Maksymiliana w Barcinie po śmierci tamtejszego proboszcza. Pełnił również posługę w parafii w Złotnikach Kujawskich, gdzie pomagał proboszczowi. Natomiast 17 stycznia objął probostwo w Szymanowicach. 

Wprowadzenie nowego proboszcza w Szymanowicach

W niedzielę -24 stycznia - o godzinie 12.00 na profilu na Facebooku parafii w Szymanowicach będzie można obejrzeć uroczystość wprowadzenia ks. Marcina Holaka - nowego proboszcza w Szymanowicach.

Szanowni Czytelnicy! Wasze zdanie i wasze opinie były i są dla nas bardzo ważne. Niezwykle cenimy sobie również wasze komentarze i fakt, że chcecie się z nami dzielić swoimi argumentami i wymieniać  poglądy. Po to właśnie jest nasze forum. Po to też stworzyliśmy wam możliwość dodawania komentarzy pod artykułami. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję i o rezygnację z wzajemnego obrażania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.