Reklama

Reklama

Szymanowice mają nowego proboszcza. Parafianie powitali ks. Marcina Holaka

Opublikowano: wt, 26 sty 2021 08:00
Autor: | Zdjęcie: Parafia Szymanowice

Szymanowice mają nowego proboszcza. Parafianie powitali ks. Marcina Holaka - Zdjęcie główne

Ks. Marcin Holak został nowym proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach, gmina Gizałki. W niedzielę odbyła się uroczystość wprowadzenia nowego duszpasterza do parafialnej świątyni | foto Parafia Szymanowice

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ks. Marcin Holak został nowym proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach, gmina Gizałki. W niedzielę - 24 stycznia - odbyło się wprowadzenie nowego duszpasterza do parafialnej świątyni. Jak wygląda taka uroczystość?

Reklama

Ks. Marcin Holak został nowym proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach, gmina Gizałki. Dotychczasowego wikariusza w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Złotnikach Kujawskich – mianował prymas Polski – abp Wojciech Polak. Stosowny dekret wszedł w życie 17 stycznia. Kapłan zastąpił zmarłego 10 października ubiegłego roku – ks. Grzegorza Kulińskiego.

 

Kim jest nowy proboszcz parafii w Szymanowicach?

Przeczytajcie koniecznie życiorys ks. Marcina Holaka, nowego proboszcza w Szymanowicach: Skończył technikum o profilu lotniczym. Dostał propozycję pracy w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy i kontynuacji edukacji na studiach. Wybrał jednak inną drogę życia. Został księdzem.

Szymanowice. Wprowadzenie nowego proboszcza

Jak wygląda taka uroczystość? Liturgiczne wprowadzenie nowo mianowanego proboszcza powinno dokonać się podczas mszy świętej w niedzielę lub w uroczystość, w obecności licznie zgromadzonych parafian. W imieniu Arcybiskupa do wspólnoty parafialnej wprowadza go dziekan, wicedziekan lub inny kapłan delegowany przez Arcybiskupa. Liturgii przewodniczy nowo mianowany proboszcz. Jeśli to możliwe, wraz z nim koncelebruje dziekan i kapłani pracujący w danej parafii.

Obrzęd ten można dostosowywać do sytuacji konkretnej wspólnoty parafialnej. Procesja wejścia odbywa się przez główne drzwi kościoła. Nowo mianowany proboszcz i koncelebransi ubrani są w szaty liturgiczne. W czasie procesji wykonywana jest pieśń na wejście związana z danym okresem roku liturgicznego, a w okresie zwykłym zaleca się pieśń „Kto się w opiekę” lub „Pod Twą obronę”.

Szymanowice. Odczytano dekret o nowym proboszczu

Na początku uroczystości dekret ks. prymasa Wojciecha Polaka – arcybiskupa gnieźnieńskiego (parafia w Szymanowicach jest jedyną parafia z naszego powiatu należącą do tej archidiecezji) odczytał dziekan dekanatu zagórowskiego – ks. Ryszard Kopczyński. W dokumencie wskazane były również terminy przygotowania m.in. protokołów z przejęcia parafialnego majątku czy z samej uroczystości wprowadzenia, które należy przekazać do kurii metropolitalnej w Gnieźnie.  

Szymanowice. Uroczystość z nowym proboszczem 

Podczas wprowadzenia w Szymanowicach ks. Ryszard Kopczyński zwrócił się do nowego proboszcza: 

Czcigodny księże Marcinie. Nasz arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski, mianował cię proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach. Witam i pozdrawiam cię w imieniu wszystkich kapłanów i wiernych dekanatu, a w szczególności tej wspólnoty parafialnej, która została ci powierzona. Weź na siebie obowiązki proboszcza tej parafii i prowadź dalej posługiwanie swoich poprzedników, jako nauczyciel, kapłan i pasterz wszystkich wiernych powierzonych twojej pasterskiej trosce - mówił ks. Ryszard Kopczyński

Szymanowice. Nowy proboszcz otrzymał klucze do kościoła

Cały obrzęd ma określony przebieg i jest pełen symboliki. Po słowach dziekana nowy proboszcz zapewnił: Ufając Bożej pomocy i wsparciu całej parafii będę się troszczył, aby służyć tej wspólnocie parafialnej ku czci Bożej i dla zbawienie ludzi.

Następnie dziekan dekanatu zagórowskiego przekazał nowemu proboszczowi klucze do kościoła parafialnego, mówiąc: 

Pan niech błogosławi twoje wejście do świątyni tej wspólnoty parafialnej. Przekazuję ci klucze kościoła i wszystkich innych budynków tej parafii. Proszę, otwieraj tę świątynię wszystkim. Wszystkim, którzy szczerym sercem szukają Boga. Choć niekiedy błądzą, a może właśnie dlatego że błądzą, chcą szukać Boga. Niech stanie się ona centrum życia parafialnego. Kieruj i zarządzaj tą parafią, jak to zostało ci polecone, jako niezmordowany pracownik winnicy pańskiej.

 

 

Szymanowice. Parafianie witają nowego proboszcza

W trakcie uroczystości następnie nowego proboszcza – ks. Marcina Holaka – witali przedstawiciele parafian: 

Drogi księże proboszczu. Gromadzimy się dzisiaj w tej świątyni wspólnie z  tobą, wokół ołtarza Chrystusowego  by podziękować Bogu za to, że będziesz z nami. Serdecznie witamy w imieniu całej wspólnoty parafialnej i powierzamy się twej pasterskiej pieczy. Ufamy, że obejmując w tej parafii pasterskie zadanie będzie ono kontynuacją zamierzeń i wyzwań po zmarłym śp. ks. Grzegorzu. Że będziesz gorliwie budował i jednoczył naszą wspólnotę. Należycie troszczył się o dobra materialne naszej parafii, w tym remont świątyni, który jest dużym wyzwaniem. My ze swojej straty zapewniamy, że będziemy cię drogi księże wspierać modlitwą, pomocą i pracą, gdyż jesteśmy wezwani brać odpowiedzialność  za naszą parafię. Zatem niech Bóg daje ci wiele łask, niech wzmacnia powołanie i osłania kiedy trzeba. Matkę Bożą prosimy, by płaszcz jej opieki otulał mocno i chronił w twoim sercu wszystkie dary, które Opatrzność Boża w nich złożyła. Życzymy pozytywnego nastawienia oraz daru mówienia, który sprawi, byśmy jeszcze lepiej rozumieli Słowo Boże i siebie nawzajem. Pokażmy wspólnie, że jesteśmy chrześcijanami i żadna siła pogańska nie pokona nas złymi zakusami. Księże proboszczu, obecna sytuacja sprawiła, iż jest nas nieco mniej świątyni, lecz wiertni łączą się z przez media i w ten sposób witają cię dzisiaj wszyscy: dorośli, młodzież, również dzieci. Niechże ci w tej parafii często słońce świeci.  Życzymy satysfakcji i owoców z pełniącego tutaj posłannictwa - mówiono podczas mszy w Szymanowicach.

Szymanowice. Wójt Gizałek przywitał nowego proboszcza

Na uroczystości wprowadzenia obecny był również wójt gminy Gizałki Robert Łoza: 

My samorządowcy gminy Gizałki, również serdecznie księdza witamy w naszej wspólnocie parafialnej. Z ogromną radością przyjęliśmy informację o dekrecie, jaki wydał ksiądz Prymas, w którym ustanowił księdza naszym proboszczem. Przez ostatnie miesiące ksiądz prefekt musiał sam zmierzać się z ogromnymi wyzwaniami, jakie przed nim stanęły, po utracie naszego kochanego księdza proboszcza Grzegorza. Wszyscy chcielibyśmy, żeby ksiądz kontynuował jego dzieło, przybliżał nas do Pana, bo zadań będzie na pewno bardzo, bardzo dużo. Na tą nową drogę księdza życzymy Błogosławieństwa Bożego, mocy Ducha Świętego i opiekani naszego patrona – św. Jana Chrzciciela- mówił Robert Łoza. 

 

Szymanowice. Modlitwa z nowym proboszczem

W obrzędzie wprowadzenia nowego proboszcza nadszedł następnie czas na wspólną modlitwę. 

Najmilsi, zebraliście się dzisiaj w tej świątyni, by powitać w parafii nowego proboszcza. Wasza obecność jest wymownym znakiem gotowości wspólnoty z nowym proboszczem w służbie budowania Królestwa Bożego. W waszej parafii współpraca może być owocna wtedy, gdy jest natchniona i kierowana przez Ducha Świętego. Zatem wzywajmy teraz wspólnie jego pomocy – mówił dziekan – ks. Ryszard Kopczyńki. 

Następnie odśpiewano Hymn do Ducha Świętego, który w liturgii kościelnej śpiewany jest podczas udzielania sakramentów bierzmowania, małżeństwa i kapłaństwa, a także na rozpoczęcie konklawe oraz w czasie ważnych ceremonii. 

Uroczystość transmitowana była na profilu FB parafii w Szymanowicach. 

 

Później nadszedł czas na modlitwę przy ambonie, z której głoszone jest w kościele Słowo Boże. 

- Biskup ustanowił cię nauczycielem tej wspólnoty parafialnej. Przedmiotem i podstawą naszej wiary jest Słowo Boże. Z tej ambony powinieneś je ogłaszać i wyjaśniać. Zanoś dobrą nowinę o Królestwie Bożym do wszystkich sfer życia parafialnego i do wszystkich ludzi, którzy szukają prawdy. Troszcz się o to, aby wszyscy członkowie tej wspólnoty parafialnej mogli usłyszeć i przyjąć Słowo Życia Bożego. (…) – zwrócił się do nowego proboszcza dziekan. 

Na koniec nowy proboszcz ks. Marcin Holak podszedł do ołtarza, przy którym dziekan dekanatu zagórowskiego mówił: 

Czcigodny księże proboszczu. Tu jest miejsce na którym ofiara krzyża uobecnia się pod  sakramentalnymi znakami i jest rozdzielany Chleb Życia. Jesteś drogi bracie wyznaczony na kapłana tej wspólnoty. Momentem centralnym i ośrodkiem twojej całej kapłańskiej działalności niech będzie msza święta, pamiątka śmierci i zmartwychwstania naszego Pana Zbawiciela. Troszcz się o to, by wspólnota ciągle na nowo gromadziła się wokół tego ołtarza (…) 

Po tych słowach nowy proboszcz – ks. Marcin Holak - ucałował ołtarz, a następnie rozpoczął mszę świętą, zwracając się do swoich nowych parafian: 

Chrystus jest obecny pośród nas. Przychodzimy do niego z naszymi życiowymi troskami, zmaganiami, słabościami, tym wszystkich co obarcza nasze serca i dusze. Przychodzimy po siłę i nadzieję. Przychodzimy aby przyjąć go do swojego serca z i nim iść przez nasze życie i codzienności. Bo bez Boga człowiek zaczyna się dusić życiem, zaczyna dusić się codziennością. Jest wewnętrznie rozdarty. Dlatego przychodzimy do Chrystusa by otworzyć nasze serca, które tak często zamyka na Bożą miłość - grzech. 

 

 

fot. zdjęcia Parafia Szymanowice

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.