reklama

Tajemnicze rozbłyski na niebie. Co to było? [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: rawicz24.pl / screen z filmu

Tajemnicze rozbłyski na niebie. Co to było? [WIDEO] - Zdjęcie główne

Najprawdopodobniej szczątki rakiety Falcon 9 widziane nad Wielkopolską | foto rawicz24.pl / screen z filmu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMieszkańcy Wielkopolski, w tym również naszego powiatu pleszewskiego, mogli dziś nad ranem zaobserwować niezwykłe zjawisko - jasne, płonące obiekty przelatujące przez niebo. Wszystko wskazuje na to, że to szczątki drugiego stopnia rakiety Falcon 9, które weszły w atmosferę i spłonęły. Jak do tego doszło?
reklama

Około godziny 4:45 na niebie można było dostrzec jasne, płonące obiekty przemieszczające się z zachodu w kierunku wschodnim. Wyglądały jak spadające gwiazdy. 

Rakieta Falcon 9 widziana nad Wielkopolską

Nad Polską spłonęły najprawdopodobniej szczątki drugiego rakiety Falcon 9 (ID 62878), który miał wejść w atmosferę dziś o 05:20 UTC ± 3 godziny. Dane TLE z wczoraj potwierdzają, że o 4:45 obiekt ten przelatywał nad Polską - poinformował Karol Wójcicki, prowadzący profil "Z głową w gwiazdach''.

Trajektoria rakiety Falcon 9 przebiegała na linii Berlin - Poznań - Łódź - Lublin.

Z perspektywy centralnej Polski obiekt nadleciał od strony zachodniego horyzontu, przeleciał w zenicie i skierował się w stronę południowego-wschodu - wyjaśnia Karol Wójcicki. 

reklama

Szczątki rakiety - jak wskazuje - spłonęły w atmosferze pod wpływem wysokich temperatur, sięgających nawet kilku tysięcy stopni Celsjusza, oraz intensywnego tarcia.

Zobacz wideo, dalsza część artykułu pod filmem ↓

Dlaczego szczątki rakiety Falcon 9 spłonęły?

Rakieta Falcon 9, wystrzelona 1 lutego z bazy Vandenberg w Kalifornii, wyniosła na orbitę 22 satelity Starlink. Drugi stopień odpowiada za dostarczenie ładunku na docelową orbitę, a następnie zwykle ulega kontrolowanej deorbitacji (wprowadzenie do atmosfery ziemskiej).

SpaceX stosuje tę procedurę, aby ograniczyć ilość śmieci kosmicznych. Zwykle odbywa się to nad obszarami morskimi. Dlaczego do deorbitacji doszło tym razem nad Europą? Ciężko powiedzieć - pisze Karol Wójcicki.

Jeśli rakieta wynosi ładunek na wyższą orbitę i zabraknie paliwa na deorbitację, stopień stopniowo traci wysokość, aż do naturalnego wejścia w atmosferę - być może tak było w tym przypadku.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Pleszewa, gminy i powiatu pleszewskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Pleszewie. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama