reklama
reklama

Teleopieka w Pleszewie. Powstanie też Gminne Centrum Wsparcia Seniorów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Teleopieka w Pleszewie. Powstanie też Gminne Centrum Wsparcia Seniorów [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Gmina Pleszew zapowiada ułatwienia dla seniorów i ich opiekunów. Dużym krokiem będzie wprowadzenie teleopieki przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu.
reklama

Władze miasta i gminy Pleszew mówią wprost - zapewnienie godnego bytu seniorom, to obecnie priorytet dla samorządu.

- O ile kilka lat temu ważnym obszarem naszej działalności była infrastruktura, tak w chwili obecnej istotne jest zagwarantowanie opieki osobom nieaktywnym zawodowo. Tendencja jest taka, że liczba seniorów w społeczeństwie wzrasta, kończą się rodziny wielopokoleniowe, gdzie rolę opiekuna pełnił wnuk czy dziecko. Młodzi ludzie powyjeżdżali z małych miejscowości, przez co wiele osób w wieku 70, 80 lat obecnie jest samotnych - mówi burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu wspiera pleszewskich seniorów

By odpowiedzieć na potrzeby osób starszych, gmina weźmie udział w nowym dużym projekcie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej pod nazwą Wielkopolskie Centrum Teleopieki. Jak podkreśla dyrektor ośrodka - Grzegorz Grygiel - polityka senioralna to ważny obszar dla województwa wielkopolskiego. Z dotychczasowych działań ROPS skorzystali przez lata starsi mieszkańcy gminy Pleszew.

- Dotacje dla organizacji samorządowych trafiały do prężnie działających gminnych rad seniorów, w tym tej w Pleszewie, dzięki czemu odbywały się szkolenia i warsztaty. Nie sposób nie wspomnieć też o pleszewskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i jego aktywności, do którego również kierowaliśmy i kierujemy naszą ofertę - mówi Grzegorz Grygiel, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

Wielkopolskie Centrum Teleopieki. Seniorzy z Pleszewa dostaną opaski

Środki na projekt Wielkopolskie Centrum Teleopieki pochodzą z funduszy europejskich na lata 2021-2027. To łacznie 50 mln złotych, z których skorzystają seniorzy na terenie całego województwa. 70 gmin, które zgłosiło chęć udziału w przedsięwzięciu, będzie rozdawać potrzebującym seniorom opaski, kontrolujące czynności życiowe. Taki urządzeń jest 5 tysięcy z czego 62 trafią do gminy Pleszew.

- To nie przypadkowa liczba. Diagnoza, którą przeprowadziliśmy pokazała, że potrzebuje ich od 60 do 80 seniorów. W sumie będziemy dysponować ok. 100 opaskami, 30 pochodzi z innych projektów. Mamy więc zabezpieczone swoje potrzeby z małym naddatkiem. Kiedy dwa lata temu mówiliśmy o programie pilotażowym, widzieliśmy dużą niechęć i obawę, ze strony ludzi. Teraz okazało się, że zainteresowanie jest duże - wyjaśnia Izabela Świątek, wiceburmistrz Pleszewa

Opaski będą posiadały funkcję m.in. wykrywania upadków, pomiaru tętna, monitorowania codziennej aktywności, lokalizowania czy prowadzenia rozmów.

Powstanie Gminne Centrum Wsparcia seniorów w Pleszewie

Teleopieka ma składać się z trzech komponentów: telecentrum medycznego, gdzie ratownicy medyczni dzięki opaskom będą kontrolowali stan zdrowia seniorów (niedługo wyłoniony zostanie operator centrum); wielkopolskiej infolinii wsparcia, gdzie każda z dzwoniących osób otrzyma wsparcie - informację, poradę czy pomoc psychologiczną - w zakresie pomocy seniorom; oraz gminnego centrum wsparcia seniorów.

W Pleszewie gminne centrum wsparcia seniorów będzie miało siedzibę w Centrum Usług Społecznych przy Słowackiego. Ze swoim problemem będzie mogła tam przyjść każda osoba starsza czy opiekun. Na miejscu zostanie udzielona jej pomoc - w formie opaski czy wsparcia psychologicznego, ale nie tylko. Nowością będą takie usługi jak asystent dla seniora czy szkolenia dla opiekunów nieformalnych w zakresie pierwszej pomocy, pielęgnacji osoby starszej czy wspomnianego już wsparcia psychologicznego. Koordynatorką usług będzie Dorota Hertmanowska – pracownica CUS.

Gminne Centrum Wsparcia Seniorów ruszy w Pleszewie prawdopodobnie pod koniec marca. Koszt całego programu na lata 2024-2026 to nieco ponad 428 tysięcy z czego blisko 386 tysięcy to dofinansowanie, a 43 tysiące – wkład własny gminy Pleszew.

Co sądzicie o tym pomyśle? Kto z was lub wasz bliski będzie chciał skorzystać z opaski?

 

 

 

SONDA

Czy Gminne Centrum Wsparcia Seniorów w Pleszewie jest potrzebne?

Zagłosowało 53 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 28.02.2024 od godz 10:49
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama