Zespół Oddziału Chirurgicznego Pleszewskiego Centrum Medycznego przeprowadził pierwszą w Pleszewie i Południowej Wielkopolsce operację termoablacji zmian przerzutowych w wątrobie pacjenta, czyli zniszczenia ich za pomocą skrajnych temperatur.
Na czym polega zabieg? – Otwieramy brzuch i w wątrobie widzimy przerzuty nowotworowe, najczęściej z jelita grubego. Za pomocą długiej, zaostrzonej elektrody, której ruchy śledzimy na USG, wkłuwamy się do zmiany i za pomocą wysokiej temperatury ognisko ulega denaturacji, czyli zniszczenia, a tym samym zlikwidowany zostaje guz wątroby - tłumaczy lekarz Paweł Przybył, ordynator Oddziału Chirurgicznego PCM. W ten sposób można poddać umartwieniu kilka ognisk nowotworowych w wątrobie chorego.
Pierwszy tego typu zabieg przeprowadzono 2 grudnia, a 65-letni pacjent w dobrej formie wyszedł ze szpitala do domu już na drugi dzień. Wcześniej przeszedł radykalne operacyjne leczenie raka jelita grubego oraz chemioterapię uzupełniającą. W jego wątrobie zdiagnozowano pojedynczą zmianę przerzutową, którą poddano w PCM nowemu zabiegowi termoablacji. – Za pomocą dostarczonego sprzętu wykonaliśmy termoablację dużej zmiany przerzutowej w prawym płacie wątroby, a także drugiej, mniejszej, którą wykryliśmy w trakcie operacji za pomocą głowicy do śródoperacyjnej ultrasonografii, a niewidocznej wcześniej w badaniu tomograficznym – relacjonuje ordynator chirurgii.
Pleszewska chirurgia od wielu lat zajmuje się leczeniem operacyjnym chorób onkologicznych, w tym przede wszystkim raka jelita grubego oraz piersi. W sumie tego rodzaju zabiegów przeprowadzono tylko w tym roku grubo ponad 200. Do tej pory nie można było w Pleszewie leczyć guzów przerzutowych wątroby.