Rok 2023 to wyjątkowy czas dla chockiej parafii. W tym roku zbiegają się bowiem dwa ważne jubileusze: 400-lecie tutejszego klasztoru franciszkanów oraz 300-lecie konsekracji kościoła.
400-lecie franciszkanów i 300-lecie konsekracji kościoła. Na początku poświęcono tablicę przed kościołem w Choczu
W związku z tym franciszkanie zorganizowali dziś (w niedzielę, 16 lipca) duże uroczystości.Rozpoczęła je uroczysta msza św., której przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.
Na początku biskup poświęcił tablicę, która stanęła przed chockim kościołem. Upamiętnia ona wspomniane dwie rocznice - 400-lecia franciszkanów oraz 300-lecia poświęcenia kościoła klasztornego.
Podczas mszy św. nie zabrakło wielu gości - z władzami samorządowymi oraz przedstawicielami władz rządowych na czele.
ZOBACZ WIDEO:
Uroczysta msza św. w Choczu
Br. Witosław Sztyk, prowincjał Zakonu Braci Mniejszych, podczas kazania wyrażał wdzięczność za minione setki lat obecności braci w Choczu.Nawiązując do dzisiejszego czytania, które dotyczyło przypowieści o siewcy, podkreślał rozwój prowincji, a tym samym możliwości głoszenia Słowa Bożego.
- 100 lat temu chocki klasztor był jednym z ważniejszych - a sama prowincja rozrosła się z kilkunastu braci do ok. 300, którzy są dziś. Stąd moja wdzięczność, ale i zachęta do młodego pokolenia, by te 400 lat, które są za nami, były kontynuowane, by ktoś nadal zasiewał to ziarno i spulchniał glebę. Bardzo dziękuję za możliwość przeżywania tego jubileuszu - zaznaczał br. Witosław Sztyk, prowincjał Zakonu Braci Mniejszych.
Podczas mszy św. dziękował franciszkanom również biskup - za opiekę nad chocką parafią.
- Dziękuję, że mogę dziś z wami świętować te piękne wydarzenia. W imieniu całej wspólny diecezjalnej dziękuję duszpasterzom, za ich obecność - przez minione lata odchodzili, przychodzili. Dzisiaj są - i cieszymy się z tego, że jesteście. Dziękuję za opiekę nad chocką parafią, za wnoszenie franciszkańskiego ducha. Nasza diecezja ma wiele barw i kolorów - cieszymy się, że jest ten kolor brązowy - komentował biskup Damian Bryl.
Zwracając się do braci franciszkanów podkreślał, by nadal opiekowali się tym miejscem i parafianami.
- Niech to, co tutaj robicie, ale przede wszystkim wasze życie, będzie dla nas czytelnym znakiem wartości - życia w Bogu, w harmonii ze stworzonym światem - podkreślał biskup kaliski, Damian Bryl.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTEJ MSZY ŚW. W CHOCZU
Historia franciszkanów w Choczu
Przypomnijmy: w roku 1623 biskup kujawski Andrzej Lipski sprowadził do Chocza ojców franciszkanów. Pierwsze zabudowania klasztorne i świątynia były drewniane. W latach 20. XVIII wieku wzniesiono nowe, murowane. Bracia Mniejsi Reformaci przebywali tutaj do 1864 roku. Wówczas ukazem carskim klasztor został zlikwidowany. Ojcowie powrócili w 1920 roku, jednak podczas II wojny światowej znów musieli opuścić Chocz. Z klasztoru wówczas uczyniono internat dla dziewcząt.Kolejny powrót franciszkanów - na kilka miesięcy - miał miejsce 23 maja 1945 roku. W październiku w klasztorze zamieszkały siostry św. Teresy, a tylko jeden z braci kapłanów pełnił funkcję rektora kościoła i kapelana sióstr. Definitywne opuszczenie Chocza nastąpiło w 1957 roku.
Sytuacja zmieniła się w XXI wieku. Biskup kaliski Stanisław Napierała zwrócił prowincji prawo własności kościoła i klasztoru. Dom został erygowany jako filialny 1 lipca 2005 roku. Osiem lat później konwent został samodzielnym domem zakonnym.
Źródło: prownicja.panewniki.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.