reklama
reklama

VIII Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za nami VIII Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych kpt. Jana Kempińskiego „Błyska” i por. Kazimierza Skalskiego „Zapory”
reklama

Punktualnie o godzinie 10.00 w sobotę 27 maja rozpoczął się VIII Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych kpt. Jana Kempińskiego „Błyska” i por. Kazimierza Skalskiego „Zapory”. Każdy drużyna, która pojawiła się w taczanowskich lasach musiała wykonać kilka zadań. Dla młodzieży przygotowano takie konkurencje, jak: radiostacja, rozpoznawanie postaci, transport rannego, medyk, strzelnica, miny, rzut granatem, kontrola dokumentów i test obserwacji.

Najlepiej z zadaniami poradziła sobie  i pierwsze miejsce zajęła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie. Na drugiej pozycji uplasował się zespół Wilki z ZST Pleszew, a na trzecim - WOPR Gołuchów. W zabawie brały jeszcze udział: Zielona Drużyna ZST Pleszew, SP Kuczków, SP Kuczków „Serdelki”, Kowalew, Miś Bartek Pogotowie Opiekuńcze. 

Rajd organizowany jest ku pamięci: żołnierzy Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta" i konspiracyjnego wojska polskiego, które na terenie południowej Wielkopolski w latach 1945-1948 walczyły o niepodległość kraju. Jego celem jest m.in. poznanie dziejów niepodległościowego podziemia zbrojnego na terenie naszego województwa czy prezentacja żywej historii – inscenizacji, rekonstrukcji wydarzeń w terenie.


Miejsce rajdu - czyli lasy w Taczanowie -  zostało wybrane nieprzypadkowo. Są to kompleksy leśne, które niejednokrotnie gościły żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na tym terenie w 1945 r. operował m. in. oddział kpt. Jana Kempińskiego „Błyska”. Tutaj też 22 stycznia 1948 r. został otoczony i rozbity przez 100-osobową grupę operacyjną KBW-UB-MO 8-osobowy oddział Konspiracyjnego Wojska Polskiego, dowodzony przez por. Kazimierza Skalskiego „Zaporę”.

Organizatorami wydarzenia byli: poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty oraz Stowarzyszenie „Dolina Giszki”.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama