reklama

W Jedlcu przy cmentarzu zniczodzielnię mają od dwóch lat. Jak funkcjonuje? – Pomysł się sprawdził – odpowiada sołtys

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTrwa okres – rozpoczęty Dniem Wszystkich Świętych - kiedy z zadumą wspominamy zmarłych i odwiedzamy cmentarze, na których spoczywają nasi bliscy. Na grobach zostawiamy stroiki, kwiaty czy znicze, będące wyrazem naszej pamięci.
reklama

Te jednak - prędzej czy później – trafiają na śmietnik. A kontenery przy nekropoliach – również w naszym powiecie - nieuchronnie się zapełniają. Czy można tego uniknąć? 

Kilka dni temu na naszym profilu na Facebooku wstawiliśmy zdjęcie jednej ze zniczodzielni funkcjonującej w kraju. Pomysł jest prosty – na półkach ustawionych przy cmentarzu można zostawić znicz, którego nie chcemy już na pomniku, ale nadaje się jeszcze do użytkowania. Zamiast lądować w kontenerze – zostaje zabrany i wykorzystany przez inną osobę. 

Na fotografii obok wspomnianego regału znalazły się wieszaki na konewki, grabie i miotły, które można wykorzystać, by uporządkować teren wokół grobu, a potem zwrócić je na miejsce. 

reklama

Regał na znicze? Mieszkańcy na tak

Idea spodobała się naszym Czytelnikom. Szczególnie ta dotycząca zniczy. 

"Bardzo dobry pomysł, przecież wkłady są dużo tańsze niż znicze" – napisała pani Agnieszka.

A pani Hanna dodała: 

"Świetne rozwiązanie. Ludzie wyrzucają takie, które są całkiem dobre i można je jeszcze wykorzystać".

W komentarzach pojawiły się też jednak głosy wątpiące w skuteczności prezentowanego rozwiązania. I pytania – czy wszyscy wykorzystywaliby taki obiekt z dbałością i zgodnie z przeznaczeniem?

"Oczywiście, że to jest dobry pomysł. Tylko, znając życie, dość szybko uległoby to zniszczeniu i zdewastowaniu, bo ludzie takiego czegoś nie umieją uszanować" – oceniła pani Monika.

reklama

Jeśli chodzi o wypożyczanie pomocy gospodarskich, komentujący stwierdzili, że największy problem stanowiłoby ich… znikanie. W przypadku zniczodzielni – porządek.  

"Niestety na przestrzeni lat, obserwując nasze cmentarze i góry śmieci w niedozwolonych miejscach tuż pod wielkim napisem "kategoryczny zakaz wyrzucania śmieci", to wydaje mi się, że to nie przetrwa... Chyba, że ktoś wciąż będzie tego pilnował..." – skonkludowała pani Anna.

W Jedlcu mają zniczodzielnię od dwóch lat. – Pomysł się sprawdził – mówi sołtys

Na cenne dla środowiska rozwiązanie, jakim jest regał na znicze, zdecydowano się dwa lata temu w Jedlcu – o czym pisaliśmy wówczas na naszym portalu.  

reklama

Obiekt podejrzała w innym miejscu sołtys Jedlca i radna gminy Gołuchów – Beata Szymoniak. Idea spodobała jej się na tyle, że w 2021 roku opowiedziała o niej na sesji rady gminy. Temat jednak ucichł. 

Jeśli chodzi o miejscowość, na której stoi czele - sama wzięła sprawy w swoje ręce. Kupiła regał, ustawiła na terenie gminnym niedaleko cmentarza i ogłosiła, że w wiosce funkcjonuje zniczodzielnia. Jak sprawdził się pomysł?

- Rozwiązanie działa, bo widzę, jak jesienią czy latem znicze pojawiają się i znikają. Miałam nawet prośbę, żeby ustawić jeszcze jeden regał – mówi Beata Szymoniak. 

I jak podkreśla – dodatkowe śmieci to koszty. Poza tym - na półkach lądują znicze w bardzo dobrym stanie.   

reklama

Sołtys przyznaje, że nieustannie dogląda obiektu i dba o porządek na półkach oraz wokół nich. Większości miejscowych jest jednak w tej kwestii rozsądna. 

- Nie mamy obaw, że coś zostanie zniszczone. Jak poproszę o coś mieszkańców, to to uszanują – mówi Beata Szymoniak.

Jako przykład zgodnego współdziałania lokalnej społeczności podaje pojemniki na nakrętki czy puszki aluminiowe. Fenomenem jest też plenerowa biblioteczka przy boisku w Jedlcu, gdzie można zostawić nieużywaną już książkę, by skorzystał z niej inny czytelnik. Ona również się sprawdziła. 

- Chyba nie ma takiej nigdzie indziej w powiecie – zaznacza z entuzjazmem sołtys. 

 

reklama
SONDA

Korzystalibyście z regałów na znicze przy cemntarzach, które odwiedzacie?

Zagłosowało 11 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 10.11.2023 od godz 14:17
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama