Reklama

W Pleszewie powstanie 150 nowych mieszkań do końca 2023 roku? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niemal setka mieszkań w nowych blokach w rejonie Mieszka I w Pleszewie, kolejne 21 – o podwyższonym standardzie - w centrum miasta przy Bogusza i Poznańskiej. Do tego lokale w odnawianej kamienicy przy Sienkiewicza oraz w wielorodzinnym obiekcie przy Podgórnej. Równolegle do inwestycji samorządowych prowadzonych jest kilka ważnych przedsięwzięć prywatnych.

Ponad 150 nowych lokali – zarówno z opcją dojścia do własności, jak i na wynajem – powstać ma w najbliższych latach w Pleszewie. Takie plany ma samorząd gminny, bo jak mówi włodarz - inwestycja w mieszkalnictwo – to jego priorytet. 

Bloki na Mieszka w Pleszewie

Największą mieszkaniową inwestycją samorządu jest budowa dwóch nowych bloków. Roboty przy Poniatowskiego, Mieszka I i Warneńczyka w Pleszewie idą już pełną parą.

Powstają tam 92 lokale, w których zamieszka ok. 200 osób. Wszystko rozpoczęło się w październiku ubiegłego roku – i według założeń powinno zakończyć się w pierwszym kwartale roku 2023. Koszt prac, które nadzoruje Pleszewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, szacowany jest na ok. 25 mln zł.

- W sumie powstaną tutaj dwa bloki – w każdym będzie po 46 lokali. Mieszkania są zróżnicowane – od 32 m kw. po 72 m kw. Całość realizowana będzie na 4,5 tys. m kw. powierzchni - wyliczał szczegółowo Artur Stańczyk - prezes PTBS w Pleszewie,  z którym rozmawialiśmy na starcie inwestycji.

Warto dodać, że każdy z lokali będzie miał dedykowane miejsce parkingowe.

– W sumie będzie ich nieco więcej – bo 98, dochodzą bowiem m.in. miejsca dla niepełnosprawnych, czy służb – precyzował Artur Stańczyk.

Lokale oddawane będą w stanie deweloperskim.

Skrzyżowanie Bogusza z Poznańską w Pleszewie

Kolejną sztandarową inwestycją – jest budowa nowoczesnego budynku w rejonie skrzyżowania ul. Poznańskiej z Bogusza – na miejscu, gdzie wcześniej był dom kultury. Od kilku miesięcy trwają tu intensywne prace. I tak będzie do roku 2023.

Przypomnijmy: zgodnie z założeniami nowy obiekt będzie posiadał 21 mieszkań: od kawalerek po duże lokale. Na dole powstanie z kolei lokal usługowy o powierzchni ponad 200 m kw.

– Mieszkania będą komunalne, na wynajem, jednak będą o podwyższonym standardzie, wykończenie będzie „pod klucz” – zapowiada burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Według wstępnych założeń czynsz może wynosić ok. 11 zł za m kw. Nie waidomo jeszcze jak na jego wysokość może wpłynąć bieżąca wysoka inflacja. 

Lokale przy ul. Sienkiewicza w Pleszewie

To jednak nie koniec. Nowe lokale powstają także w innej części centrum Pleszewa – przy ul. Sienkiewicza 35. Roboty rozpoczęły się już zeszłego roku, prace również nadzoruje miejska spółka – PTBS. Wcześniej teren ten był porządkowany – konieczne były m.in. wyburzenia na tyłach budynku. A sama inwestycja została podzielona na etapy.

- W pierwszym etapie ma powstać 9 mieszkań na wynajem. W drugim planujemy zbudować kolejny budynek na dziedzińcu z 20 mieszkaniami z garażami – mówił już wcześniej na naszych łamach burmistrz - Arkadiusz Ptak.

Budynek przy ul. Podgórnej w Pleszewie

Przy ul. Podgórnej planowany jest z kolei nowy budynek wielorodzinny. Niedawno stary obiekt znajdujący się w tym rejonie zniknął z mapy miasta. Wstępem były więc wyburzenia – a wkrótce planowany jest drugi etap - czyli budowa nowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego oraz gospodarczego.

- W sumie przy ul. Podgórnej powstanie 13 mieszkań komunalnych. Będą one pod wynajem, ale o wyższym standardzie. Chcemy jednocześnie nieco zliberalizować w przyszłości dostęp do mieszkań komunalnych, tak, aby mogły z tej oferty skorzystać osoby pracujące, jednak nie kwalifikujące się dziś - mówi burmistrz Ptak.

Nowe mieszkania będą zróżnicowane - od kawalerek po 6-osobowe. Cała inwestycja przy ul. Podgórnej kosztować będzie ok. 2,8 mln zł, z czego ponad 2 mln zł pochodzi ze środków Funduszu Dopłat. 

Szeregowce przy ul. Horoszkiewicza w Pleszewie

Warto dodać, że w międzyczasie powstały także nowe szeregowce w rejonie ul. Kaliskiej – a konkretniej przy ul. Horoszkiewicza. Kolejne są w planach.

- Pierwsze są już sprzedane, kolejne się budują. To proces, który będzie trwał – mówił „Życiu Pleszewa” Arkadiusz Ptak.

Docelowo mówi się o 20 szeregowcach przy wspomnianej ulicy. Inwestycję nadzoruje PTBS – gdzie można dzwonić – jeśli jesteśmy zainteresowani takim właśnie domkiem.

150 mieszkań do końca kadencji w Pleszewie?

Burmistrz Pleszewa mówił już na naszych łamach, że realne jest, by do 2023 roku zrealizować wspomniane duże inwestycje, które pozwolą na stworzenie mieszkań dla setek osób.

– Uważam, że budowa 150 mieszkań w Pleszewie do końca kadencji jest realna – zaznaczał Arkadiusz Ptak.

Przyznawał jednak przy tym, że realia w międzyczasie się zmieniają – dziś głównym problemem niemal każdej inwestycji są ceny na rynku budowlanym.

– Niektóre materiały podrożały nawet o 70 proc. Ale systematycznie przechodzimy do kolejnych faz realizacji naszych założeń – podkreślał włodarz Pleszewa, zaznaczając jednak przy tym, że na większość prac pozyskano ogromne kwoty dofinansowania lub innego wsparcia z zewnątrz.

Według wyliczeń, liczba mieszkań wybudowanych przez samo miasto w ciągu tej kadencji wyniesie 155, a ich koszt to – bagatela – 48,5 mln zł.

Pieniądze z zewnątrz na wspomniane prace – to jednak aż 32,5 mln zł (według wyliczeń Ratusza).

Tereny dla inwestorów w Pleszewie

Co warte podkreślenia, że poza wspomnianymi inwestycjami realizowanymi przez samorząd – trwa współpraca z deweloperami. Konkretnie chodzi o przygotowanie terenów pod nowe inwestycje – m.in. poprzez zmiany planów zagospodarowania przestrzennego. Tak było niedawno m.in. w Marszewie, gdzie planowana jest budowa nowych bloków przez jarocińską firmę Rem-Bud.

Wcześniej podobne ruchy były przeprowadzone w rejonie ul. 70 Pułku Piechoty – gdzie już powstały nowe bloki wybudowane przez deweloperów.

– Sprzedając wcześniej w tym rejonie grunt inwestorowi dawaliśmy klauzulę – by powstał przynajmniej jeden budynek mieszkalny. I jak widać – budynki powstały, a inwestor hipotekę już ma zwolnioną od naszego wpisu. Takie jest bowiem nasze podejście do sprzedaży mienia pod lokale – zaznaczał burmistrz Arkadiusz Ptak.

Jak dodaje, w mieście są jeszcze pewne tereny – gdzie mogłyby w przyszłości powstać nowe domy lub mieszkania - budowane przez prywatnych inwestorów.

– Chodzi m.in. o plan odnośnie terenów Kaliska/Niesiołowskiego, poza tym teren po jednostce wojskowej, rejon ul. Bałtyckiej, czy także Marszew – wyliczał Ptak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy