reklama

Jubileusz OSP Kuchary. Jednostka istnieje już 100 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Kucharach obchodzono wielkie święto – 100-lecie miejscowej jednostki OSP. Była to okazja do złożenia życzeń i podziękowań, ale też przypomnienia o ważnych wydarzeniach, które w minionym wieku wpłynęły na życie lokalnej społeczności. Miejscowość odwiedzili minister, posłowie, samorządowcy, przedstawiciele państwowej straży pożarnej, jednostek OSP oraz lokalnych instytucji i organizacji.
reklama

Ochotnicza Straż Pożarna w Kucharach ma już 100 lat. Z tej okazji dzisiaj – 20 kwietnia - odbyły się uroczyste obchody jubileuszu. Mszę świętą w intencji strażaków w miejscowym kościele odprawił biskup kaliski Damian Bryl. Po niej, strażacy, mieszkańcy oraz goście przemarszowali na plac pod remizą. Towarzyszyła im Orkiestra Dęta Quantum.

Podziękowania za służbę

By świętować razem z ochotnikami i mieszkańcami, do Kuchar przyjechało wielu gości. Wśród nich była minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Powiedziała o wsparciu, jakie rząd okazuje ochotniczym strażom pożarnym (świadczenia ratownicze czy dofinansowania do zakupu sprzętu) oraz zwróciła się z życzeniami w stronę miejscowych strażaków.

- Przyjmijcie podziękowanie za to, że jesteście z nami, że troszczycie się o rodziny. Z głębi serca chciałabym państwu życzyć, aby święty Florian miał państwa w opiece, abyście dalej służyli Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – mówiła minister.

reklama

Słowa podziękowania złożyli też posłowie Jan Mosiński i Piotr Kaleta.

- Wiek w przedziale dziejów to dużo, ale też i mało. W tym czasie działo się u państwa bardzo wiele. Wspólnym mianownikiem tych działań była służba Bogu, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. To pięknie zapisane karty historii […]. Jesteście potrzebni nie tylko Kucharom, ale i ojczyźnie. I za tę gotowość do służenia, chylę czoła przed waszą służbą, dziękuję wam za nią, a waszym bliskim składam niskie ukłony. Życzę wam, abyście zawsze wracając z akcji ratowniczych cieszyli się będąc razem cali i zdrowi – mówił Jan Mosiński.

Historia ludzi wielkiego serca

O historii miejscowej organizacji opowiedział prezes OSP Kuchary – Michał Balcer (piszemy o niej poniżej). Jak mówiło potem wielu występujących – to historia ludzi wielkiego serca i odwagi w niesieniu pomocy innym.     

reklama

- Dzięki zaangażowaniu i poświęceniu wielu pokoleń strażaków ochotników OSP w Kucharach jest dziś prężną organizacją skupiającą profesjonalnie wyszkolonych druhów. To również dzięki waszej wyjątkowej umiejętności godzenia pracy zawodowej z ochotniczą działalnością na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa lokalnej społeczności, a także odwadze podczas działań ratowniczo-gaśniczych, OSP uzyskuje wysokie uznanie. Cieszę się, że wciąż znajdują się ludzie dobrej woli, którzy mimo codziennych obowiązków, znajdują czas i siłę,  by aktywnie działać i nieść bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi – zwrócił się do druhów w liście odczytanym przez Rolanda Egierta, komendanta powiatowego PSP, Dariusz Matczak - wielkopolski komendant wojewódzki PSP. 

reklama

Goście docenili też zaangażowanie jednostki w życie społeczno-kulturalne swojej miejscowości.

- To wam trzeba dziękować, za to, że 100 lat istniejecie i bardzo dobrze działacie. Przecież słychać o was. Wasze cenne inicjatywy, poza akcjami ratowniczo-gaśniczymi, są znane w całym kraju i za to - w imieniu oddziału bardzo wam dziękuję – mówił Zbigniew Serbiak, prezes pleszewskiego oddziału związku ochotniczych straży pożarnych. 

Tablica, odznaczenia i ślubowanie

W ramach uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą jubileusz, którą poświęcił biskup kaliski Damian Bryl. Ważną częścią było uhonorowanie OSP tytułami, które przyznano jej przy okazji święta. Jednostka została odznaczona Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych za kontynuowanie cennych tradycji oraz umacnianie ochrony przeciwpożarowej na swoim terenie. W imieniu zarządu województwa wielkopolskiego ochotnikom wręczono też odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. 

- To dla nas wielki zaszczyt i podkreślenie tego, że nasze wszystkie działania, trud i poświęcenie nie idą na marne i są doceniane - w skali województwa i kraju – mówił prezes OSP Kuchary Michał Balcer.

Warto dodać, że w obecności gości członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Kucharach – w stronę, których wielokrotnie zwracali się przemawiający, wskazując ich jako ważny filar przyszłości jednotki - złożyli uroczyste ślubowania.

Historia OSP Kuchary

Historia ochotniczej straży pożarnej w Kucharach rozpoczyna się w 1923 roku. Jednostka została zawiązana z inicjatywy rolnika Michała Frencla. Skupiając ochotników ze wsi Kuchary i Popówek, straż zajmowała się nie tylko działaniami bojowymi i szkoleniami, ale też np. organizowała zabawy taneczne. Z uzyskiwanego dochodu oraz nagród i składek członkowskich ochotnikom udało się zakupić mundury, sztandar OSP oraz sprzęt. Na samym początku strażacy korzystali z sikawki skrzyniowej należącej do majątku Kuchar. W latach 30. nabyto sikawkę umieszczoną na kołach, co przyczyniło się do znacznego wzrostu aktywności pożarników.

Cały dobytek został utracony podczas II wojny światowej. Okupant zabrał sztandar, mundury wyjściowe i hełmy, a w 1942 roku sikawka strażacka trafiła do majątku w Czechlu. Jednostka zaczęła się odradzać w 1945 roku. Ze względu na odzyskiwane, otrzymywane i kupowane wyposażenie, podjęto decyzję o zbudowaniu remizy, którą oddano do użytku w maju 1964 roku. W roku 1973 za dobre wyniki w działalności OSP otrzymała wóz bojowy „Żuk” z wyposażeniem. W kolejnych latach podjęto decyzję o rozbudowie siedziby oraz starano się wykonać nowy sztandar, na wzór pierwszego. Uroczystość, podczas której wręczono sztandar oraz otwarto remizę po rozbudowie odbyła się w maju 1985 roku.

W ciągu minionych dekad jednostka z Kuchar nieustannie wykazywała swoją gotowość do działania na rzecz lokalnej społeczności, ale nie tylko. W maju 2001 roku OSP Kuchary brało udział w akcji ratowania dobytku miejscowych w czasie silnej ulewy. Takiego kataklizmu nie pamiętali nawet najstarsi mieszkańcy. Długotrwałe i obfite opady wystąpiły też wiosną 2010 roku. Na ich skutek doszło do licznych podtopień i powodzi w dolinie Prosny. Z kolei 5 września 2011 roku Kuchary, Macew, Popówek i Jedlec nawiedził silny huragan, powodujący ogromne zniszczenia. Wiatr uszkodził ponad 400 budynków, powalił drzewa blokując drogi i pozrywał linie energetyczne. Mieszkańcy mogli liczyć na szybką interwencję miejscowych strażaków oraz jednostek z całego powiatu.

W rok jubileuszu 100-lecia istnienia OSP Kuchary jest prężnie działającym i rozwijającym się stowarzyszeniem. W jej skład wchodzi 154 członków zwyczajnych i 46 wspierających. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy 20 osób. Jednostka dysponuje dwoma wozami bojowymi – Jelcz oraz Ford Transit. Druhowie z OSP Kuchary poza działaniami ratowniczo-gaśniczymi mocno angażują się w życie społeczno-kulturalne swojej miejscowości. Organizują dzień kobiet i mężczyzn, turnieje piłkarskie oraz cieszący się dużą popularnością zlot starych ciągników. Przy jednostce działa również zespół artystyczno-kabaretowy oraz trzy zespoły sportowe w dyscyplinach: siatkówka, tenis stołowy i piłka nożna.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama