Reklama

Wielokrotnie ratowali Żegocin przed zgubną siłą żywiołu

Opublikowano:
Autor:

Wielokrotnie ratowali Żegocin przed zgubną siłą żywiołu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Gmina Czermin. Żegocin. W tym roku mija 100 lat od założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Żegocinie. Jubileusz jednostki był niezwykły. A sami druhowie maja powody do dumy i zadowolenia ze swojej służby i zaangażowania.

 

Tradycja strażacka w Żegocinie sięga 1920 rok. Wtedy to powołany został przez mieszkańców - Stanisława Borkowskiego i Stanisława Marciniaka - zalążek organizacji, czyli Koło Ochotniczej Straży Pożarnej. Wielokrotnie, jak pisze w książce „Żegocin. W tyglu historii i codzienności” Magdalena Kłakulak, druhowie ratowali Żegocin przed zgubną siłą żywiołu. Na akcje wyruszali początkowo wozem konnym dopiero w latach 70-tych zaczęli wykorzystywać ciągnik, a od 1988 roku – samochód.

Siedziba żegocińskiej straży począwszy od lat 20. XX wieku mieściła się w sąsiedztwie dzisiejszej piekarni. W okresie powojennym przeniesiono ją do budynku pomajątkowego, by po kilku latach przenieść wyposażenie do pobliskiego budynku mieszkalnego tzw. ośmioraków.

W 1977 roku z inicjatywy Stanisława Jankowskiego, mieszkańcy Żegocina w czynie społecznym wznieśli nową remizę strażacką. Zaś w 1995 roku z okazji 75-lecia straży sołtys Marian Królak wraz z radą solecką ufundowali sztandar dla jednostki. Dziś OSP Żegocin jest dobrze wyposażona i wyszkolona. Odznacza się sporą aktywnością. Strażacy z Żegocina biorą udział nie tylko w zawodach pożarniczych, ale też sportowych.

Uroczystości jubileuszowe związane z setnymi urodzinami OSP Żegocin – zainicjowano 8 czerwca w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej we wsi. To tam odbyła się msza św. w intencji byłych i obecnych działaczy OSP Żegocin. Odprawił ją Dziekan Dekanatu Czermińskiego - ks. kanonik Marek Kozica.

O wyjątkowej rocznicy nie zapomnieli także przedstawiciele miejscowej władzy. - Proszę przyjąć wyrazy wielkiego uznania i podziękowania za długoletnią, trudną i odpowiedzialną służbę dla całej społeczności. Życzymy wam, aby praca, którą wykonujecie była zawsze bezpieczna, pozwalała na spokojny powrót do domu, mimo coraz bardziej niebezpiecznych i trudniejszych działań ratowniczych. Życzymy wszelkiej pomyślności i sukcesów, a także realizacji planów zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym – podkreśla wójt Czermina - Sławomir Spychaj.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE