Reklama

Wybierzmy Pleszewianina Roku!

Opublikowano:
Autor:

Wybierzmy Pleszewianina Roku! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

    Jest już dziesiątka nominowanych do tytuły Pleszewianina Roku 2016. Kto może nim zostać? Zgodnie z regulaminem: osoba, instytucja, organizacja pozarządowa, firma lub grupa nieformalna uznane za szczególnie wyróżniające się w dotychczasowej działalności społecznej, sportowej, kulturalnej, zawodowej czy gospodarczej. Prezentujemy kandydatów i zachęcamy do głosowania!

    Już drugi rok z rzędu do akcji włączyło się także "Życie Pleszewa" i to między innymi do naszej redakcji do końca grudnia 2016 roku można było zgłaszać kandydatury. Po zebraniu wszystkich zgłoszeń: tych, które wypłynęły do gazet lokalnych oraz do urzędu miasta, kapituła wybrała finałową dziesiątkę, na którą - już teraz - można głosować sms-owo. 
    Po zakończeniu tego etapu głosowania (do 31 stycznia), osoby czy instytucje, w zależności od tego, jak duża ilość sms-ów zostanie na nich wysłana, otrzymają punkty od 10 do 1. Następnie swoje punkty poszczególnym kandydatom przyznają także członkowie kapituły. Suma wskaże, kto otrzyma tytuł. Szczegóły zawarte są w regulaminie akcji, który znajduje się w redakcji oraz na naszej stronie internetowej.
    Uroczystość, na której zostanie wręczony tytuł Pleszewianina Roku 2016 oraz Biznesmena, Rolnika-Ogrodnika i Rzemieślnika Roku odbędzie się 17 lutego o godz. 18.00 w kinie "Hel". 

W tym roku zostali nominowani:

 


Marek Biernat - jedyny pleszewianin w historii, który pojechał na igrzyska. Z Paraolimpiady w Rio de Janeiro jego niepełnosprawni podopieczni przywieźli 8 medali w tenisie stołowym. Oprócz pracy jako trener kadry paraolimpijskiej, pełni również funkcję trenera Żaków Taczanów, a na swoim koncie ma m.in. zorganizowanie w Pleszewie Pierwszych Indywidualnych Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym. Swoim doświadczeniem i umiejętnościami Marek Biernat dzieli się również najmłodszymi mieszkańcami gminy Pleszew. Dla dzieci w wieku 6-8 lat prowadzi bezpłatne zajęcia.

 


Jarosław Kałużny – pleszewski przedsiębiorca, który po raz pierwszy w Pleszewie zorganizował zbiórkę „Okulary dla Afryki”. Szklarz zebrał wśród pleszewian ponad 1500 sztuk okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, które przekazano mieszkańcom najbiedniejszych afrykańskich krajów. Do inicjatywy Jarosława Kałużnego chętnie włączyli się lokalni optycy, którzy bezpłatnie przebadali wszystkie zebrane przez niego okulary przed ich wysyłką.

 


Małgorzata Walendowska – zaangażowana w życie społeczne Miasta i Gminy Pleszew, a szczególnie miejscowości Kowalew, której jest mieszkanką. Liderka grupy wolontariackiej GASPOL. To między innymi dzięki jej zaangażowaniu dzieci, które latem nie wyjechały na wakacje, wzięły udział w „Odjazdowych Bezwyjazdowych Wakacjach” - półkoloniach, podczas których miały okazję polecieć balonem czy wziąć udział w festiwalu kolorów. Angażuje się w przedsięwzięcia charytatywne. W 2016 roku zorganizowała m.in. Dzień Dawcy Szpiku z myślą o zmagającej się z białaczką sześcioletniej Otylii. Jako aktorka amatorskiego Teatru Prawie Wielkiego bierze udział w spektaklach, z których dochód przekazywany jest zazwyczaj na cele charytatywne bądź na potrzeby szkoły w Kowalewie.

 


Michał Grzelaczyk – organizator imprez o charakterze sportowym i kulturalnym. W 2016 roku stworzył cieszącą się ogromną popularnością piłkarską strefę kibica, w której pleszewianie nie tylko spotykali się, by na dużym ekranie obejrzeć mecze w czasie EURO, ale także brali udział w organizowanych przez niego konkursach i animacjach, skierowanych przede wszystkim do najmłodszych. Stworzył scenę muzyczną, na której organizował otwarte, letnie koncerty. Michał Grzelaczyk angażuje się w działalność stowarzyszenia ,,Pionier”, które prowadzi szkołę i przedszkole w Kuczkowie. Współorganizował m.in. pierwszy zjazd absolwentów stowarzyszeniowej szkoły.

 


Sławomir Jenerowicz – półfinalista programu telewizyjnego ,,Mam talent”, który swoimi umiejętnościami dzieli się z chorymi i potrzebującymi. Magik i komik w czasie całego 2016 roku odwiedzał placówki medyczne m.in. szpital onkologiczny w Poznaniu – przede wszystkim z myślą o rozweseleniu małych pacjentów i oderwaniu ich od szpitalnej codzienności. Współpracuje z fundacją pomocy dzieciom z chorobami nowotworowymi w Poznaniu i Fundacją Spełnionych Marzeń przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Nie odmawia też udziału w występach charytatywnych, w ubiegłym roku m.in. na rzecz chorych dzieci: 7-letniego Wojtusia i 6-letniej Otylki. Jednym z jego największych sukcesów był udział w gali organizowanej przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”, gdzie zaprezentował instrument, na którym grać mogą osoby niesłyszące.

 


Koło Śpiewackie ,,Lutnia” im. Józefa Szpunta – najstarszy pleszewski chór, który w 2016 roku uroczyście obchodził jubileusz swojego 120-lecia. Od lat skupia wokół siebie kilkadziesiąt osób i pełni ważną rolę w pleszewskim życiu kulturalnym. W 2016 roku po raz pierwszy członkowie chóru zorganizowali przegląd chórów Południowej Wielkopolski, w którym wzięły udział zespoły z Ostrowa, Odolanowa czy Koźmina. Promują muzykę chóralną i sam Pleszew – to bowiem wykonawcy utworu ,,Pleszew to nasze miasto” skomponowanej przez Józefa Szpunta.

 


Bożena Grabowska - Od blisko 30 lat pracuje na rzecz Kół Gospodyń Wiejskich w Mieście i Gminie Pleszew i nie spoczywa na laurach. Jako wiceprezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych koordynuje pracą 21 lokalnych kół. Dzięki jej aktywności i zapałowi, pleszewskie koła rosną w siłę, a – co cieszy najbardziej – pojawiają się w nich również młode gospodynie. W 2016 roku po raz pierwszy, dzięki pozyskaniu środków z Pleszewskiego Budżetu Obywatelskiego, panie pod egidą Bożeny Grabowskiej, zorganizowały wieczerzę wigilijną na ponad 300 osób. Bożena Grabowska współorganizuje cieszące się popularnością konkursy, m.in. coroczny Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu.

 


Julia Piotrowska – najmłodsza organistka w powiecie pleszewskim, która rozśpiewała Lenartowice. W 2016 roku schola z Lenartowic, którą prowadzi, zorganizowała Przystanek Jezus – parafialną imprezę, w której wzięli udział jednak nie tylko mieszkańcy Lenartowic, ale także innych miejscowości Miasta i Gminy Pleszew. Mimo że jest studentką Politechniki Poznańskiej, w każdy weekend wraca do rodzinnej miejscowości, by ze swoimi podopiecznymi przygotować nowy repertuar. Wspólnie z nią gra i śpiewa blisko młodych 40 osób, dla których przygotowanie do wspólnych występów to fantastyczny sposób spędzania wspólnego czasu.

 


Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty - pierwsza grupa rekonstrukcji historycznej w Pleszewie, której celem jest kultywowanie tradycji Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, a szczególnie pamięci o 70 Pułku Piechoty, który w okresie międzywojennym stacjonował w Pleszewie. W 2016 rekonstruktorzy działający pod dowództwem Tomasza Wojtali, zorganizowali kolejny, cieszący się ogromną popularnością piknik historyczny, fundując pleszewianom niecodzienną podróż wehikułem czasu do lat II wojny światowej. To dzięki ich inicjatywie w 2016 roku na Murze Pamięci pojawiła się tablica ku czci żołnierzy wyklętych. Rekonstruktorzy zadebiutowali także w telewizji jako aktorzy filmów dokumentów z cyklu „Zapomniane Historie” emitowanych w TVP 3. Swoje mundury i żołnierskie wyposażenie chętnie prezentują podczas różnorodnych imprez. Uczestniczą w festynach, lekcjach pokazowych, akcjach charytatywnych.

 


Piotr Świderski i Przemysław Konopczyński – organizatorzy Pleszewskich Spotkań Kolekcjonerskich, pasjonaci, którzy postanowili pokazać pleszewianom niezwykłe kolekcje należące do lokalnych zbieraczy. W 2016 roku w zorganizowanej przez nich imprezie wzięło udział ponad 60 wystawców, a pleszewianie mogli podziwiać m.in. zbiory starego sprzętu rtv, modele czy zabytkową broń. W przygotowanie imprezy Piotr Świderski i Przemysław Konopczyński angażują wiele osób, także swoich podopiecznych z Domu Dziecka w Pleszewie, dla których to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie.

-----------------------------

Koszt 1 smsa: 1,23 zł.

Regulaminy:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE