reklama

Wybory w Gołuchowie. Kandydaci odpowiadają na pytania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wybory w Gołuchowie. Kandydaci odpowiadają na pytania - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPierwsza tura wyborów nie rozstrzygnęła tego, kto będzie rządził w Gołuchowie. 21 kwietnia walce o fotel wójta ponownie zmierzą się Tomasz Karoń i Tomasz Pawlak.
reklama

W związku z drugą turą, kandydatom na wójta Gołuchowa zadaliśmy  jedenaście tych samych pytań. Jakie  ich zdaniem są najważniejsze problemy w gminie? Co myślą o likwidacji szkół? Jakie mają propozycje dla seniorów i młodzieży? Przeczytajcie co mają na ten temat do powiedzenia. 

Kandydaci na wójta Gołuchowa odpowiadają na pytania przed drugą turą wyborów:


Jakie główne cele gmina powinna realizować przez najbliższe lata?

Tomasz Karoń: Podczas ostatnich tygodni odbyłem bardzo wiele spotkań oraz rozmów z mieszkańcami. Bardzo często padały pomysły usprawnienia funkcjonowania gminy i w tym kierunku powinniśmy działać. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, jako Niezależni zaproponowaliśmy 5 programowych założeń, którymi są: gmina słuchająca mieszkańców, gmina atrakcyjna dla turystów, gmina przyjazna inwestorom, gmina wspierająca ekologię i zdrowie, gmina otwarta na głos seniorów i młodzieży. Każde z zagadnień przybliżę w dalszej części debaty.

reklama

Tomasz Pawlak: W najbliższych latach chciałbym skupić się na realizacji następujących celów: systematycznym podnoszeniu poziomu edukacji w szkołach oraz opieki nad dziećmi najmłodszymi,  zwiększaniu dostępności mieszkańców Gminy do podstawowej opieki zdrowotnej oraz rozszerzeniu zakresu specjalistycznych usług medycznych, systematycznej rozbudowie infrastruktury komunalnej, zmniejszeniu emisyjności CO2 gminnych budynków użyteczności publicznej, wykorzystaniu walorów turystycznych gminy, a szczególnie Gołuchowa, rozwoju budownictwa wielorodzinnego, dalszym skutecznym pozyskiwaniu środków unijnych.

 

Jakie Pana zdaniem inwestycje gminne powinny być zrealizowane w pierwszej kolejności w najbliższych latach?

reklama

Tomasz Karoń: Oczywiście, należy dokończyć trwające już inwestycje, które jako Klub Radnych Niezależnych wspieraliśmy, takie jak budowa siedziby OSP oraz Gołuchowskiego Centrum Kultury ,,Zamek” w Gołuchowie. Planujemy realizować inwestycje, które są niezbędne z punktu widzenia mieszkańców, np. żłobek w Kościelnej Wsi. Pamiętajmy jednak, że Gmina Gołuchów to nie tylko te dwie największe miejscowości. Równie ważne są potrzeby pozostałych jej mieszkańców, np. remont Sali Wiejskiej w Bogusławicach, podłączanie kolejnych domostw do sieci kanalizacji sanitarnej, remonty lokalnych dróg oraz rozbudowa sieci światłowodowej, o której wspominaliśmy niejednokrotnie, co jest oczekiwane w każdej części gminy. W tym kontekście powinniśmy zabiegać o jak najszersze pozyskiwanie środków zewnętrznych. 

reklama

Tomasz Pawlak:  Moim zdaniem na początku kadencji należy w pierwszej kolejności dokończyć duże inwestycje już przez Gminę rozpoczęte, t.j. budowa budynku Gminnego Centrum Kultury i OSP w Gołuchowie, budowa kanalizacji sanitarnej w Borczysku, Czechlu, Jedlcu, Pleszówce oraz we Wszołowie, rozbudowa oczyszczalni ścieków, budowa dróg osiedlowych w Gołuchowie oraz w Kościelnej Wsi. Następnie powinniśmy skupić się na kolejnych zadaniach, to jest: budowa drogi gminnej Macew-Jastrzębniki, przebudowa drogi Macew-Kuchary wraz ze ścieżką rowerową, modernizacja drogi Gołuchów-Wszołów, modernizacja ul. Zgodnej w Kościelnej Wsi, budowa drogi w Czerminku, budowa drogi Szkudła - Karsy. Modernizacja istniejących dróg asfaltowych (Czechel, Tursko, Jedlec); budowa ścieżek rowerowych Przekupów – Wszołów, Jedlec – Macew; współfinansowanie inwestycji na drogach powiatowych:  dokończenie drogi Popówek - Dojutrów,  droga Pleszówka-Bogusław, ulica Długa w Kościelnej Wsi wraz z chodnikiem, droga Bogusławice-Rokutów, Bielawy-Cieśle (ścieżka rowerowa); wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne (LED-owe) w całej gminie; oświetlenie kolejnych ścieżek rowerowych; oświetlenie boiska przy ul. Żeromskiego; budowa żłobka w Kościelnej Wsi oraz otwarcie drugiego oddziału w Gołuchowie;  inwestycje w obiekty infrastruktury sportowej, rekreacyjnej oraz kulturalnej (nowa scena nad jeziorem).

 

Czy poziom zadłużenia gminy jest dla pana akceptowalny?

Tomasz Karoń: Poziom zadłużenia gminy, bez odniesienia do poziomu jej dochodów, nie jest najważniejszym wskaźnikiem dla budżetu. Ważne jest, by dochody rosły szybciej niż kwota długu, wtedy poziom realnego zadłużenia będzie się obniżał. Z drugiej strony, aby realizować inwestycje dla naszych mieszkańców, niezbędne jest pozyskiwanie środków z programów unijnych, takich jak np. Krajowy Plan Odbudowy oraz krajowych, np. Polski Ład.

Tomasz Pawlak: Gmina Gołuchów ma najniższe zadłużenie ze wszystkich gmin Powiatu Pleszewskiego w stosunku do dochodów ogółem budżetu czy też dochodów bieżących gminy. Dodać tutaj należy że przy tak wysokich wydatkach inwestycyjnych w ciągu ostatnich 5 lat zmniejszyliśmy zadłużenie o 5 mln zł. 

 

Jak ocenia pan kwestie komunikacji z mieszkańcami i co w tym zakresie chciałby pan zmienić?

Tomasz  Karoń: Nieprzypadkowo pierwszym programowym postulatem, o którym mówiłem, jest ,,gmina słuchająca mieszkańców”. W rozmowach z mieszkańcami często słyszałem, że czują się pomijani w podejmowaniu decyzji i nie mają poczucia realnego wpływu na decyzje podejmowane w gminie. Jako Wójt wprowadzę internetową platformę do zgłaszania uwag i pomysłów, a także informacyjną aplikację mobilną. Bez realnego dialogu społecznego gmina nigdy nie będzie właściwie realizowała potrzeb mieszkańców.

Tomasz Pawlak: Ocenę dotychczas stosowanych kanałów komunikacji z mieszkańcami pozostawię właśnie im.  Uważam, że z jednej strony należy kontynuować wypracowane dotychczas formy komunikacji czyli przyjmowanie mieszkańców zawsze wtedy kiedy wójt jest na miejscu w Urzędzie (nie tylko w wybrane dni tygodnia), coroczne spotkania podczas zebrań wiejskich z mieszkańcami, łatwą komunikację telefoniczną, mailową oraz poprzez dostępny komunikator „Napisz do wójta”. Jednocześnie chciałbym zaproponować nowe możliwości komunikacji dla przykładu (spotkania online na facebooku z mieszkańcami gminy). 

 

Proszę o sformułowanie maksymalnie 5 deklaracji, które składa pan wyborcom w swojej kampanii i uszeregowanie ich wg ważności od najważniejszej.

Tomasz Karoń: Zdecydowanie najważniejszym zagadnieniem jest uregulowanie podstawowej opieki zdrowotnej, satysfakcjonujące mieszkańców. Nie mówimy tutaj o lekarzu ,,rodzinnym”, chodzi nam m.in. o opiekę dentystyczną oraz ginekologiczną. Kolejnym ważnym postulatem jest wprowadzenie gminnego becikowego w kwocie 1000 zł. Warunkiem jego otrzymania będzie potwierdzone zamieszkiwanie co najmniej jednego z rodziców na terenie Gminy Gołuchów.  Pozwoli to na częściowe samofinansowanie się programu. Nadchodząca kadencja będzie cechowała się licznymi programami proekologicznymi. Mam w planach uruchomienie dopłat do instalacji fotowoltaicznych oraz do wymiany starych pieców. Turystyczny potencjał naszej gminy nie jest w pełni wykorzystany. Konieczna jest zmiana modelu funkcjonowania ośrodka nad jeziorem, poprzez m.in. jego rozbudowę o centrum informacji turystycznej. Samorząd gminny powinien także inicjować wspólne działania z Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie, aby zwiększyć turystyczno- kulturalny potencjał naszej gminy – przede wszystkim dla mieszkańców. Ostatnią kwestią, na którą chcę wskazać, jest wprowadzenie Karty Mieszkańca. Pozwoli ona naszym mieszkańcom m.in. na bezpłatne korzystanie z miejsc parkingowych istniejących (przy jeziorze) oraz tych, które planujemy utworzyć.

Tomasz Pawlak: Będę kontynuować dynamiczny rozwój gminy zapoczątkowany przez obecnego wójta polegający m.in. na: dalszym rozwoju inwestycji z zakresu infrastruktury komunalnej (kanalizacja, drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie itp.), modernizacji budynków oświatowych (w tym wprowadzenie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań), budowie żłobka w Kościelnej Wsi oraz otwarciu kolejnego oddziału w Gołuchowie, pogłębieniu współpracy z seniorami i większym zaangażowaniu młodzieży w życie społeczne i kulturalne naszej gminy. Bardzo ważna jest dla mnie również komunikacja z mieszkańcami i ich uważne słuchanie, a to będzie wyznaczało kierunki moich działań. Uważam również, że wójt jako kierownik urzędu powinien kontynuować dobrą praktykę jego funkcjonowania jako „urzędu otwartego na mieszkańców”. To z kolei przełoży się na budowanie pozytywnego wizerunku całej gminy.

 

Proszę o wskazanie trzech najważniejszych, pana zdaniem, problemów gminy Gołuchów i podanie ewentualnych sposobów na ich rozwiązanie.

Tomasz Karoń: O dwóch wspominałem wcześniej. Po pierwsze, musimy zająć się służbą zdrowia. Po drugie, gmina musi otworzyć się na głos mieszkańców i reagować na ich potrzeby. W tym miejscu chcę zwrócić uwagę na kolejny problem, jakim jest pozyskiwanie inwestorów. Nasza gmina musi stać się bardziej otwarta dla firm, które chcą rozwijać się na naszym terenie, zwiększając tym samym liczbę miejsc pracy.

Tomasz Pawlak: 

• Transport publiczny, częstotliwość kursów - współpraca z Powiatem Pleszewskim oraz Miastem Kalisz.

• Mała dostępność mieszkań w budownictwie wielorodzinnym - skorzystanie z planowanego do wprowadzenia rządowego programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

• Starzenie się społeczeństwa

 

Czy jest szansa na poprawienie komunikacji (chodzi o transport publiczny) Gołuchowa z Pleszewem i Kaliszem? Jak można rozwiązać ten problem pana zdaniem?

Tomasz Karoń: Od 1 stycznia tego roku nasza gmina korzysta z usług Pleszewskich Przewozów Lokalnych, dzięki którym nasi mieszkańcy mają możliwość lepszej komunikacji z Pleszewem. Będę obserwował sytuację i na bieżąco ją monitorował. Jeśli będzie taka potrzeba, jako Wójt, będę zgłaszał propozycję korekty rozkładu jazdy. Co do komunikacji z Kaliszem, konieczne jest wypracowanie wspólnego stanowiska, które pozwoli rozszerzyć kurs Kaliskich Linii Autobusowych. Korzyści będą przecież obustronne: mieszkańcy naszej gminy będą mieli łatwiejszy dojazd do pracy i szkoły, a mieszkańcy Kalisza będą mogli korzystać z transportu publicznego do naszej gminy.

Tomasz Pawlak: Komunikacja funkcjonuje, ale nie wszędzie tak jakby tego oczekiwali mieszkańcy. Chodzi o zbyt małą liczbę kursów w niektórych miejscowościach, szczególnie w dni wolne od pracy.

 

Jakie według pana są problemy szkół w gminie, jak im zaradzić? Co sądzi pan o likwidacji małych szkół?

Tomasz Karoń: O zamykaniu szkół nie może być mowy. Szkoły to nie firmy, ich celem nie jest zarabianie i dochodowość, tylko edukowanie najmłodszego pokolenia, które będzie stanowiło o przyszłości naszego społeczeństwa. Głównym problemem, nie tylko w naszej gminie, jest liczba dzieci w placówkach w mniejszych miejscowościach. Musimy skupić się na doposażaniu istniejących szkół i zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpiecznego transportu uczniów.

Tomasz Pawlak: Brak dostępności dla uczniów ze specjalnymi potrzebami. Obecnie przygotowane są projekty dla szkół w Gołuchowie i w Kościelnej Wsi, a w planie są pozostałe szkoły. Nie mam w swoim programie wyborczym likwidacji szkół.

 

Ważną i liczną grupą społeczną w gminie są seniorzy. Jakie ma pan plany wobec tej grupy? Na jakie wsparcie będą mogli liczyć z pana strony?

Tomasz Karoń: Rzeczywiście, seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę społeczną. Powinniśmy korzystać z ich doświadczenia i wsłuchiwać się w ich oczekiwania. Zostanie utworzona Rada Seniorów Gminy Gołuchów, która będzie ściśle współpracować z gminnymi strukturami. W dalszym ciągu wspierany będzie Gołuchowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który będzie mógł bezpłatnie organizować zajęcia i prelekcje w nowej siedzibie GCK ,,ZAMEK”.

Tomasz Pawlak:  Wspieranie na jeszcze wyższym poziomie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, utworzenie dziennego domu seniora ze wsparciem programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Senior +”, organizacja rehabilitacji w miejscu zamieszkania, rozszerzenie oferty ukierunkowanej na aktywizację seniorów z wykorzystaniem obiektów gminnych (w tym nowego budynku Gminnego Centrum Kultury). 

 

Czy w pana programie wyborczym pojawiają się propozycje dla ludzi młodych? Jeśli tak, to jakie?

Tomasz Karoń: Dzisiejsza młodzież oczekuje atrakcyjnej propozycji kulturalnej, stąd np. propozycja organizacji corocznego koncertu na rozpoczęcie wakacji. Młodzi ludzie chcą mieć coraz większy wpływ na otaczającą ich rzeczywistość i podejmowanie decyzji. Dlatego proponuję powrót do koncepcji Młodzieżowej Rady Gminy Gołuchów.

Tomasz Pawlak: Oferta kulturalna, sportowa i rekreacyjna dla młodych, którą zaproponuje Gminne Centrum Kultury, Gołuchowski Ośrodek Turystki i Sportu oraz szkoły. Szersza oferta zajęć pozalekcyjnych (w tym również sportowych), a także bogata oferta kulturalna w nowym obiekcie Gminnego Centrum Kultury. Rozszerzenie wolontariatu młodzieży w kulturze. Koncerty wybranych przez młodzież wykonawców oraz spotkania z YouTuberami, stand-upy na rozpoczęcie lub zakończenie wakacji. Zaangażowanie młodzieży we współpracę z partnerskimi gminami zagranicznymi.

 

W jaki sposób jako wójt zamierza pan zabiegać o pozyskanie nowych inwestorów, co przekłada się m.in. na miejsca pracy dla mieszkańców?

Tomasz Karoń: Gmina Gołuchów ma specyficzne położenie, które może być atrakcyjne dla inwestorów. Geograficznie znajdujemy się, mniej więcej, pośrodku dwóch ,,trójkątów”. Miasta powiatowe Pleszew, Ostrów Wielkopolski i Kalisz tworzą tzw. mały trójkąt, a miasta wojewódzkie Poznań, Wrocław i Łódź tzw. duży trójkąt. Jak wiadomo, im więcej firm na terenie naszej gminy, tym większe będą wpływy do budżetu, co przełoży się na inwestycje. W tym celu proponuję podjęcie starań mających na celu włączenie części terenów do specjalnej strefy ekonomicznej. Pozwoli to przedsiębiorcom prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Biegnące przez teren Gminy Gołuchów dwie drogi krajowe, DK 11 i DK 12, stanowią dodatkowy walor inwestycyjny. Należy także pamiętać, że planowana obwodnica Kalisza również częściowo będzie znajdowała się w granicach administracyjnych naszej gminy. Ponadto, jako Wójt utworzę w Urzędzie Gminy specjalne stanowisko do spraw pomocy przedsiębiorcom.

Tomasz Pawlak: Nasza Gmina wdrożyła standardy obsługi inwestora, uczestnicząc w projekcie organizowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w ramach dużego projektu dla jednostek samorządowych. Ten obszar działań został poddany audytowi ekspertów, a ocena pozwoliła na potwierdzenie stosowanych dobrych praktyk w naszej gminie. Celem podniesienia jakości świadczenia usług wyznaczono pracownika do bezpośredniej obsługi inwestora, podniesiono kompetencje kadry pracowniczej, przygotowano zestawienie potencjalnych terenów inwestycyjnych oraz przystąpiono do przygotowania nowej strony internetowej. Dodatkowo gmina współpracuje z Urzędem Marszałkowskim w ramach szerokorozumianej współpracy na rzecz podnoszenia jakości usług administracyjnych istotnych dla obsługi inwestora w samorządzie terytorialnym. Zamierzam kontynuować kierunek, który został przyjęty i wypracowany przez nasz urząd w tym zakresie, gdyż jak Państwo wiecie są tego realne efekty – pozyskane duże firmy, które z powodzeniem i w przyjaznej atmosferze rozwijają się na naszym terenie.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama