Reklama

Wydali książkę o pleszewskich bohaterach [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Wydali książkę o pleszewskich bohaterach [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. W Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyła się promocja książki „W Hołdzie Pleszewianom Bohaterom Niepodległości”.

 

To już 32 publikacja Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego i Muzeum Regionalnego. Prezentacji treści książki oraz autorów dokonał prezes PTK oraz redaktor prowadzący – dr Andrzej Szymański.

W skład zespołu redakcyjnego weszli: Tomasz Cieślak, Krzysztof Czajka, Witold Hajdasz, Grzegorz Jenerowicz, Michał Kaczmarek, Elżbieta Bijacik-Knappe, Robert Kulig, Janusz Lewandowski, Katarzyna Rutkowska, Adam Staszak, Danuta Basińska-Szablewska, Janusz Waliszewski, Tomasz Wojtala.

Projekt okładki i opracowanie graficzne wykonała Iwona Wieruszewska. Opracowanie zawiera w sumie 114 stron. W środku znaleźć można biogramy 37 osób pleszewskich bohaterów walki o niepodległą Polskę, ludzi, którzy byli związani z Pleszewem, czy to z racji urodzenia, zamieszkania, czy też działania.

Publikacja przedstawia życiorysy powstańców wielkopolskich, żołnierzy II wojny światowej oraz represjonowanych przez reżim komunistyczny. Aktywność bohaterów opracowania rozpoczyna się od udziału Marii Bociańskiej w strajku szkolnym w 1902 roku, a kończy na relegowaniu Kazimierza Trzęsickiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu za udział w wydarzeniach marcowych 1968 roku.

W drugiej części spotkania wykład wygłosił Tomasz Cieślak, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, który pokazał nieznane dotychczas akta z Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W tej swoistej„ pracy na źródłach” obecni mogli odtworzyć sobie przebieg wypadków jakie miały miejsce w Pleszewie 21 stycznia 1945 roku podczas ostatniej akcji pleszewskiej Armii Krajowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE