Reklama

Wyjątkowa uroczystość w parafii Św. Mikołaja w Grodzisku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyjątkowy charakter miały obchody odpustu w parafii Św. Mikołaja w Grodzisku nad Prosną. Biskup kaliski Damian Bryl poświęcił odnowiony ołtarz główny oraz prezbiterium, a także nowe dzwony w kościele.

Według tradycji patron parafii – św. Mikołaj – przynosi podarki i takiego też doczekała się grodziska parafia. Tyle, że to sami parafianie sprawili sobie prezent w postaci odnowionego ołtarza i prezbiterium oraz dwóch nowych dzwonów. 

Remont to zasługa parafian 

Żmudny remont prezbiterium i ołtarza głównego w grodziskim kościele trwał od 2020r. Odsłanianie oryginalnej polichromii - autorstwa Tadeusza Popiela - stanowiło nie lada wyzwanie dla konserwatorów, gdyż – jak się okazało – pokryta była ona wieloma warstwami farby. Zaś samo odnowienie prezbiterium było kolejnym etapem prac w świątyni. Jak podkreślał proboszcz parafii, ks. kanonik Przemysław Niezgódka, to zasługa wyłącznie parafian. Nie przeszkodziła pandemia, nie przeszkodził kryzys.

– Nic nas nie zniechęci i nie zniechęciło. Im trudniej, tym pięknej - jak to mówimy. Ważna rzecz: nikt z zewnątrz nam nie pomagał. Te ogromne tysiące, to wszystko nasze środki. To wszystko jest ofiara naszych parafian – podkreślał gospodarz grodziskiej parafii.

Pod wrażeniem odnowionego prezbiterium był też kaliski biskup. Podczas homilii dziękował parafianom za włożony wysiłek i za zrozumienie misji, jakiej podjął się proboszcz. Podkreślał jednocześnie, że to wspólne dzieło i – jak przekonywał – to jest dla niego bardzo ważne, bo Kościół to wspólnota. Prosił też, aby odnowiony, piękny kościół zawsze był pełen wiernych i modlitwy.

Nowe dzwony  w kościele w Grodzisku 

Grodziski kościół wzbogacił się też o nowe dzwony. Otrzymały one imiona św. Jana Pawła II i św. Mikołaja. Jak przypomniał proboszcz, poprzednie zostały skradzione przez Niemców podczas II wojny światowej. Od teraz donośny głos z kościelnej wieży, będzie można usłyszeć wiele kilometrów wokół.

Warto zaznaczyć, że remont prezbiterium i ołtarza głównego, to nie koniec inwestycji niezbędnych do przywrócenia świątyni jej blasku. Przed parafianami więc kolejne wyzwania. O dalszą siłę prosił więc biskup, Damian Bryl, udzielając błogosławieństwa na zakończenie odpustowych uroczystości. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy