reklama
reklama

Wyjątkowe wystawy w Zajezdni Kultury [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W „Korytarzu Sztuki” w Zajezdni Kultury w Pleszewie można oglądać dwie nowe wystawy. Czego dotyczą?
reklama

W korytarzu pleszewskiego domu kultury pojawiły się nowe ekspozycje. Jedna z nich ukazuje grafiki Doroty Reterskiej - absolwentki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, kierunku wychowanie plastyczne - która od  2008 roku, w Częstochowie, prowadzi pracownię graficzną. Zbiór nosi tytuł -"KOBIETY mojego KINA".

- To cykl, do którego inspiracje autorka czerpała z twórczości filmowej. Przedstawia kilkanaście postaci - kobiet - aktorek (pięknych i silnych), które zagrały w filmach i zmieniły w jakimś stopniu życie artystki. Grafiki w Korytarzu Sztuki pochodzą z przełomu roku 2019/2020 i zostały wykonane w technikach litografii, linorytu, suchorytu i serigrafii - komentuje Zajezdnia Kultury. 

"W szczelnie" - o drodze do prawdy

Na drugą z wystaw składają się prace Magdaleny Głoskowskiej - artystki z Chocza - działającej pod pseudonimem „Kolorowy Ptak”. Pleszewianom znane są już styl i działa malarki. Teraz jednak zobaczyć mogą jej niepublikowane jak dotąd obrazy. Całość zaprezentowano pod nazwą „W szczelnie”. 

- Przedstawimy twórczość artystki sprzed kilku lat, trochę inną niż ta, którą można było oglądać na wystawie w 2021 roku w Galerii Zajezdni. Każda plama czy kreska to niekończące się fale emocji związanych z codziennym życiem, z jakim styka się artystka - opisuje wystawę Zajezdnia Kultury. 

Pani Magda nie chce o obrazach mówić zbyt wiele.

- Bardzo trudno wracać do tych chwil... (te prace - dop. red.) powstawały przy okazji dotarcia do Boga, do moich zasad i ideałów, do mojej prawdy. Co w nich szczególnego? - pyta artystka.

Choczanka o drodze, jaką przeszła i związanych z nią inspiracjach mówiła na łamach „Życia Pleszewa”

- Moja droga do Boga była burzliwa. Prowadziła m.in. przez kościół zielonoświątkowców czy baptystów. Ale trafiłam do mojego prawdziwego Boga. I to była piękna droga - wyznała. 

Swoje doświadczenia kobieta przelewa na płótno, ale nie tylko. Nową wystawę z jej pracami (tak samo jak grafiki Doroty Reterskiej) oglądać można od kwietnia do końca maja. 

Magdalena Głoskowska - artystka z Chocza

Magdalena Głoskowska jest mieszkanką Chocza. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu o specjalności tkanina artystyczna oraz Wyższą Szkołę Sztuki Stosowanej w Poznaniu na kierunku malarstwo w architekturze, specjalizacja: projektowanie witrażu. Jej prace znajdują się w kolekcjach w Polsce i za granicą. Znana jest właśnie ze swoich kolorowych witraży wykonanych ze szkła oraz abstrakcyjnych obrazów, na których maluje twarze. 

To, kto ostatecznie znajduje się na płótnie, zaskakuje samą artystkę. 

- Po czasie dowiaduję się, że to są konkretne osoby. Maluję portret i okazuje się, że namalowałam koleżankę z okolicy - mówiła Magdalena Głoskowska. 

Do mieszkanki Chocza natchnienie przychodzi zewsząd.

- Inspirację czerpię z doświadczeń, z życia, przemyśleń. Trzeba uważać o czym się ze mną rozmawia, bo potem mogę to przelać na płótno – śmiała się w rozmowie z Życiem Pleszewa.

Artystka otworzyła swoją pracownię nad Prosną w Choczu. Tam też znajduje się jej galeria, w której można zobaczyć jej twórczość.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama