"Wystawa jednego obrazu", czyli portretu Urszuli z Zamoyskich Mniszowej pędzla Marcello Baciarellego, trwa już w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Z tej okazji w najbliższą niedzielę odbędzie się tam spotkanie z praprawnukiem autora tego dzieła - Ryszardem Baciarellim, aktorem teatralnym i filmowym.
"Nadanie Konstytucji Księstwa Warszawskiego przez Napoleona", "Unia Lubelska", "Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym" - tych obrazów pędzla Marcelego Bacciarellego nie trzeba nikomu przedstawiać. To właśnie te działa sprawiły, że włoski artysta wpisał się na karty historii polski na stałe. W 200 rocznicę śmierci nadwornego malarza ostatniego króla Polski, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy pragnęło oddać pokłon dla twórczości Bacciarellego organizując wyjątkowe wydarzenie - Wystawę Jednego Obrazu.
Dlatego już od 5 stycznia w dobrzyckim pałacu można podziwiać portret Urszuli z Zamoyskich Mniszchowej, córki wojewody lubelskiego Jana Jakuba Zamoyskiego i Ludwiki z Poniatowskich. Charakteryzujący się niezwykłą lekkością oraz subtelną skalą barwną obraz przedstawiający ulubienicę króla, jest jednym z najciekawszych portretów malarza. Jednak decyzję dotyczącą wyboru właśnie tego konkretnego obrazu determinowała nie tylko niezwykła uroda tego działa, ale również kwestie związane z historią dobrzyckiej rezydencji.
Z okazji tej wystawy muzeum odwiedzi praprawnuk malarza - Ryszard Bacciarelli. Jest uznanym polskim aktorem teatralnym i filmowym. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Występował między innymi w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi oraz Teatrze Nowym w Warszawie. W swojej karierze zagrał m.in. Poetę w „Weselu” S. Wyspiańskiego, Wacława w „Zemście” A. Fredry czy Oberona w „Śnie nocy letniej” W. Szekspira. Szerszej publiczności znany jest z ról w takich serialach jak „Dom” czy „W labiryncie”.
Podczas niedzielnego spotkania w Dobrzycy z Ryszardem Bacciarellim będzą rozmowy nie tylko o jego karierze, ale również o jego powiązaniach z Marcello Bacciarellim - nadwornym malarzu Stanisława Augusta Poniatowskiego. - Co ciekawe, ta artystyczna rodzina z czasem stała się ziemiańską, dzięki donacji króla w uznaniu zasług malarza, którego cenił i darzył przyjaźnią, ale po zaborze pruskim jej majątek został skonfiskowany, a jej członkowie z właścicieli stali się pracownikami majątków - mówi Kinga Jaroszewska z dobrzyckiego muzeum.
Spotkanie 14 stycznia o godzinie 14.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.