Żegocin w gminie Czermin był gospodarzem drugiego dnia XXIV Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. W sumie na scenie wystąpiło blisko 300 artystów.
Swoje umiejętności zaprezentowali: Zespół Folklorystyczny „Żegocinianie” - grupa dziecięca, kapela dudziarska Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Ołobok”, Zespół Pieśni i Tańca „Gorzyczanie”, Zespół Śpiewaczy „Korzeniewianki”, Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy (grupa dorosłych), Zespół Folklorystyczny „Piwonice”, solista Lech Owczarek z Doruchowa, Kapela Ludowa z Żegocina, Zespół Folklorystyczny „Mladost” z Bośni i Hercegowiny, Zespół Folklorystyczny „Kosar” (Czechy), Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Ovecky” (Czechy), Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cecinka” (Słowacja), Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Szeged” (Węgry).
- Pokazy zwłaszcza te taneczne robią wrażenie. Najbardziej podobały nam się oczywiście występy dzieci z zespołu "Żegocinianie" i reprezentacja Słowacji - mówił nam jeden z uczestników imprezy.
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Wystawa i pokaz rzeźbienia
Estradzie Folkloru w Żegocinie towarzyszyło wiele atrakcji. Jedną z nich był pokaz szybkiego rzeźbienia, czyli tzw. „speed wood carving”. Zdzisław Gotfryd, Łukasz Zabłocki, Franciszek Teodor Pytel oraz Mariusz Borowy od poniedziałku 26 czerwca 2023 r. brali udział w plenerze "Historia Żegocina w drewnie ukryta". Za pomocą piły spalinowej wyczarowali prawdziwe dzieła sztuki.
- "Historia Żegocina w drewnie ukryta" pod takim hasłem ponownie odbył się plener rzeźbiarski. Tym razem tematem sztuki rzeźbienia piłą spalinową były ptaki regionu. Po raz kolejny gościliśmy znakomitych artystów i pasjonatów. Prace można podziwiać przy ośrodku kultury - mówią przedstawiciele Ośrodka Kultury w Żegocinie, współorganizatorzy wydarzenia.
To jednak nie wszystko. Imprezie towarzyszyła wystawa sztuki ludowej. Swoje prace prezentowały m.in. Aleksandra Klimek (koronka frywolitka) i Hanna Bartkowiak (haft nasnuwany) z Jarocina, Honorata Majorowicz-Dahlke i Jolanta Majorowicz z Kalisza (tradycyjne ozdoby z papieru), Gabriela Klauza (haft nasnuwany), Jolanta Łukaszewska (snutka golińska), Danuta Wróbel z Goliny (haft angielski, snutka golińska).
KGW - Kółko Włościanek w Żegocinie zadbało o pyszne jedzenie. Można było spróbować domowego ciasta, pajdy chleba ze smalcem czy gzika z ziemniakami. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne zakończyła wspólna biesiada.
Dzień wcześniej, 30 czerwca 2023 roku, artyści gościli w Dobrzycy. Finał będzie miał miejsce w Jarocinie. Koncert galowy odbędzie się w niedzielę, 2 lipca w amfiteatrze w Jarocinie. W razie niepogody zostanie przeniesiony do Jarocińskiego Ośrodka Kultury. To wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00. Wcześniej, bo o godz. 15.30 zespoły będą uczestniczyły we mszy św. odprawianej specjalnie w ich intencji w kościele św. Marcina w Jarocinie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.