Udział leśników w zachowaniu, ochronie oraz upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego i historycznego był tematem przewodnim konferencji.
- Prelegenci zaprezentowali dorobek minionych pokoleń oraz zwrócili uwagę na wieloaspektowe działania realizowane na terenie kraju, ich uwarunkowania i efektywność - opowiada Anna Błaszczyk, rzeczniczka prasowa OKL
2024 to rok jubileuszowy, w którym przypada 100-lecie Lasów Państwowych oraz 50 lat mecenatu LP nad założeniem rezydencjalnym w Gołuchowie.
- Od pięciu dekad chronimy leśne dziedzictwo. Przekazujemy wiedzę historyczną na temat organizacji i funkcjonowania lasów, leśnej kultury oraz techniki i technologii - mówił Adam Kozyra, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej, uroczyście otwierając konferencję.
Przybliżył też historię ośrodka, który jako samodzielna jednostka funkcjonuje od 1986 r., ale pierwsze kroki w kierunku jej utworzenia poczyniono już w latach 70. XX wieku. Wówczas podjęto decyzję o lokalizacji Muzeum Leśnictwa na terenie założenia zamkowo-parkowego w Gołuchowie.
- Bogate zbiory znajdujące się w muzeum stanowią świadectwo minionych czasów, jednocześnie budują przyszłość kolejnych pokoleń. Dziedzictwo to także zabytkowy park-arboretum wraz z pomnikowymi drzewami, rewaloryzowany i pielęgnowany oraz budynki, niegdyś należące do rodów Działyńskich i Czartoryskich. Ośrodek Kultury Leśnej gromadzi dzieła leśników i osób, dla których las jest inspiracją do tworzenia sztuki. Inicjuje wydarzenia, dzięki którym możliwe jest ukazanie artystycznych talentów. Ponadto prowadzi ciągłą kampanię mającą na celu bezpośrednią edukację leśną społeczeństwa - opowiada Anna Błaszczyk.
Prelekcje wygłosili również m.in. prof. dr hab. Władysław Chałupka, prof. dr hab. Andrzej Grzywacz i prof. dr hab. Andrzej Michałowski.
Konferencji towarzyszyła wystawa posterowa „Budownictwo służbowe leśne na terenach Żywiecczyzny według projektów Karola Pietschki”. Kolejny punkt wydarzenia stanowiły filmowe prezentacje działań na rzecz dziedzictwa w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe. Nie zabrakło akcentu muzycznego. Dla gości wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych przy Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi, którą tworzą uczniowie i absolwenci miejscowych szkół.
- By ukazać wyjątkowy obraz lasu, wydaliśmy tekę z dwunastoma pracami plastyka Rafała Walendowskiego, dla którego las stał się inspiracją. W jej skład wchodzą wybrane pastele tworzone w latach 2022–2023, ukazujące leśne pejzaże oraz studium pojedynczych drzew. Prace powstały w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie - mówi Anna Błaszczyk.
Konferencję, którą OKL przygotował przy współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, patronatem honorowym objął dyrektor generalny LP. W składzie komitetu organizacyjnego znaleźli się: prof. UPP dr hab. Jarosław Szaban z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (przewodniczący), Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Adam Kozyra, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, dr inż. Tomasz Skowronek z Polskiego Towarzystwa Leśnego, Alicja Antonowicz, kierownik Działu Edukacji w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Partnerami przedsięwzięcia byli Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Polskie Towarzystwo Leśne. Spotkanie odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.