Reklama

Z trzecim etapem ruszą w tym roku. Ta ścieżka połączy Gizałki z Tomicami

Opublikowano: sob, 24 kwi 2021 08:00
Autor: | Zdjęcie: P. Góralczyk

Z trzecim etapem ruszą w tym roku. Ta ścieżka połączy Gizałki z Tomicami - Zdjęcie główne

Gizałki. Tomice. Ścieżka połączy wsie | foto P. Góralczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwa etapy ścieżki już zrealizowano, ale mieszkańcy z niecierpliwością czekają na kolejne. Bo ta trasa rowerowa ma połączyć Gizałki z Tomicami, wzdłuż drogi wojewódzkiej Września-Kalisz

Reklama

Na razie gotowy jest blisko kilometrowy odcinek ścieżki rowerowej Gizałki – Tomice. W sumie powstać ma 2,3 km. Niebawem ruszy budowa kolejnego odcinka.  

Gizałki. Tomice. Etapami, bo drogo…

Koszt inwestycji oszacowano na 4,5 miliona złotych. Sporo. Dlatego samorząd województwa wielkopolskiego – czyli zarządca drogi – podzielił całość na kilka etapów. Projekt budowy ścieżki gotowy był na przełomie lat 2017/2018. Pierwsze dwa odcinki powstały w 2018 i 2019 roku w ramach projektu „Budowa ścieżek rowerowych" wzdłuż dróg wojewódzkich - realizowanego wspólnie przez Urząd Marszałkowski oraz lokalne samorządy, w tym przypadku gminę Gizałki. 

Gizałki. Zagrożenie dla pieszych 

Pierwszy pobudowany odcinek ścieżki miał 710 metrów i kosztował 1,3 miliona złotych. Gizałki ze swojego budżetu przeznaczyły na ten cel - 662.300 zł. Drugi etap inwestycji - to 270 metrów - od szkoły w Tomicach do Leszczycy. Na roboty wydano 638.000 zł, z czego niespełna 319.000 zł pochodziło z gminnej kasy. W ubiegłym roku nie udało się zrealizować trzeciego etapu.

- Na rok 2020 w budżecie zabezpieczyliśmy środki na trzeci etap w wysokości 200 tys. zł – przypomina  wójt Gizałek, Robert Łoza.

Jednak samorząd województwa nie zdecydował się na kontynuowanie programu. Powód – brak środków.  -Inwestycja nie została ukończona, co powoduje, że mieszkańcy gminy poruszający się tą drogą nadal nie są w pełni bezpieczni – mówił wówczas „Życiu Pleszewa”  radny z Tomic - Zbigniew Bachorski. I argumentował. - Spore natężenie ruchu na trasie wojewódzkiej stwarza zagrożenia dla pieszych, rowerzystów, jak i kierowców. Zresztą radny sam wielokrotnie poruszał temat budowy ścieżki, przekonując pozostałych kolegów do współfinansowania inwestycji przez gminę.

Gizałki. Trzeci odcinek w kawałkach 

Ostatecznie - w tym roku zostanie zrobiony trzeci odcinek - od Leszczycy do ulicy Polnej w Gizałkach. Zgodnie z planami samorządu wojewódzkiego – podzielony zostanie na dwa odcinki.

- Na całym odcinku zostanie założona kanalizacja deszczowa. Z kolei kostka najpierw będzie położona do ulicy Wrzosowej, a po ogłoszeniu i rozstrzygnięciu drugiego przetargu - zostanie położona do ulicy Polnej. Prace mają być zrealizowane w tym roku – informuje wójt - Robert Łoza.

Przetarg na pierwszy odcinek trzeciego etapu ścieżki rowerowej został już rozstrzygnięty. W Poznaniu zaplanowano na ten cel 957.000 zł. I już jest dobra wiadomość. Najkorzystniejszą propozycję złożyła bowiem miejscowa firma Gregbud z Nowego Oleśca, która wyceniła zadanie na blisko 655.000 zł. Będą więc oszczędności. Gizałki do trzeciego etapu inwestycji dołożą ze swojego budżetu 400.000 zł. A finał już blisko… Pozostanie do zrobienia ostatni odcinek – od Polnej do ronda. 

CZYTAJ TAKŻE: Była szkoła, a będzie przedszkole

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Mieszkaniec

  Na ulicy Krętej* przepraszam.

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Mieszkaniec

  W końcu coś się dzieje w obrębie Tomic i Leszczycy. Podobno w Tomicach na ulicy Wąskiej inwestor chce zrobić osiedle z małym ryneczkiem.