Czwarta już odsłona Forum Rolniczego w Pleszewie miała miejsce dziś - 4 lutego - w domu kultury. Rolników oraz specjalistów zaprosił na wydarzenie burmistrz gminy Pleszew - Arkadiusz Ptak oraz przewodniczący komisji wsi i rolnictwa pleszewskiej rady - Jan Noskowski.
- Forum rolnicze to miejsce debaty i dyskusji o aktualnych problemach rolnictwa, obecnej sytuacji geopolitycznej oraz perspektywach rozwoju obszarów wiejskich - podkreślał witając gości Jan Noskowski, inicjator wydarzenia.
O tym, jak ważne jest rolnictwo dla Ziemi Pleszewskiej, mówił z kolei Arkadiusz Ptak.
- Nie znam drugiego takiego powiatu, który dysponowałby tak bogatą infrastrukturą instytucjonalną do obsługi rolnictwa, to jest niezwykły atut dla rolników Miasta i Gminy Pleszew, ale i powiatu pleszewskiego. Dziękuję panu przewodniczącemu za organizację spotkania, a państwu za udział - mówił burmistrz.
Forum Rolnicze w Pleszewie
Podczas forum, swoje wystąpienia mieli poszczególni przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem. Omawiano aktualną sytuację, przedstawiano bieżące problemy oraz propozycje ich rozwiązań.Forum było doskonałą okazją do zdobycia cennych informacji, wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów z ekspertami. Prezes Banku Spółdzielczego w Pleszewie, Mariola Walendowska opowiadała o produktach skierowanych do rolników, ofercie i historii placówki.
- Bankowośc spółdzielczą wyróżnia to, że jesteśmy społeczni, wzajemni i lokalni - podkreślała Mariola Walendowska.
Specjaliści w swoich wystąpieniach poruszali kwestie niezwykle istotne dla lokalnej społeczności rolniczej.
- Naszą podstawową działalnością jest obsługa rolnictwa w zakresie wypłat dopłat bezpośrednich, jak również identyfikacja i rejestracja zwierząt. W 2024 roku beneficjentów płatności bezpośrednich w powiecie pleszewskim było 3 572. Tyle rolnicy złożyli wniosków na dopłaty bezpośrednie. Co ciekawe, odnosząc się do roku 2004, kiedy rozpoczęły się dopłaty bezpośrednie, było w powiecie pleszewskich tych gospodarstw nieco ponad 4.000. Widać tutaj niewielki spadek. Czym jest to spowodowane? Najprawdopodobniej tym, że te małe gospodarstwa 1 czy 2-hektarowe zaprzestają działalności, przekazując je większym podmiotom - wskazywał podczas swojego wystapienia Robert Mikołajczak, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pleszewie.
Przybliżył też zebranym najważniejsze kwestie, którymi ARiMR zajmowała się w ubiegłym roku i opowiedział o nowościach, które będą obowiązywać rolników w 2025 roku.
Podczas spotkania, rolnicy mieli też okazję wysłuchać i porozmawiać z przedstawicielami m.in. Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiatowego Lekarza Weterynarii, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie, Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Powiatowej Rady Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.