Reklama

Zakopał żywego psa

Opublikowano:
Autor:

Zakopał żywego psa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pies nie chciał jeść. Właściciel zakopał go żywcem w ogródku. - 36-letni mieszkaniec Gołuchowa znęcał się nad psem. W sprawie tej wszczęto postępowanie przygotowawcze o znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem - informuje asp. szt. Mariusz Michalczak, oficer prasowy pleszewskiej policji. Funkcjonariusze o sprawie dowiedzieli się 14 października. - Mieszkaniec Gołuchowa telefonicznie powiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie o tym, że w Gołuchowie jeden z mieszkańców znęca się nad psem w ten sposób, że uderzył psa a następnie zakopał go w ogrodzie bezpośrednio sąsiadującym z budynkiem w którym zamieszkuje - wyjaśnia asp. szt. Michalczak. - Po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast na miejsce udali się funkcjonariusze Posterunku Policji w Gołuchowie, którzy w rozmowie z właścicielem psa ustalili, że ten z uwagi na fakt, iż pies nie chciał jeść uderzył go metalową rurką a następnie zakopał w ogrodzie - tłumaczy oficer prasowy pleszewskiej policji. Mężczyzna wskazał miejsce, a następnie zaczął odkopywać zwierzę. Jak się okazało, pies jeszcze żył. Wyskoczył z dołu i uciec do pobliskiego lasu. - Na miejscu wykonano czynności zawiązane ze zgłoszeniem w toku których między innymi poddano badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, właściciela psa - wynik badania 1,33 mg/l. W dniu następnym po uzyskaniu informacji, że pies powrócił do miejsca zamieszkania natychmiast na miejsce udał się funkcjonariusz Posterunku Policji w Gołuchowie wraz ze Strażnikiem Gminnym oraz lekarzem weterynarii, który po zbadaniu psa stwierdził obrażenia - mówi asp. szt. Mariusz Michalczak. Decyzją Wójta Gminy Gołuchów wynikającą z Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, pies został odebrany właścicielowi i przekazany do Miejsca Doraźnego Przetrzymywania Zwierząt w Gołuchowie. - Posterunek Policji w Gołuchowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pleszewie w przedmiotowej sprawie wszczął postępowanie przygotowawcze o popełnienie przestępstwa określonego w art. 35 ust. 2 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt - informuje oficer prasowy pleszewskiej policji.

Art. 35.

1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4, albo znęca się nad nim w sposób określony w art. 6 ust. 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, sąd może orzec przepadek zwierzęcia, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2, sąd orzeka przepadek zwierzęcia - jeżeli sprawca jest jego właścicielem.

4. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2, sąd może orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, a także może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2, sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 25 zł do 2.500 zł na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE