Decyzja o nadaniu ulicy w Brzeziu imienia Bogdańskich nie jest przypadkowa.
- Państwo Bogdańscy byli właścicielami ziemskimi Brzezia, byli bardzo ważni dla historii naszej miejscowości. Z wnioskiem wystąpili mieszkańcy podczas jednego z zebrań - podkreśla miejscowy radny gminny - Jan Noskowski.
Andrzej i Elżbieta Bogdańscy to postacie niezwykle ważne dla dziedzictwa Brzezia. To właśnie dzięki ich hojności i zaangażowaniu w 1789 roku wzniesiono obecny murowany kościół – serce lokalnej społeczności.
Co ciekawe, Andrzej Bogdański, choć niestety nie doczekał zakończenia budowy świątyni (zmarł 23 marca 1789 roku), zapoczątkował dzieło, które kontynuowała jego żona.
Dopiero w listopadzie tego samego roku, ksiądz proboszcz Mikołaj Zadora Paszkowski, z upoważnienia Urzędu Generalnego Oficjała Gnieźnieńskiego, wmurował kamień węgielny za wielkim ołtarzem. W uroczystość św. Marcina, 11 listopada, świątynia została poświęcona, a do jej wnętrza uroczyście przeniesiono obraz Najświętszej Maryi Panny i Najświętszy Sakrament z poprzedniego, drewnianego kościoła.
Elżbieta z Małachowskich Bogdańska kontynuowała dzieło męża, finansując budowę murowanego ołtarza w 1792 roku oraz dzwonnicy rok później.
Nowa nazwa ulicy Bogdańskich zastąpi dotychczasową bezimienną drogę (równoległą do ul. W. Witosa).
- Do tej pory nie był przy niej nikt zameldowany dlatego nadanie nazwy, nie niesie, za sobą żadnych przykrych konsekwencji administracyjnych - mówi wiceburmistrz Pleszewa, Andrzej Jędruszek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.