Reklama

Zmarła najstarsza mieszkanka Turska. Helena Wróblewska miała 101 lat

Opublikowano: wt, 5 sty 2021 15:13
Autor:

Zmarła najstarsza mieszkanka Turska. Helena Wróblewska miała 101 lat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

W wieku 101 lat zmarła Helena Wróblewska. Najstarsza mieszkanka parafii Tursko. Postać niezwykła. Najbliżsi pożegnali ją dziś - we wtorek 5 stycznia. Została pochowana na miejscowym cmentarzu.

 

 

Helena Olenderek przyszła na świat 17 września 1919r. W 1940 roku wyszła za mąż za Edwarda Wróblewskiego.

 

 

– Jechaliśmy do ślubu na jednym rowerze. Dzisiaj to może i śmieszne, ale wtedy nawet taki rower - to był luksus. Byłam ostatnią parafianką, która brała ślub w Tursku, potem Niemcy zabronili – mówiła Helena Wróblewska, u której dwukrotnie gościliśmy na urodzinach.

 

 

Pani Helena urodziła czwórkę dzieci – Zosię, Jadwigę, Teresę i Wojtka. Życie jej - jak sama przyznawała - nie oszczędzało. Przeżyła wojnę i śmierć własnych dzieci. Ciężko pracowała. Ale to tylko ją wzmocniło.

 

Całe życie tryskała optymizmem i pogodą ducha, którą mogłaby zawstydzić wielu młodszych od siebie. Miała świetną pamięć. Ze szczegółami opowiadała nie tylko o wydarzeniach ze swojego życia.

 

Pamiętała ważne daty z historii gminy czy parafii. Była wręcz kopalnią wiedzy i chętnie się nią dzieliła. Była bardzo lubiana i znana ze swej gościnności, nie tylko wobec najbliższej rodziny. Interesowała się polityką i miała niezwykle szeroką wiedzę na temat tego, co aktualnie działo się w kraju i na świecie.

 

 

– Ostatnio trochę dokuczają mi nogi i oczy mówiła nam pani Helena. Ale zaraz dodawała. - Rodzina to moje największe szczęście.

 

Helena Wróblewska zmarła 1 stycznia 2021 roku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE