reklama

Zmiana czasu na zimowy. Nie zapomnij przestawić zegarków

Opublikowano:
Autor:

Zmiana czasu na zimowy. Nie zapomnij przestawić zegarków - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzed nami kolejna zmiana czasu - tym razem z letniego na zimowy. W którą stronę musimy przestawić zegarki? Będziemy spać godzinę krócej czy dłużej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
reklama

Czas w Polsce zmieniamy dwa razy w roku. W październiku z letniego na zimowy, a w marcu z zimowego na letni. Polska nie jest jedynym krajem, który stosuje czas zimowy i letni. Robi tak blisko 70 krajów na świecie. W Polsce dopiero od 1977 roku cyklicznie zmieniamy czas. Wcześniej robiono to w okresie międzywojennym, ale w kolejnych latach nie było to regularne. 

Czas zimowy 2024. Kiedy przestawiamy zegarki?

W roku 2024 z czasu letniego na zimowy przejdziemy w nocy z 26 na 27 października - cofając wskazówki zegara z 3:00 na 2:00. Oznacza to, że spać będziemy godzinę dłużej. 

Czas zimowy będzie obowiązywał do marca przyszłego roku. Wtedy to będziemy zmieniać wskazówki zegara z godziny 2:00 na 3:00. 

reklama

Kiedy koniec ze zmianą czasu?

Od lat trwa dyskusja na temat zasadności zmiany czasu. W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich na temat zmiany czasu. Wykazały, że blisko 90% głosujących Europejczyków nie chce przestawiać zegarków. Również badania, które CBOS przeprowadził w Polsce w 2018 roku - na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - potwierdziły, że zmiana czasu ma niewielu zwolenników. Zdecydowana większość respondentów - 78,3% - opowiedziała się przeciwko. Woleliby pozostać przy czasie letnim. 

W kwietniu 2019 r., już po zmianie czasu na letni, ponownie zapytano Polaków opinię na temat rezygnacji ze zmiany czasu. Wtedy 79,2% dorosłych Polaków opowiedziało się za rezygnacją dwukrotnej zmiany czasu. 

reklama

Na razie decyzja o zakończeniu sezonowej zmiany czasu pozostaje otwarta. Co prawda, w 2019 roku Unia Europejska rozważała zniesienie tej praktyki, jednak prace nad projektem nowelizacji dyrektywy utknęły.

Natomiast, w naszym kraju kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które jest wydawane co pięć lat. Ostatnie - z 4 marca 2022 r. - przedłużyło stosowanie czasu letniego i zimowego do 2026 roku. 

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu krotoszynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama