Walne zgromadzenie to czas rozliczeń i podsumowań. W 2023 roku Cech Rzemiosł Różnych w Pleszewie podpisał 124 umowy z pracownikami młodocianymi.
- Na naszym terenie najwięcej młodych kształci się w zawodach motoryzacyjnych oraz fryzjerskich. Najmniej w zawodzie murarz, piekarz czy dekarz. Taka tendencja utrzymuje się od kilku lat – mówił Sławomir Pisarski, który stoi na czele cechu.
Organizacja rozwija się, jeśli chodzi o ilość członków. W minionym roku zapisało się do niej 7 rzemieślników. Działalność za ostatnie 12 miesięcy pozytywnie ocenili wszyscy zgromadzeni, udzielając jednogłośnie absolutorium starszemu cechu, zarządowi, komisji rewizyjnej oraz sądowi cechowemu.
- Powiat pleszewski cechem stoi. Nasi rzemieślnicy są cenieni nie tylko w powiecie, bo również Wielkopolsce, ale i całym kraju. Cieszy mnie wasze zaangażowanie w to, co robicie. To również wasza zasługa, że nasi uczniowie osiągają dobre wyniki, w tym na ogólnopolskich olimpiadach, za co bardzo wam dziękuję – mówił starosta Maciej Wasielewski.
Wśród gości na zebraniu obecni byli również dyrektor ZSUG w Pleszewie - Iwona Kałużna, starszy cechu w Ostrowie Wlkp. - Krzysztof Ostój oraz starszy cechu w Kaliszu - Maciej Całka.
- Przyjechałem tutaj z ogromną przyjemnością, ponieważ obserwuję poczynania cechu z Pleszewa od wielu lat i jestem pod wrażeniem, myślę, że Kalisz powinien się uczyć, jak należy współpracować, prowadzić sprawy rzemiosła w rejonie. To ogromna zasługa państwa, rzemieślników, którzy oprócz pracy zawodowej poświęcacie się, żeby kształcić nowe pokolenia. Niemożliwe byłby to również bez sprawie funkcjonującego zarządu, biura cechu oraz starszego, który bardzo dobrze rozumie funkcjonowanie tego bardzo skomplikowanego organizmu – mówił Maciej Całka, szef Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu.
Już cechmistrz, a nie starszy. Zmiany w statucie Cechu Rzemiosł Różnych w Pleszewie
Na zebraniu walnym członkowie jednogłośnie przegłosowali również nowy statut organizacji.W ślad za innymi cechami w Polsce, pleszewscy rzemieślnicy opowiedzieli się za zmianą nazwy funkcji starszego cechu na cechmistrza. Poza tym zmieniono przepisy dotyczące przyjmowania nowych członków. Przedsiębiorcy nie będący rzemieślnikami, a chcący pomagać cechowi, mogą zapisać się do organizacji jako członkowie wspierający, co wiąże się z tym, że będą mogli uczestniczyć w życiu społeczności, ale bez zasiadywania w jej władzach i bez możliwości głosowania na zebraniach. Kolejna ze zmian polega na tym, że to nie zarząd poprzez głosowanie, a cechmistrz, będzie decydował o tym, czy przyjąć nowego członka. Wszystko po to by uprościć procedury.
- Chcemy otwierać się na przedsiębiorców, którzy chcą należeć do cechu. To dla nas nowe szanse i możliwości na rozwój - komentował cechmistrz Sławomir Pisarski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.