Powiat pleszewski. 21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
Dziś przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Przypomnijmy: wiosna astronomiczna nie zawsze pokrywa się z kalendarzową. W tym roku wiosnę astronomiczną mieliśmy 20 marca - przypada w równonoc wiosenną.
Dziś - 21 marca - mamy z kolei pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. I jest to data stała. Tradycyjnie wiąże się ona z popularnym Dniem Wagarowicza oraz topieniem Marzanny. Dziś, niestety, z powodu sytuacji panującej w całej w Polsce, nie możemy przeżywać tego dnia - tak jak zawsze.
Za sprawą Muzeum Regionalnego w Pleszewie możemy jednak cofnąć się na chwilę w czasie i zobaczyć jak wyglądała tradycja topienia Marzanny dawniej.
- Topienie Marzanny było dawnym zwyczajem ludowym. Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Zgodnie z opisanymi przez Jamesa Frazera zasadami magii sympatycznej wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny - opisuje Katarzyna Rutkowska z pleszewskiego muzeum.
Topienie Marzanny odbywało się w różnych miejscach - m.in. w pleszewskich Plantach. Zobaczcie zdjęcie z archiwum pleszewskiego muzeum. Może ktoś z Was się na nim rozpozna?
Od kilku dni widać też oznaki wiosny na Rynku w Pleszewie: