Less waste w kuchni – jak ograniczyć marnowanie jedzenia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Less waste w kuchni – jak ograniczyć marnowanie jedzenia? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Ekolodzy nie pozostawiają złudzeń – nasza planeta jest na skraju wytrzymałości. Tony śmieci, rozkładającego się tysiące lat plastiku, zanieczyszczone oceany, zaśmiecająca planetę moda fast fashion i marnowanie ogromnych ilości jedzenia – oto co zrobiliśmy Matce Naturze. Pora to naprawić. Na szczęście każdy z nas ma oręż w ręku. Możemy zacząć od drobnych zmian we własnej kuchni. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Idea Less Waste może uratować Ziemię

Na początek warto wyjaśnić, na czym polega coraz popularniejszy (na szczęście!) nurt less waste. Nazwę można tłumaczyć jako: „mniej odpadów”. Jeśli zatem chcemy żyć zgodnie z ideą less waste – musimy ograniczyć liczbę produkowanych odpadów. Dotyczy to oczywiście również produktów żywnościowych.

Wyrzucanie jedzenia to ogromny problem – skuszeni reklamami dyskontów spożywczych kupujemy zdecydowanie za dużo. Sprzyjają temu promocje typu „Kup 2 sztuki w cenie 1”. Nie możemy zdawać się w tej kwestii na producentów, choć również oni powinni wykazać się większą odpowiedzialnością za stan środowiska naturalnego.

Musimy działać tu i teraz – z poziomu własnego mieszkania i własnej kuchni. Less waste w kuchni w dużej mierze sprowadza się do tego, by nie wyrzucać jedzenia, które nadal można wykorzystać. Przydają się pojemniki próżniowe, które umożliwiają przechowywanie produktów tak, by jak najdłużej zachowały świeżość.

Pojemniki do pakowania próżniowego – by zacząć mądrze gospodarować jedzeniem

Świetnym rozwiązaniem są pojemniki do pakowania próżniowego. Sekretem pojemników próżniowych jest hermetyczne zamknięcie, które zapewnia świeżość żywności. Warto zwrócić uwagę na estetyczne, trwałe i funkcjonalne pojemniki próżniowe Electrolux. Przeprowadzono testy, które pokazały, że przechowywana w nich żywność zachowuje świeżość aż do 5 razy dłużej.

Pojemniki próżniowe są w pełni bezpieczne – wykonane z nietoksycznych materiałów (bez BPA). Istotne są też kwestie praktyczne. Pojemnik próżniowy można przechowywać w lodówce, w zamrażarce oraz myć w zmywarce. Można go również wykorzystać w systemie przechowywania CustomFlex w chłodziarkach Electrolux. Takie pojemniki ułatwiają zatem utrzymanie porządku w lodówce. Szklane pojemniki próżniowe mają oczywiście przezroczyste ścianki, a więc od razu widzimy, co znajduje się w środku.

Dzięki funkcjonalności pojemników próżniowych można zacząć w rozsądny sposób gospodarować jedzeniem. To, którego nie zużyjemy od razu, możemy schować do lodówki na później lub zamrozić. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ nie ma konieczności robienia częstych zakupów, kiedy optymalnie wykorzystujemy jedzenie.

Nowoczesny pojemnik próżniowy – jak to działa?

Zestaw pojemników jest wyposażony w pompkę próżniową z wydajnym silnikiem (można jej użyć do 150 razy bez ponownego ładowania). Wystarczy dotknięcie, by uruchomić pompkę. Szczelne zamknięcie powoduje zaś, że pompka automatycznie się zatrzymuje. Obsługa takich pojemników jest zatem bardzo intuicyjna i nie nastręcza żadnych trudności.

Równie przydatnym narzędziem jest zintegrowany rejestrator daty. Dzięki temu zawsze wiadomo, jaki jest termin do spożycia produktów. Znacząco ułatwia to rozplanowanie posiłków.

Pojemniki próżniowe – co można mrozić w pojemnikach próżniowych?

Kupujemy bardzo duże ilości jedzenia, ale często nie wiemy, jak można je przechowywać i wykorzystywać. Okazuje się, że jest wiele produktów, które z powodzeniem można mrozić. Oto kilka przykładów, które pomogą ci lepiej wykorzystywać już kupione produkty:

  • Mięso – nie tylko surowe, ale także smażone czy ugotowane;

  • Ryby – można je mrozić, ale tylko surowe, nie zaś poddane obróbce;

  • Sery – ale tylko żółte;

  • Pieczywo

  • Ciasta

  • Warzywa

  • Owoce

  • Drożdże

  • Grzyby

  • Zioła

  • Gotowe dania

  • Zupy

  • Sosy

  • Wino – na przykład poporcjowane w foremce do lodu, przydaje się do gotowania różnych dań;

  • Jak zatem widać – jest wiele różnych (czasem nieoczywistych) produktów, które możesz zamrozić. Mrożenie to doskonały sposób na przechowanie jakichś produktów czy dań przez dłuższy czas (mięso i ryby kilka miesięcy, ale warzywa i owoce nawet do roku).

    Less waste w kuchni – jak jeszcze można ograniczyć odpady?

    Stosowanie pojemników próżniowych zmienia życie; nagle okazuje się, że wiele produktów zamiast pójść do kosza może jeszcze posłużyć. To duży krok w stronę ograniczenia marnowania żywności.

    O zmniejszeniu ilości odpadów trzeba myśleć już na etapie planowania zakupów. No właśnie – warto podkreślić, jak duże znaczenie ma sporządzanie listy zakupów. Jeśli wybierzesz się do sklepu bez żadnego planu, to możesz być pewien, że kupisz więcej towarów, niż potrzebujesz.

    Wybierając produkty żywnościowe, zwracaj szczególną uwagę na te, które można później przechować. Jeśli opłaca się kupić większą ilość mięsa – zrób to. Część możesz wykorzystać od razu, a to, co zostanie – zamrozić w pojemniku. Jeśli jednak obawiasz się, że nie zjesz dużej ilości jakiegoś produktu, to po prostu go nie kupuj.

    Ponadto warto rozważyć założenie domowego kompostownika. To rozwiązanie zyskuje na popularności, bo pozwala w łatwy sposób pozbyć się odpadów organicznych i jednocześnie zyskać cenny nawóz. Taki nawóz można potem wykorzystać do kwiatów. Nowoczesne kompostowniki są designerskie i wyglądają jak kolejny mebel – mogą stanąć w domu, na balkonie czy w ogrodzie. Są także szczelne i nie wydobywa się z nich żaden zapach.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE