Reklama

Stały adres IP - dlaczego warto go posiadać?

Opublikowano: czw, 11 mar 2021 13:35
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Stały adres IP - dlaczego warto go posiadać? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Decydując się na podłączenie do internetu, bardzo często zapominamy o istotnej kwestii, jaką jest IP. Choć wydaje się to niewiele znaczącym detalem w porównaniu do szybkości przesyłu danych i miesięcznej opłaty - i to właśnie na tych parametrach się koncentrujemy. Czy ma znaczenie, jakiej kategorii IP wykorzystuje Twoja firma? Czy stały adres IP jest rzeczywiście lepszym rozwiązaniem?

Czym jest adres IP i dlaczego powinno Cię to interesować?

Adres IP jest identyfikatorem, umożliwiającym łączenie się z siecią - pobieranie i wysyłanie pakietów danych według unikalnego adresu przydzielanego każdemu łączu (stałe IP) lub współdzielonego przez kilku użytkowników. Własne IP może mieć zarówno poszczególne urządzenie, jak np. smartfon, drukarka, komputer czy tablet, jak i cała sieć - np. sieć w Twojej firmie. IP można porównać do adresu w realnym świecie - aby wysłać list z jednego miejsca do drugiego, koniecznie musimy wiedzieć gdzie mieszka odbiorca naszej korespondencji i nie inaczej w przypadku połączenia z internetem. Jednak w wirtualnym świecie adres naszego odbiorcy może dynamicznie się zmieniać, co ma miejsce w przypadku zmiennego IP, a mimo to przesyłane informacje docierają do adresata. 

Każde zapytanie - kiedy wchodzisz na daną stronę internetową lub wpisujesz dane w wyszukiwarkę - zawiera Twój adres IP. Bez tego uzyskanie odpowiedzi byłoby niemożliwe, choć oznacza to, że twoja aktywność zostaje zapisana w sieci internetowej. Dla niektórych użytkowników korzystanie ze zmiennego IP jest sposobem na ominięcie limitu danych lub na uzyskanie anonimowości w sieci, jednak dla użytkowników firmowych to właśnie stały adres IP, niezmieniający się wraz z każdym uruchomieniem routera może okazać się bardziej atrakcyjny. 

Stały adres IP - korzyści

Sposób, w jaki z połączenia internetowego korzystają firmy, zazwyczaj znacząco różni się od typowego użytku domowego. O ile w domu najważniejsza jest możliwość szybkiego wysyłania i pobierania pakietów danych, a także niewielkie opóźnienia, o tyle w przypadku profesjonalnego użytku ważna jest również możliwość uzyskania zdalnego dostępu, co zapewnia łączność pomiędzy oddziałami firmy i pozwala na sprawną pomoc techniczną z zewnątrz. Wiele przedsiębiorstw decyduje się ponadto na umieszczenie własnych serwerów poczty w infrastrukturze firmy, a niektórzy nawet wykorzystują ją do hostowania stron internetowych. Do takich zastosowań niezbędne okazuje się posiadanie stałego IP, które nie będzie ulegało zmianie po każdym wznowieniu połączenia internetowego. 

To właśnie dzięki stałemu IP ułatwisz pracownikom swojej firmy pracę z domu, zwłaszcza jeśli jest ona związana z aktywnym wykorzystywaniem specjalistycznego oprogramowania i zdalnego korzystania z zasobów firmy. Stały, dedykowany IP daje ci bezpieczne połączenie i łatwy dostęp do korporacyjnej infrastruktury z dowolnego miejsca na ziemi. Wiele firm decyduje się również na stworzenie serwera FTP, który pozwala na wymianę dokumentów wewnątrz sieci, ale również dzięki stałemu IP możliwe jest uzyskanie dostępu z zewnątrz do znajdujących się tam dokumentów i informacji. 

Czy potrzebujesz więc stałego IP?

Nawet jeśli jeszcze nie wykorzystujesz w pełni potencjału kryjącego się za stałym adresem IP, to wybór takiego rozwiązania może okazać się najbardziej atrakcyjnym dla Twojego przedsiębiorstwa. Jeśli zamierzasz w przyszłości szerzej wykorzystywać możliwości, jakie daje współdzielenie plików i dokumentów, umożliwiać swoim pracownikom zdalny dostęp do zasobów firmy albo myślisz o wykorzystaniu firmowej infrastruktury jako bazy dla serwera poczty e-mail, to stały adres IP może okazać się niezbędnym rozwiązaniem. W ostatnich latach szybki internet bez limitu dla firm oraz stały adres IP wyraźnie potaniały, dzięki czemu możesz skorzystać z wszelkich korzyści, jakie kryją się za takim rozwiązaniem, płacąc relatywnie niewiele i mając pewność, że Twoja firma otrzyma maksymalne korzyści płynące z zastosowania stałego adresu IP i szybkiego połączenia z internetem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE