Ponad 850 osób zgłosiło się do szczepień na COVID-19 w pleszewskim szpitalu w ramach tzw. etapu zero. Blisko pół tysiąca to załoga medyczna i pracownicy niemedyczni, a 356 - to z kolei personel pracujący w innych podmiotach leczniczych.
W Pleszewskim Centrum Medycznym padł rekord - jeśli chodzi o ilość zaszczepionych na COVID-19 w ciągu jednego dnia. Tylko we wtorek 29 grudnia specyfik przyjęło aż 370 pracowników medycznych i niemedycznych zatrudnionych w placówce oraz osoby z innych podmiotów leczniczych.
- To oznacza, że pleszewski szpital w skali całego województwa znalazł się w czołówce lecznic wykonujących najwięcej szczepień ochronnych wśród medyków – komentuje Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy Pleszewskiego Centrum Medycznego.
Gdzie można zaszczepić?
Pleszewski szpital zgłosił gotowość do Narodowego Programu Szczepień Populacyjnych. W praktyce oznacza to, że to właśnie tam będą mogli zaszczepić się mieszkańcy powiatu pleszewskiego. Ale to nie jedyne miejsce. Punkty szczepień powstaną w każdej gminie.
LISTA MIEJSC W KTÓRYCH BĘDZIE MOŻNA SIĘ ZASZCZEPIĆ W POWIECIE PLESZEWSKIM:
GMINA PLESZEW
- Pleszewskie Centrum Medyczne, ul. Poznańska 125a, Pleszew
- Przychodnia Rodzinna Szczepaniak, Lubomierz 1a
- NZOZ "Zdrowie" Centrum Medycyny Rodzinnej , Szpitalna 21, Pleszew
- NZOZ „Vitamed”, ul. Jana III Sobieskiego, Pleszew
- NZOZ Leszczyński, ul. Poznańska 58
GMINA DOBRZYCA
NZOZ Cor-Medicus , ul. Nowa 12, Dobrzyca
GMINA GIZAŁKI
NZOZ Zespół Lekarzy Rodzinnych „Familia” , ul. Kaliska 23, Gizałki
GMINA CZERMIN
Grupowa Praktyka Lekarzy Rodzinnych E.Marszewska-Kołodziej, G. Kołodziej - „Inter-Med”, Czermin 81a
GMINA GOŁUCHÓW
NZOZ „Esculap”, u. Adama Mickiewicza 1, Gołuchów
GMINA CHOCZ
NZOZ Leszczyński, ul. Konopnickiej 4a
Kiedy będzie można się zaszczepić?
15 stycznia 2021 r. planowane jest rozpoczęcie zapisów na szczepienia. Zgłoszenia będą na trzy sposoby: przez telefon na infolinię, przez Internetowe Konto Pacjenta albo poprzez rejestrację w swojej przychodni, gdzie dostaniemy e-skierowanie.
- Wszystko będzie elektronicznie monitorowane – bardzo ważna jest tutaj bowiem logistyka - mówi Adela Grala – Kałużna, doktor nauk medycznych, specjalista medycyny rodzinnej z Pleszewa.
Etapy szczepień:
Etap O - pracownicy sektora ochrony zdrowia (również ci wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym również w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W etapie 0 zaszczepić się mogą m.in. diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni i inni, pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, centów diagnostycznych, transportu medycznego, a także nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych. Do etapu 0 włączeni zostali też rodzice wcześniaków.
Etap I - pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe (Żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe), nauczyciele.
Etap II - osoby w wieku poniżej 60 lat, które zmagają się z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub które znajdują się w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstych lub ciągłych kontaktów z placówkami ochrony zdrowia.
Osoby, które "bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne" są to m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego. Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.
Etap III - powszechne szczepienia pozostałej populacji dorosłej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.