reklama

Pleszew. Jak wejść w dorosłe życie? Oni w tym pomagają

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. Jak wejść w dorosłe życie? Oni w tym pomagają - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. Ułatwianie podopiecznym startu w dorosłe życie - to główny cel działań wszystkich Ochotniczych Hufców Pracy w Polsce - w tym Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. W głównej mierze chodzi o ukierunkowanie młodych ludzi - zgodnie z ich predyspozycjami i możliwościami, jakie daje rynek pracy.

 

Działania związane z aktywizacją zawodową młodzieży są prowadzone przez pleszewskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP we współpracy z Młodzieżowym Centrum Kariery, które również podlega pod OHP. Jednostka ta zajmuje się m.in. indywidualnym i grupowym doradztwem zawodowym, monitoruje też przebieg realizacji przygotowania zawodowego uczestników OHP oraz udziela wszelkich porad zawodowych na odległość.

- Centrum jako placówka edukacyjna zajmuje się kształceniem i wychowaniem młodzieży w szerokim tego słowa znaczeniu. To najczęściej uczniowie zagrożeni wykluczeniem społecznym, pochodzący z tych regionów Polski, w których bezrobocie jest poważnym zagrożeniem. Każdy z nich po ukończeniu szkoły będzie stawał przed decyzją o podjęciu pracy, a wchodząc na rynek - nie każdy wie, jak robić to skutecznie. Stąd też szeroko zakrojone wspólne działania aktywizacyjne z MCK - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor CKiW.

Na potrzeby młodzieży prowadzona jest przez cały czas analiza lokalnego rynku pracy, sprawdzane są aktualne oferty pracy stałej, sezonowej i tymczasowej. Mogą z nich skorzystać nie tylko uczestnicy OHP, ale i też absolwenci tej instytucji.

- Nasze działania polegają nie tylko na analizie sytuacji na rynku pracy, ale i też na spotkaniach z młodzieżą. W zależności od zapotrzebowania są to zajęcia grupowe i indywidualne. Zajmujemy się również absolwentami OHP, którzy albo szukają pracy, albo dalej się kształcą i poszukują zajęć tymczasowych - dodaje Delfina Lange-Szczepanek, pośrednik pracy MCK.

Działalność obu placówek skupia się przede wszystkim na tworzeniu ścieżek wsparcia dla uczestników jak i absolwentów OHP, których rolą jest stworzenie programu rozwoju zawodowego, tak aby kształcenie w OHP było spójnym i zaplanowanym procesem edukacji młodzieży.

- To są konkretne działania polegające m.in. na rozmowach z młodymi ludźmi o ich predyspozycjach i oczekiwaniach związanych z podjęciem pracy w określonym zawodzie. Doradcy zawodowi nie tylko informują młodzież o możliwościach zdobywania nowych kwalifikacji, szkoleniach zawodowych w kraju czy państwach Unii Europejskiej. Uczą ich też przygotowywania dokumentów aplikacyjnych i radzenia sobie podczas rozmów kwalifikacyjnych. Dają im też możliwość rozwijania kreatywności i własnych talentów - dodaje Krystian Piasecki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE