Dużych pożarów w Pleszewie było przed laty wiele. Po tych największych – z roku 1806 i 1854 – spaleniu uległa praktycznie większość miasta.
Największe pożary w Pleszewie
Przypomnijmy: w nocy z 9 czerwca na 10 czerwca 1806 roku – wybuchł pożar, który strawił niemal ¾ miasta - w tym m.in. ratusz czy kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Z kolei w roku 1854 – spaleniu uległ m.in. kościół św. Ducha, po którym nie ma dziś praktycznie śladu oraz szpital.Warto zaznaczyć, że walka z żywiołem była przed laty oczywiście o wiele trudniejsza niż dziś – brakowało sprzętu gaśniczego, ale także ludzi, którzy znali rzemiosło pożarnicze, problemy były również z dostateczną ilością wody gaśniczej.
Pleszew. Historia pożarnictwa
Jak to wyglądało dawniej w samym Pleszewie? Według zapisów, do jakich dotarł Leszek Rajs – autor monografii OSP w Pleszewie – pod koniec XVIII wieku w Pleszewie – w ramach obronny przeciwpożarowej – miasto posiadało zaledwie dwie sikawki (jedną metalową, druga drewnianą), 19 wiader ogniowych, 2 beczki oraz 8 haków. Na Rynku były z kolei wówczas dwie studnie publiczne i ok. 56 studni prywatnych – skąd można było czerpać wodę w razie pożaru.Jak opisuje mężczyzna, na polecenie władz pruskich w marcu 1821 roku Magistrat Miejski w Pleszewie opracował z kolei „Regulamin Ogniowy dla miasta Pleszewa”, który zawierał 35 stron.
– Był to bardzo szczegółowy dokument wydany drukiem w formie broszury i rozprowadzony wśród mieszkańców miasta. W regulaminie tym zapisano między innymi o dwóch sikawkach wielkich, które są własnością Magistratu i stoją w specjalnie do tego celu wybudowanym domku przy ul. Zamkowej, o 13 kufach wody, które w pobliżu Ratusza stoją oraz o podziale miasta na cztery obwody ogniowe – wylicza Leszek Rajs.
We wspomnianych latach walka z ogniem opierała się jednak jeszcze głównie na cechach rzemieślniczych.
Pleszew. Monografia z okazji 140-lecia OSP w Pleszewie
Pan Leszek jest m.in. autorem monografii Ochotniczej Straży Pożarnej w Pleszewie, wydanej w roku 2006 – na 125-lecie naszej OSP. Teraz jest z kolei w trakcie pisania kolejnej książki – związanej z historią pożarnictwa w naszym mieście. A warto wspomnieć, że nasza historia – OSP w Pleszewie – sięga roku 1881, kiedy to 27 maja w lokalu pana Fliegerta przy ul. Poznańskiej podjęto decyzję o utworzeniu w mieście Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej.Szukając źródeł mężczyzna zwracał się już na naszych łamach wcześniej z prośbą do mieszkańców – regionalistów, pasjonatów, osób, które miały dawniej w rodzinie strażaków.
– Szukamy źródeł odnośnie historii sztandaru nadanego prawdopodobnie 140 lat temu przez władze pruskie. Sztandaru, którego nie ma. Usiłuję uzyskać na jego temat więcej informacji, wiem, że zachowało się m.in. sześć gwoździ sztandarowych z roku 1906 – z okazji 25-straży w Pleszewie. Być może więc sam sztandar się gdzieś zachował? – zastanawiał się pan Leszek.
Jak dodawał dziś są w tej sprawie dwie wersje.
– Jedna mówi, że został on zniszczony przez powstańców – był bowiem pozostałością po zaborcach, wypisany był w języku niemieckim. Druga wersja mówi jednak, że został on ukryty na terenie Pleszewa – komentuje mężczyzna.
Dlatego prosi mieszkańców o przeszukanie swoich archiwów w domach. – Może ktoś wie coś więcej na ten temat? – zastanawia się. Jak dodaje, poszukiwany jest również wspomniany regulamin ochrony przeciwpożarowej Pleszewa. – Szukamy każdych informacji o naszej historii. Będę wdzięczny za kontakt telefoniczny – zaznacza Leszek Rajs.
Pleszew. Historia OSP w Pleszewie
Warto zaznaczyć, że wspomniana monografia – z okazji 140-lecia OSP w Pleszewie jest już praktycznie gotowa. Jej wydaniem zajmie się Muzeum Regionalne w Pleszewie.Przygotowania się rozpoczęły.
- Przed nami sporo pracy, a efekty już jesienią – zapowiadają przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Pleszewie.
A my zapraszamy tymczasem do obejrzenia zdjęć z historii pożarnictwa w Pleszewie i regionie - które wydrukowane zostały w monografii z okazji 125-lecia OSP w Pleszewie autorstwa Leszka Rajsa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.