Reklama
Główna
Najnowsze
Logowanie
Pamiętali o ofiarach wojny [ZDJĘCIA]
Tak Pleszew wchodził do Unii! [ZDJĘCIA]
"Niech się święci 1 maja!" [ZDJĘCIA]
Największy zbrojny zryw Żydów
Upamiętnią Wypędzonych Wielkopolan [ZDJĘCIA] – To niezwykle ważna inicjatywa – mówi Daniel Rossa, pleszewianin, który jako dziecko przeżył niemiecki obóz i piekło II wojny światowej. Od dawna jest jednym z głównych orędowników budowy w stolicy Wielkopolski pomnika – ku pamięci wypędzonych podczas wojny Wielkopolan. (...)
Wydali kolejny rocznik [ZDJĘCIA] W Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyła się promocja Rocznika Pleszewskiego 2021. (...)
Wyrok: Sybir Sobota, 10 lutego 1940 roku. Trzaskający mróz za oknem sięga -30 stopni C. Jest 6.00 rano. Do domu pani Kazimiery wkraczają enkawudziści. W kilku słowach odczytują wyrok – wywóz na roboty w głąb „sowieckiego sojuzu”… Na spakowanie rodzina ma dosłownie (...)
"Ulice przepełnione były ciałami martwych Żydów" 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Pleszewie i okolicach do dziś żyją mieszkańcy, którzy pamiętają niemieckie zbrodnie. A las jedlecki skrywa ciała tysięcy pomordowanych Żydów i Polaków... (...)
Jak wyzwalano Pleszew? [WIDEO] Dziś - 24 stycznia - przypada rocznica wyzwolenia Pleszewa spod okupacji niemieckiej. Wkroczenie Armii Czerwonej nie oznaczało jednak odzyskania wolności... Mieszkańcy Pleszewa po początkowej radości i witaniu Rosjan kwiatami, szybko musieli ukrywać się po piwnicach i mieszkaniach - w obawie (...)
Ten pomnik istniał zaledwie 9 lat Przez 9 lat na terenie pleszewskich koszar stał pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczyste odsłonięcie monumentu odbyło się w roku 1930 - podczas obchodów setnej rocznicy wybuchu powstania listopadowego w mieście. (...)
Poznaj historię drewnianych kościołów Muzeum Regionalne w Pleszewie wydało kalendarz na rok 2022. Jego tematyką przewodnią jest historia zabytkowych kościołów drewnianych Ziemi Pleszewskiej. (...)
Jak pleszewianie „wykiwali” Niemców 6 stycznia 1919 roku - w święto Trzech Króli - na pleszewskim Ratuszu zawieszono godło Polski. Z tej okazji przypominamy - jak wolna Polska rodziła się w Pleszewie. Warto przypomnieć, że Niemców pokonaliśmy na naszym terenie dzięki… sprytowi i podstępom. (...)
103. rocznica wybuchu powstania Powstanie Wielkopolskie było jednym z niewielu zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem. Rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. Dzięki niemu ziemie Wielkopolski zostały włączone do tworzącej się II Rzeczypospolitej. Przyłączyli się także do niego pleszewianie. (...)
Wspomnienia z czasów wojny [ZDJĘCIA] - Broniszewice były piękną wsią. Ludzie byli przyjaźni, nikt nikomu nic nie ruszał. Między Polakami a Niemcami nie było tak źle jak niektórzy opowiadają, mieliśmy też wspaniałego księdza – tzw. „dojczkatolika” – Franciszka Schirmera. Jaki on był dobry dla nas (...)
Wieś owiana legendami Był i… z dnia na dzień zapadł się pod ziemię… Na mieszkańców tymczasem spadła straszna klątwa – zaczęli masowo umierać na cholerę, a teren miał się stać przeklęty. Legenda o kościele, mającym rzekomo istnieć przed laty w Niniewie, wciąż jest (...)
Dziś 40. rocznica [WIDEO] 40 lat temu, w niedzielny poranek, 13 grudnia, o godzinie 6.00, Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy uchwały ówczesnej Rady Państwa stanu wojennego (...)
Poznaj tajemnice trzech wsi Mieszkańcy Kajewa, Cieśli i Wszołowa w gminie Gołuchów doczekali się książki opisującej dzieje wsi, w których mieszkają. (...)
Jak wyglądał dawniej Pleszew? 24 listopada w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbędzie się wykład, podczas którego dowiemy się o krajobrazie topograficznym XIX-wiecznego Pleszewa. (...)
Rocznica mordu w Lasku Malińskim [WIDEO] Dokładnie 82 lata temu - 6 listopada 1939 roku - odbyła się egzekucja siedmiu Polaków w Lasku Malińskim. Mord był jednym z ostatnich akordów operacji „Tannenberg” w Wielkopolsce. (...)