Teraz
+7°
Główna
Najnowsze
Logowanie
09:00
+8°
12:00
+10°
Tak Pleszew wchodził do Unii! [ZDJĘCIA]
"Niech się święci 1 maja!" [ZDJĘCIA]
Ta kolej jeździła przez trzy nasze gminy
Największy zbrojny zryw Żydów
"Ulice przepełnione były ciałami martwych Żydów"
Jak wyzwalano Pleszew? [WIDEO]
Dziś 43. rocznica [WIDEO] 43 lata temu, w niedzielny poranek, 13 grudnia, o godzinie 6.00, Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy uchwały ówczesnej Rady Państwa stanu wojennego (...)
Niemiecki szpital wojskowy w Pleszewie Niemcy planowali przekształcenie tego budynku m.in. na szkołę dla gestapo. Plany jednak zmieniono. W pierwszych dniach października 1939 roku w Pleszewie powstał szpital (Feldlazarett) dla żołnierzy niemieckich. (...)
Jak pleszewianie „wykiwali” Niemców 11 listopada to dla Polaków data szczególna. Z tej okazji przypominamy, jak wolna Polska rodziła się w Pleszewie. A warto przypomnieć, że Niemców pokonaliśmy na naszym terenie dzięki… sprytowi i podstępom. „Wykiwaliśmy” m.in. niemieckiego generała! (...)
Polegli pod Grunwaldem Dobrzyca prawa miejskie otrzymała w roku 1440 – z rąk króla Władysława Warneńczyka. I to właśnie wtedy herbem został poczwórny krzyż (tzw. jerozolimski) – na czerwonym tle. Dlaczego akurat on? Dziś trudno o historyczne źródła, które jednoznacznie to precyzują. Są (...)