reklama
reklama

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. Instytut Pamięci Narodowej

Rocznica powstania w getcie warszawskim - Zdjęcie główne

Płonący budynek w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku. Zdjęcie z raportu Jurgena Stroopa „Żydowska dzielnica mieszkaniowa nie istnieje!” | foto fot. Instytut Pamięci Narodowej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Dziś - 19 kwietnia - przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
reklama

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybierali śmierć z bronią w ręku...

Powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 r., 850 uzbrojonych członków Waffen-SS wkroczyło na teren getta warszawskiego. Było ono największym, jakie założyli Niemcy. W utworzonym w 1940 r. getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów; dziesiątki tysięcy z nich zmarły wcześniej z chorób i głodu...

22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tys. warszawskich Żydów. Jesienią 1942 r. w tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko około 60 tys. Żydów. Byli to głównie ludzie młodzi i w sile wieku, bez rodzin, zatrudnieni w niemieckich warsztatach produkcyjnych, tzw. szopach. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze - czytamy na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Członkowie Waffen-SS zostali zaatakowani przez żydowskich powstańców, którzy w pierwszym starciu odnieśli sukces. Później liczniejsze i lepiej uzbrojone oddziały niemieckie ponownie wkroczyły na teren getta. Dowodził nimi gen. SS Jurgen Stroop. Żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta.

Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój. Niemcy palili i niszczyli dom po domu. Jak wspominali po latach uczestnicy tamtych tragicznych dni - walki toczono w obronie godności i człowieczeństwa. 

„Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców zrywu.

Powstanie w getcie warszawskim. Akcja Żonkile

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku.

Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami - symbolami zbiorowej pamięci.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama