Przypomnijmy: historia święta 1 maja sięga czasów manifestacji robotniczych z 1886 r.
To właśnie w tym roku krwawo stłumiony został protest robotników w Chicago, którzy domagali się m.in. wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Kilka lat później - za sprawą Drugiej Międzynarodówki - 1 maja stał się oficjalnie Świętem Pracy.
Święto 1 maja w Pleszewie
W Polsce 1 maja kojarzy się dziś głównie z pochodami z czasów PRL - ówczesna propaganda „zawłaszczyła” wspomniane Święto Pracy. W 1950 roku ówczesne władze oficjalnie ustanowiły ten dzień jako państwowe święto - dzień wolny od pracy.Uroczystości obowiązkowo odbywały się w całym kraju: od stolicy, gdzie w pochodach uczestniczyły ówczesne władze partyjne, ale także w mniejszych miastach czy nawet wsiach.
Uroczyste pochody odbywały się oczywiście także w powiecie pleszewskim.
W Muzeum Regionalnym w Pleszewie do dziś zachowały się archiwalne zdjęcia. W pochodach brały udział całe rodziny i zakłady pracy, nie brakowało także obecności orkiestry u uroczystego przemarszu przez sam rynek.
W powiecie pleszewskim przebieg uroczystości - podobnie jak w całej Polsce - był wcześniej starannie reżyserowany: na podstawie co roku aktualizowanych wytycznych Biura Politycznego komitety partyjne w całym kraju przygotowywały scenariusze pochodów. Ustalano m.in. treść haseł na transparentach i zatwierdzano projekty dekoracji.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tamtych czasów - fotografie są z zasobów Muzeum Regionalnego w Pleszewie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.