reklama

"Niech się święci 1 maja!" Jak wyglądały pochody w Pleszewie? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaDziś 1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy, którego początki datowane są na koniec XIX wieku. Święto - upamiętniające m.in. manifestacje robotnicze z tamtych czasów - dziś kojarzy się głównie z barwnymi pochodami z czasów PRL. Jak wyglądało to w powiecie pleszewskim?
reklama

1 maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy. Jego historia sięga czasów manifestacji robotniczych z 1886 r.

reklama

Protesty robotników w Chicago

To właśnie w tym roku krwawo stłumiony został protest robotników w Chicago. A walczyli oni nie mogąc już znieść fatalnych warunków pracy. Nie godzili się już więcej na niskie płace i na 12 godzin pracy dziennie. Chcieli lepszych wynagrodzeń i - co równie ważne - domagali się wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Warto o tym pamiętać zwłaszcza dziś, kiedy ten ośmiogodzinny czas pracy mamy zapisany w prawie i najczęściej zaczynamy pracę o 8.00 a kończymy o 16.00.

Oficjanie Święto Pracy wprowadziła kilka lat później II Międzynarodówka - podejmując na I Kongresie zwołanym w Paryżu - w 1889 roku - stosowną uchwałę. I upamiętniając w ten sposób przytoczone wydarzenia z pierwszych dni maja, jakie rozegrały się w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Podkreślając tym samym wspólnotę międzynarodowych interesów pracowniczych ludzi pracy  

reklama

1 maja święto państwowe 

U nas w kraju 1 maja jest od 1950 roku świętem państwowym. To też dzień wolny od pracy. W czasach PRL-u były organizowane tzw. pochody pierwszomajowe, i tak też dziś większosć kojarzy to święto. Ówczesna propaganda starannie się do nich przygotowywała. Uroczystości obowiązkowo odbywały się w całym kraju: od stolicy, gdzie w pochodach uczestniczyły też władze partyjne, poprzez małe miasta czy nawet wsie. 

Święto Pracy w Pleszewie  

Pochody majowe miały też miejsce w powiecie pleszewskim. Brały w nich udział całe rodziny i zakłady pracy, nie brakowało także obecności orkiestr czy uroczystego przemarszu przez sam rynek. W Muzeum Regionalnym w Pleszewie do dziś zachowały się archiwalne zdjęcia. Warto dodać, że i u nas - podobnie jak w całym kraju - przebieg uroczystości był wcześniej starannie reżyserowany: na podstawie co roku aktualizowanych wytycznych tzw. biura politycznego komitety partyjne w całej Polsce przygotowywały scenariusze pochodów. Ustalano m.in. treść haseł na transparentach i zatwierdzano projekty dekoracji.

reklama

Dziś 1 maja to głównie majówki, imprezy plenerowe czy mniejsze i większe manifestacje, organizowane przez różne środowiska. Demnostracje te połączone są często z pikniami, konferencjami czy panelami dyskusyjnymi. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z czasów PRL-u, kiedy to organizowane były pochody pierwszomajowe z okazji Święta Pracy. Fotografie pochodzą z zasobów Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo