Plac Powstańców Wlkp. w Pleszewie to miejsce kultowe. Można powiedzieć, że prawie w sercu miasta. Najpierw był tu zlokalizowany plac targowy. Potem na wiele lat umiejscowiono tu dworzec autobusowy - PKS. Takiego miejsca zazdościł Pleszewowi wówczas sąsiedni Jarocin, który o dworcu PKS z dużym budynkiem i poczekalnią, mógł jedynie pomarzyć. Dziś po tych obiektach nie ma już śladu. Teraz jest tutaj piękny skwer i parking. Powstały też nowe nieruchomości budowlane. To też miejsce, gdzie swoją siedzibę ma "Życie Pleszewa" oraz portal zpleszewa.pl.
Dworzec PKS na Placu Powstańców Wlkp. w Pleszewie
Dworzec PKS przeniesiono z rynku w roku 1964. I zlokalizowano go wóczas właśnie na Placu Powstańców Wlkp. w Pleszewie.Najpierw – jak napisał Stanisław Szurek w “Roczniku Pleszewskim”, ustawiono dwie wiaty dla podróżnych i wykonano pięć stanowisk odjazdowych.
W roku 1977 odjazdów PKS było już 170 na dobę. To właśnie wtedy wykupiono działkę od Przedsiębiorstwa Przemysłu Terenowego ,,Las’’ Zakład Produkcji Musztardy i zaczęto budowę pawilonu dworcowego. Ten został oddany do użytku w 1980 roku.
Przebudowana też została ulica łącząca teren dworca z ul. Kongresu Zjednoczenia – dziś ul. św. Ducha. Wtedy – jak napisała na swoim blogu Irena Kuczyńska - plac zyskał kolejną nazwę zwyczajową ,,lotnisko’’.
Na placu manewrowym stanęły dziesiątki autobusów, którymi mieszkańcy Pleszewa, ale też okolicznych gmin i wiosek, dojeżdżali do szkół i do pracy. I tak było przez wiele lat.
Rewitalizacja Placu Powstańców Wlkp. w Pleszewie
Potem zainteresowanie komunikacją spadło. Autobusów było coraz mniej. I pojawił się pomysł na zmianę tego miejsca.Wiosną 2017 roku ruszyła rewitalizacja placu i, co się z tym wiąże, jego funkcji. W rejonie powstał parking, skwer, nowe nasadzenia.
Nieco później rozebrano stary budynek dworca PKP. Na jego miejscu znajduje się dziś obiekt usługowo – mieszkaniowy, w tym pod numerem 2 siedziba naszej redakcji „Życia Pleszewa” i zpleszewa.pl.
I tak po placu targowym czy dworcu PKS - nie został nawet ślad. Nie licząc starych zdjęć, na których udało się zatrzymać i czas, i wspomnienia oraz tego, co mają w pamięci, mieszkańcy Ziemi Pleszewskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.