Teraz
+6°
Główna
Najnowsze
Logowanie
09:00
+7°
12:00
+10°
Jak było po wojnie w Pleszewie?
Byliśmy pierwsi w Europie
Ma pierwszeństwo przed innymi
Tak Pleszew wchodził do Unii! [ZDJĘCIA]
"Niech się święci 1 maja!" [ZDJĘCIA]
Ta kolej jeździła przez trzy nasze gminy
Gigantyczna pisanka i tysiące jaj w Pleszewie Pleszewski rynek jest dziś pięknie przystrojony przez dzieci z przedszkoli. Na płycie znaleźć można także spore pisanki oraz "Kokorynkę". A kto z was pamięta pisankę giganta z 2008 roku, która trafiła do Księgi Rekordów i Osobliwości oraz trzy tysiące (...)
Największy zbrojny zryw Żydów Dziś - 19 kwietnia - przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. (...)
Vivat Dzień Kobiet! - Wspólna kawka, kwiatki, rajstopy… Zawsze było sympatycznie - wspomina pani Mirosława z Pleszewa. - W naszym zakładzie na Dzień Kobiet dyrektor dawał paniom po 100 zł nagrody. Śmiał się, że woli dać premię, bo z rajstopami i tak nie (...)
Zajazd "U Huberta" Zajazd “Parzybroda” w Brzeziu był jednym z 46 gościńców, które w Wielkopolsce zbudowano z inicjatywy samego Edwarda Gierka. Spłonął w 1976 roku. Odbudowany przyjął nazwę „U Huberta” - Ludzie przyjeżdżali tutaj na czerninę i pieczoną kaczkę – opowiada nam jedna (...)
Tu kiedyś stacjonowało wojsko Ponad 100 lat minęło od momentu wybudowania pleszewskich koszar. Przez kolejne dekady stacjonowało tu wojsko - m.in. 70 Pułk Piechoty, 12 Pułk Piechoty oraz - w najnowszej historii - artylerzyści - z 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej. Obecnie wojska już nie (...)
"Ulice przepełnione były ciałami martwych Żydów" 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Pleszewie i okolicach do dziś żyją mieszkańcy, którzy pamiętają niemieckie zbrodnie. A las jedlecki skrywa ciała tysięcy pomordowanych Żydów i Polaków. (...)
Jak Armia Czerwona zdobyła Pleszew? Na barykadzie przy rynku Niemcy wysadzili sowiecki czołg T-34/85 z 95 Bobrujskiej Brygady Pancernej Czerwonego Sztandaru. Zginęła cała załoga, w tym komandir tanka mł. lejtnant Stefan Andriejewicz Afanasjew. Nieznane fakty z przebiegu walk Armii Czerwonej o Pleszew 24 stycznia 1945 (...)
Zabił cztery osoby, w tym kobietę w ciąży Stanisław G. z Popówka za zamordowanie czterech osób w Fabianowie został skazany na karę śmierci. Z kolei Edward B., również z Popówka za udział w tym przestępstwie i napad na milicjanta odsiedział 25 lat i mieszkał na Śląsku. Mieszkańcy jeszcze (...)
Jak pionierzy z Pleszewa działali na "polskim dzikim zachodzie" Pierwszy powojenny burmistrz, pierwszy przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej, pierwszy kierownik szkoły, dyrektorka... Wszystkich tych ludzi łączyło jedno: przyjechali w 1945 roku do Nowej Soli – miasta na tzw. ziemiach odzyskanych – prosto z Pleszewa. Nazywani byli pionierami. I do dziś, (...)
Sylwester roku 2000 [ZDJĘCIA] Dziś sylwester - tradycyjny czas, gdy żegnamy stary rok i witamy z nadzieją ten nowy, nadchodzący. Z tej okazji przypominamy zabawy, jakie miały miejsce w powiecie pleszewskim w nocy z 31 grudnia 1999 roku na 1 stycznia roku 2000 - (...)
Jak walczyliśmy w powstaniu [ZDJĘCIA] 27 grudnia 1918 roku do Pleszewa dociera telefonicznie umówione hasło: „Nie należy dłużej czekać”. Po nim - jeszcze tego samego dnia - kompania pleszewska, pod dowództwem Antoniego Kozłowicza wyrusza do Poznania, by wziąć czynny udział w rozpoczynającym się tego dnia (...)
Stanisław Królik - był prawdziwą legendą Dobrzycy Dokładnie 97 lat temu - 15 września 1927 roku – urodził się Stanisław Królik, twórca i wieloletni prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Nowy Świat”, człowiek-legenda - Honorowy Obywatel Gminy Dobrzyca i – przede wszystkim – jak wspominają ludzie, dobry człowiek. (...)
Kiedyś stały tu wozy i konie. A dziś... Kilkadziesiąt lat temu na Placu Powstańców Wlkp. w Pleszewie stały wozy i konie. Później był dworzec autobusowy - PKS. Dziś są tu nowe obiekty oraz piękny skwer. (...)
Dziś 43. rocznica [WIDEO] 43 lata temu, w niedzielny poranek, 13 grudnia, o godzinie 6.00, Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy uchwały ówczesnej Rady Państwa stanu wojennego (...)
Zaczęły się wybory prezydenckie [Najważniejsze zasady]
Dzień dobry Pleszew!
LKS Gołuchów wypunktował Ostrovię Najwyższe zwycięstwo w sezonie
Noc Muzeów w Pleszewie na wojskowo [ZDJĘCIA]