reklama
reklama

Tak bawiono się na pleszewskim basenie otwartym [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tak bawiono się na pleszewskim basenie otwartym [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
90
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Zewnętrzny basen - znajdujący się w rejonie stadionu w Pleszewie - przez dekady cieszył mieszkańców miasta i powiatu. Od kilku lat jest niestety nieczynny z powodu złego stanu technicznego.
reklama

Historia basenów zewnętrznych w Pleszewie sięga jeszcze lat 50. minionego wieku. Inwestycja realizowana była w ramach tzw. czynów społecznych - pierwsze zebranie Społecznego Komitetu Budowy i Odbudowy Obiektów Sportowych odnotowano w maju 1955 roku, by - ostatecznie - 24 lipca 1960 roku - uroczyście zainaugurować działalność otwartego basenu w Pleszewie (pełną historię znajdziesz na końcu artykułu).

Basen otwarty w Pleszewie

Przypomnijmy: basen otwarty przy Al. Mickiewicza w Pleszewie jest nieczynny już od kilku lat - z powodu złego stanu technicznego.

Władze miasta miały wcześniej ambitną wizję budowy nowego, dużego kompleksu basenów zewnętrznych - z masą atrakcji dla dużych i małych. Pisaliśmy o tym przez ostatnie lata na zpleszewa.pl.

Niestety, zorganizowane w tej sprawie przetargi musiały zostać unieważnione. Pierwszy - z powodu braku chętnych wykonawców, drugi - ze względu na ogromne koszty - znacznie przekraczające planowane na ten cel wydatki (miasto zakładało ok. 8 mln zł na wspomnianą inwestycję, tymczasem zaproponowana kwota wynosiła aż 23,4 mln zł).

Burmistrz Pleszewa wprost zaznaczał, że miasto nie może pozwolić sobie na tak ogromne wydatki.

Mieszkańcy chcą basenów otwartych w Pleszewie

Warto zaznaczyć, że sami mieszkańcy bardzo miło wspominają jednak czasy, gdy basen działał.

- To było znakomite miejsce do odpoczynku latem - zaznaczał jeden z naszych Czytelników.

Jak twierdzili mieszkańcy, z chęcią korzystaliby z tej atrakcji także dziś.

Swoje zdanie wyrażali wcześniej - m.in. w komentarzach na profilu Życia Pleszewa na FB.

Sugerowano, że być może warto zastanowić się nad realizacją inwestycji, ale w dużo mniejszej formie.

- Może nie trzeba robić takich wypasów za 12 mln, ale zrobić mniejszym kosztem, by kawałki betonu do stóp się nie przyklejały, tylko by były płytki, bądź inny materiał. Jakieś małe zjeżdżalnie dla dzieci. Jestem pewna, że pleszewianie skorzystają z zewnętrznych basenów. Nie będą musieli jechać do innego miasta - komentowała m.in. pani Joanna.

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Zapraszamy do komentarzy pod artykułem.

Historia basenu zewnętrznego w Pleszewie

Przy okazji, warto przypomnieć historię budowy basenu zewnętrznego w Pleszewie. Powstawał on bowiem w czynie społecznym.

Pierwsze zebranie organizacyjne Społecznego Komitetu Budowy i Odbudowy Obiektów Sportowych odbyło się 25 maja 1955 roku. Jego celem była „konserwacja urządzeń sportowych i pobudowanie basenu kąpielowego w Pleszewie”. W pierwszych latach działalności komitet doprowadził do wyremontowania sali gimnastycznej przy Pl. Kościuszki oraz trybuny głównej na stadionie. Od 1956 roku skoncentrował swoje działania na budowie basenu.

Zorganizowano zbiórkę środków finansowych - poprzez przeprowadzenie np. akcji strzelania z wiatrówki o nagrody, zabaw karnawałowych, sprzedaży „cegiełek”, pokazowych zawodów jeździeckich, uzyskanie dopłat do napojów alkoholowych czy pozyskiwanie środków z zakładów pracy. Od 1958 roku przewodniczącym komitetu został Kazimierz Jenerowicz (wcześniej funkcję tę pełnili Arkadiusz Marciniak i Bolesław Stróżyński) i był nim do czasu rozwiązania organizacji - w 1963 roku. 28 listopada 1958 roku zatwierdzono projekt techniczny basenu, a 29 września 1959 roku podpisano umowę z wykonawcą - Poznańskim Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych.

Ustalono, że w pierwszym etapie wykonany zostanie basen kąpielowy, a w drugim - budynek obsługi. Inwestycję rozpoczęto na terenie zajmowanym przez jednostkę wojskową, która posiadała tam tor przeszkód i strzelnicę. Budowę basenu o powierzchni 1.000 m2 oraz brodzika o powierzchni 180 m2 zakończono 20 lipca 1960 roku. Równocześnie, w ramach „czynów społecznych”, urządzono plażę trawiastą, położono chodniki wokół basenu, ułożono sieć wodno-kanalizacyjną i wykonano opłotowanie. Basen został, mimo niesprzyjającej pogody, uroczyście przekazany do użytku 24 lipca 1960 roku.

W imprezie uczestniczyli przedstawiciele Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, działacze związków sportowych oraz redaktor Tadeusz Paczkowski - legenda wielkopolskiego dziennikarstwa sportowego. Uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcia basenu dokonał zastępca przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej w Poznaniu - Bogdan Zgodziński. Z tej okazji w księdze pamiątkowej otwarcia basenu sportowo-kąpielowego w Pleszewie umieszczono wpis:

„Życzeniem komitetu jest, by basen był miejscem uciechy i zabawy dla najmłodszych, miejscem wypoczynku, zdobywania tężyzny i sprawności fizycznej przez społeczeństwo miasta Pleszewa i okolicy”.

Komitet prowadził eksploatację basenu w latach 1961-62. 1 sierpnia 1962 roku eksploatację basenu przejął Ośrodek Sportu i Turystyki w Pleszewie. 8 sierpnia komitet uzyskał ze środków Totalizatora Sportowego dotację w kwocie miliona złotych na postawienie budynku obsługi basenu.

Odbiór pawilonu nastąpił we wrześniu 1962 roku. Wybudowano także ujęcie wody na potrzeby pływalni oraz zakupiono wyposażenie. Komitet miał jeszcze w planach budowę basenu o wymiarach 20x20 m i głębokości 1 metra, przeznaczonego do nauki pływania, ale tego projektu już nie zrealizowano. Całość kosztów związanych z budową basenu i pawilonu zamknęła się kwotą ówczesnych 2 mln 711 tys. zł. Najważniejszą pozycję, bo 37%, stanowiła dotacja z Totalizatora Sportowego. 27,5% przekazano z budżetu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej na popieranie czynów społecznych, 21,3% pochodziło z funduszy zgromadzonych przez komitet.

Członkowie komitetu wszystkie prace wykonywali bezpłatnie. Za swoje zaangażowanie przewodniczący Kazimierz Jenerowicz i sekretarz Edmund Sikorski otrzymali wyróżnienie w postaci medalu „Brązowy Dysk”, a 39 osób dostało dyplomy uznania. Komitet zakończył działalność 21 grudnia 1963 roku.

Imprezy na basenie otwartym w Pleszewie

Warto zaznaczyć, że przez lata na pleszewskim basenie otwartym organizowano wiele imprez. 

W GALERII ZNAJDZIECIE ZDJĘCIA Z OSTATNICH LAT - PREZENTUJĄCE ZABAWY NA BASENIE OTWARTYM W PLESZEWIE - W TYM M.IN. FESTYN GRUNWALDZKI Z ROKU 2010

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama